reklama

Vaclík už se zná s premiérem i s Federerem. A teď půjde prvně chytat naostro

Tři dosavadní starty za reprezentaci si Tomáš Vaclík zapsal v přátelských duelech, teď by měl dostat šanci i v kvalifikaci Tři dosavadní starty za reprezentaci si Tomáš Vaclík zapsal v přátelských duelech, teď by měl dostat šanci i v kvalifikaci autor: Dalibor Sosna
Fotbalového brankáře Tomáše Vaclíka čeká podle všeho první start za českou reprezentaci v kvalifikačním utkání. Dosud chytal jen v přátelských duelech, nyní by se měl s Petrem Čechem v zápasech proti Turecku a v Nizozemsku prostřídat. V Evropské lize myslí s Basilejí na postup do finále soutěže. I proto, že se bude hrát právě na stadionu v Basileji

Praha  - Třikrát už branku české reprezentace hájil, jenže dva přátelské zápasy se Slováky a jeden proti Finsku, to přeci jen ještě není to pravé ořechové. Teď by se měl Tomáš Vaclík dočkat. Kouč národního týmu Pavel Vrba totiž počítá s tím, že v závěru kvalifikace o Euro 2016 dva své nejlepší gólmany, tedy Vaclíka a Čecha, protočí.

I proto, že česká vlaječka už se mezi jisté účastníky Eura 2016 prosadila v předstihu. Takže zápasy s Tureckem a v Nizozemsku budou sice kvalifikační, ale přeci jen v nich bude i prostor pro zkoušení nových věcí. A jednou z nich by mělo být i zařazení Tomáše Vaclíka, gólmana Basileje, do české základní sestavy.

"Osobně jsem o tom s trenérem ještě nemluvil, ale v médiích jsem si přečetl, že se počítá s tím, že se prostřídáme. Takže který zápas budu nakonec chytat, to ještě opravdu nevím. Ale pokud tu šanci dostanu, budu se na ni maximálně těšit. Přeci jen je to kvalifikace a šlo by o můj první start v ní. Tlak na mě bude určitě větší než dosud. A pro oba soupeře jsou ty zápasy veledůležité, hrají v nich o svou poslední šanci na baráž. My se naopak budeme snažit, abychom v závěru kvalifikace, řekněme, nezkazili dosavadní dojem."

A kdybyste si z těch dvou mačů mohl vybrat?

"Těžko vybírat, oba budou stát za to. Na Letnou na Turky určitě na domácí loučení s kvalifikací a oslavu postupu přijde plný dům. V Nizozemsku zase půjde o úplně poslední zápas skupiny, ve kterém domácím půjde dost možná o všechno, i tam bude atmosféra určitě vynikající... Takže jak říkám, opravdu těžko vybírat."

Které zápasy pro vás byly nejdůležitější ve vaší dosavadní kariéře?

"Tak to bych zmínil baráž proti Řecku v dresu "21", potom určitě zápas se Spartou na Chelsea. No a v barvách Basileje utkání Ligy mistrů na Realu Madrid."

Za národní tým jste prvně naskočil v roce 2012 a od té doby jste si připsal dohromady jen tři zápasy. Jak to vnímáte?

"V Čechínově éře je to prostě pro ostatní české gólmany těžké. On je extra-klasa, to je jasné."

Absolvoval jste spolu s ním v národním týmu spoustu tréninků, viděl ho zblízka při zápasech. Dalo se od něj něco odkoukat?

"Tak teď už se toho asi od Petra naučím míň, než když jsem tu byl poprvé. Ale v zásadě je to tak, že člověk se něčemu učí pořád, celý život. A když jsem blízko Petra těch deset dní, co bývá národní tým spolu, tak pro mě bývají velmi poučné."

V čem třeba konkrétně?

"On má skvělou takovou tu pozici v bráně. Spousta lidí si při zápase řekne, že ho soupeř v šanci míčem trefil. Jenže ona to není náhoda, je to o tom, že Petr úmysl protivníka správně přečte a pak se podle toho v bráně ideálně postaví. V tom je jedinečný."

Třetím gólmanem na aktuálním srazu je Tomáš Koubek z Liberce. Viděl jste jeho famózní pohárové představení v Marseille?

"Viděl jsem sestřih. On sám to prezentoval jako svůj životní výkon. Ukázal, proč je v reprezentaci, byly to fantastické zákroky, načasoval si to správně (úsměv)."

Chytat ale může jen jeden. A to je většinou Petr Čech. Jak spolu vy tři vlastně vycházíte?

"Nikdo z nás není nějaký rapl. Povahově jsme si všichni blízko. Ne, mezi námi třemi žádný problém nikdy nenastane."

Probíhající reprezentační sraz je protknutý několika speciálními příležitostmi. Tým už absolvoval slavnostní večeři, zavítal i za premiérem Bohuslavem Sobotkou. Jaké to bylo?

"Jo, dobrý... Pan Sobotka nám poděkoval za reprezentaci, že jsme to zvládli, a slíbil, že nám bude držet palce i nadále. Do Kramářovy vily se jen tak někdo nedostane. Vážím si toho, že se mi to povedlo."

Máte už z podobných setkání tohoto typu víc zkušeností?

"S někým ze státní správy, ještě tak vysoko postaveným, jsem se potkal prvně. Ale nezapomenutelné pro mě bylo, když se za námi v šatně Basileje stavil minule před finále švýcarského poháru tenista Roger Federer. To byl pro mě obrovský zážitek, já ho mám strašně rád, je to žijící legenda, vůbec jsem nevěděl, co mám říct, když jsem ho viděl před sebou."

Když už jsme u Basileje. Už přebolelo vyřazení z Ligy mistrů?

"Když se na to člověk kouká zpětně, tak ho vyřazení s Maccabi Tel Aviv v play off opravdu zamrzí, to byl prostě soupeř, na kterého jsme určitě měli. Na jednu stranu už to samozřejmě odeznělo. Jenže když pak člověk v úterý a ve středu slyší tu znělku..."

Třeba teď s Basilejí vyhrajete Evropskou ligu!

"No když jsme s Tel Avivem vypadli, tak se ve švýcarských novinách takové úvahy objevily. Finále téhle soutěže se totiž tentokrát bude hrát právě v Basileji. Takže už nám někde spustili i odpočítávání, kolik zápasů nám do toho finále ještě zbývá. No bylo by to samozřejmě skvělé, kdyby to vyšlo. Ale ta cesta bude ještě dlouhá a složitá, záleží pak i na losu, jestli ve vyřazovací části dostanete soupeře z Ligy mistrů nebo tak. Uvidíme, dáme do toho všechno."

reklama