reklama

Váchova hrubka roku. Mádl glosuje prohru s Islandem

Lukáš Vácha (vzadu) a Tomáš Sivok nebudou na svou spolupráci z Islandu vzpomínat v dobrém Lukáš Vácha (vzadu) a Tomáš Sivok nebudou na svou spolupráci z Islandu vzpomínat v dobrém autor: Reuters
Čeští fotbalisté si na Islandu kvalifikaci o Euro 2016 zkomplikovali. Nejviditelnější chybou bylo zaváhání Lukáše Váchy

Glosář - Hodně kyselé obličeje českých reprezentantů i jejich trenéra defilovaly tentokrát po kvalifikačním utkání před televizní kamerou.

Vést na Islandu 1:0 a jet nakonec domů s prázdnou, v situaci, kdy zároveň Turci a hlavně Nizozemci zvítězili a začali se v tabulce přibližovat, to vážně zamrzí.

Připomeňme si aktuální tabulku skupiny A, Češi už v ní klesli na druhou pozici:

1. Island 6 5 0 1 14:3 15
2. ČR 6 4 1 1 12:8 13
3. Nizozemsko 6 3 1 2 13:6 10
4. Turecko 6 2 2 2 7:8 8
5. Lotyšsko 6 0 3 3 2:13 3
6. Kazachstán 6 0 1 5 4:14 1

Jak známo, přímý postup na Euro 2016 jistí první dvě příčky. Třetí celky z tabulek jednotlivých skupin pak jdou do baráže, kromě toho nejlepšího z nich. I ten totiž dostane od UEFA příjemný dárek v podobě přímé letenky na turnaj.

Hněv lidu českého snese se teď asi nejvíc na hlavu Lukáše Váchy. Jeho takticko-technická hrubka byla vskutku do očí bijící a hlavně naprosto fatální, soupeř díky ní zvítězil.

Ale sparťanský expert na zkažené přihrávky v tom nelítal sám.

Chyba se stát může. Ale ne tolikrát

Tak nejdřív krátkou rekapitulaci. Oproti své oblíbené sestavě, s níž kvalifikaci rozjížděl, provedl trenér Pavel Vrba několik změn.

Zraněného Lafatu nahradit musel, vybral si za tím účelem Necida.

Změnl i stoperskou dvojici, v níž Kadlece nahradil Procházka, uprostřed hřiště se tentokrát objevili Vácha s Plašilem, zatímco Darida zůstal sedět. A levé křídlo si na Islandu pronajal Pilař.

Mnohá z těch jmen se pak ocitla v klíčových situacích. Tomáš Necid v první půli promarnil čistou šanci, když minul bránu. To se může stát. Zarážející ovšem bylo, že mu to po utkání v televizním rozhovoru přišlo k smíchu. Jiní už se bohužel tolik nesmáli.

Ve druhé půli si, pravda,  Necid připsal kladnou čárku, to když pomohl zužitkovat Pilařův pěkný průnik, a to šikovným prostrčením na Dočkala. Ten přihrávky "proti noze" dokázal využít mistrovsky. Nádherný gól, Dočkalův čtvrtý v šesti kvalifikačních zápasech. Bohužel, tentokrát byl k ničemu.

Asi nebudu daleko od pravdy, když zkusím odhadnout, které tři islandské hrozby trenér Pavel Vrba svým svěřencům zdůrazňoval nejvíc: rychlý brejk, standardní situace a dlouhé auty.

Do protiútoku snad Češi nepustili soupeře, jak byl zápas dlouhý. Hlavně v první půli platilo, že když Rosický a spol. útočili, tak šli hlouběji do útočné poloviny maximálně v pěti lidech, vzadu tedy z opatrnosti zůstávala dostatečná síla na to, aby akci soupeře, pokud by získal míč a rychle kolmo rozehrál dopředu, zachytila.

Nebezpečné islandské "trestňáky" rozehrávané kousek zpoza vápna přišly v první půli dva, ale jeden šel nad a druhý zvládl lapit Čech.

Ve druhé půli sice Islanďané přidali na aktivitě, ale byli to hosté, kdo šel díky Dočkalově veletrefě do vedení. Jenže pak přišly tak fatální chyby, že by je patrně potrestal i slabší soupeř než Island.

Plašil, Krejčí i Vácha v knize hříchů

Co jsme si říkali? Standardní situace! Islandský roh sice po hodině hry obrana odvrátila, ale soupeř se dostal znovu k balonu a rozehrál ho přes vybíhající linii hráčů na opačným směrem pelášícího Gunnarsona... Nezachytil ho Plašil... A jako u Necida bychom si mohli zopakovat, jistě chyba se stane... Jen byste ji možná nečekali u fotbalisty, co zrovna hraje  už 94. mezistátní zápas.

Víc jich mají jen Poborský (118), Čech (114) a Rosický, od Islandu rovnou stovku. Ale na oslavu to tentokrát bohužel moc nebylo.

Fotbalové bohy totiž následně urazil náhradník Ladislav Krejčí, který dostal parádní kolmý balon do gólového brejku, ale předvedl žalostné technické provedení, balon si poodkopnul příliš daleko od nohy.... A pokud snad šel na plac proto, aby se ukázal údajným italským zájemcům, tak se jim tedy vůbec nepředvedl v dobrém světle. Třeba to teď spraví na ME "21".

Nejtěžší fotbalový hřích pak bohužel spáchal Lukáš Vácha. Ten se pod tlakem rozhodl řešit situaci v oblasti hranice velkého vápna rozehrávkou nakrátko na Sivoka. Toho za prvé překvapilo, že Vácha v takovém momentu nenapálil balon někam do bezpečí,  a za druhé mu dal Vácha tak nepřesného "špeka", že se k balonu prostě nedostal jeho adresát, ale Sigthórsson. A toho v Ajaxu naučili využívat gólové příležitosti mnohem líp než ve Spartě Krejčího.

Není na místě začít teď někoho kamenovat. A poté, co byl český tým za podzim 2014 vynášen do nebes, nyní zase pro změnu tvrdit, že jde o bandu nekopů. To vůbec ne, neblázněme.

Jen prostě udělal tentokrát příliš mnoho chyb. A za chyby se platí. Doufejme, že ne dráž, než si teď myslíme.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama