reklama

Fotbalová Viktoria se k drogové kauze nechce vyjadřovat, Ufa se Vaňka zastala

Jan Kopic Jan Kopic autor: Tomáš Liška
Drogový průšvih komplikuje boj fotbalové Plzně o mistrovský titul. Ondřej Vaněk a Jan Kopic figurují v kauze obžalovaného Vítězslava Meišnera, od kterého si měl Vaněk pravidelně kupovat psychotropní látky. Kopic zase dealerovi půjčil půl milionu korun. Na kauzu upozornil Radiožurnál.

Plzeň - Případ drogového dealera Vítězslava Meišnera míří před soud. A s ním jako svědci i dvojice fotbalistů, kteří měli s významným drogovým dealerem úzký kontakt - Ondřej Vaněk, který v loňském roce zamířil z Plzně do ruské Ufy, a Jan Kopic.

Limberský utekl z hotelu a vrátil se až nad ránem. Podle Sportu v Plzni skončí Limberský utekl z hotelu a vrátil se až nad ránem. Podle Sportu v Plzni skončí Čtěte zde

Prvně jmenovaný měl podle obžaloby pravidelně nakupovat od Meišnera drogy. "V hovoru ze dne 07. 05. 2016 mezi svědkem a obviněným Meišnerem se Meišner dotazuje, zda si dal 'tamto', na což Vaněk odpovídá, že jasně a chtěl by ještě. Na to Meišner odpovídá, že tady nemá a že by mohl sehnat, ale musel by zajet za kámošem. Volající chce, aby to bylo co nejdříve. K obsahu komunikace svědek uvedl, že hovoru nerozuměl, ale asi byl opilý, pokud to byl on," uvádí dokument, který má Radiožurnál k dispozici.

Hovor přitom proběhl v ten samý den, kdy fotbalisté Plzně odehráli zápas ePojištění.cz ligy v Mladé Boleslavi, který prohráli 0:2.

Kopic zase podle obžaloby loni na jaře půjčil Meišnerovi půl milionu korun, přestože se tou dobou znali pouhý měsíc. "Svědek uvedl, že zná Meišnera a seznámili se přes Ondru Vaňka v březnu 2016 na party v klubu. V jednom případě svědek Meišnerovi půjčil peníze, písemně a na úrok, bylo to 7. 4. 2016," popisuje obžaloba Kopicovu výpověď na policii.

Bývalý hráč pokeru Vítězslav Meišner prodal nejméně 8000 tablet extáze. Při zatčení měl u sebe téměř půl kilogramu kokainu. Druhý obžalovaný v tomto případu Patrik Barančík obchodoval s 6000 pilulkami extáze.

Dva góly, 100. gól Bakoše a důvod k objetí. Plzeň si před duelem se Spartou pojistila čelo tabulky Dva góly, 100. gól Bakoše a důvod k objetí. Plzeň si před duelem se Spartou pojistila čelo tabulky Prohlédněte zde

"Vyjadřovat se šířeji k soukromým aktivitám Jana Kopice příliš nemůžeme, nicméně podle našich aktuálních informací půjčil své peníze na základě smlouvy. Všeobecně klub nemá možnost ovlivnit, jakým způsobem hráči půjčují či investují své finance, jde čistě o jejich soukromou záležitost," stojí v prohlášení Viktorie Plzeň.

Generální ředitel Ufy Šamil Gazizov se zase postavil za Vaňka. "Nevěřím tomu, co píšou česká média," citoval ho web sport-express.ru. "Vaňka znám jako dobrého člověka. Jsem přesvědčen, že byl ve špatnou dobu na špatném místě," dodal Gazizov.

Po odchodu Vaňka šly Kopicovy výkony nahoru

Vaněk měl podle informací ČTK na Kopice velký vliv. Znal se s ním už z Jablonce a v plzeňské kabině byl jeho nejbližším kamarádem. Po loňském Vaňkově odchodu do Ufy šly Kopicovy výkony rapidně nahoru a na podzim si vybojoval i návrat do národního týmu. Aktuálně je nejlepším nahrávačem Plzně.

Vaněk za národní tým nastoupil naposledy v září 2015, tehdy byl jako spolujezdec u noční havárie spoluhráče Davida Limberského.

"O skutečnostech, které nyní uvádí média, jsme v době jeho působení v týmu neměli sebemenší informace a jsou pro nás nové," uvedla Plzeň na Vaňkovu adresu.

Zeman mohl letět až do Vídně, komentoval penaltu Plzně Šumulikoski Zeman mohl letět až do Vídně, komentoval penaltu Plzně Šumulikoski Čtěte zde

Pokud vyšetřování prokáže, že hráči užívali tvrdé drogy, mohla by se celou záležitostí zabývat i etická komise FAČR.

"Za předpokladu, že by šlo o užívání drog takzvaně tvrdých, tak by se v případě profesionálních hráčů dalo uvažovat o klasifikaci znevážení jména fotbalu, což je jeden z disciplinárních přečinů a za takových okolností by zřejmě došlo k potrestání hráče," citoval Radiožurnál ředitele právního oddělení FAČR Jana Paulyho.

"U celého případu bude záležet také, jak se k tomu postaví klub. Fotbalová asociace bude rozhodovat také podle výsledků trestního řízení," dodal reportérovi Aktuálně.cz Pauly, který se nechtěl pouštět do předčasných soudů etické komise.

Soud s Meišnerem bude pokračovat v květnu a červnu předváděním důkazů. Soudkyně Monika Křikavová k něm plánuje znovu předvolat i Vaňka, který se na dnešní jednání nedostavil. Na předvolání Kopice zas trvá advokát Maišnera. 

reklama