reklama

Válka Slavie s vlastníkem Edenu. Útok na Řebíčka, míní klub

Aleš Řebíček má starosti, vlastník stadionu v Edenu zpochybnil nájemní smlouvu Slavie Aleš Řebíček má starosti, vlastník stadionu v Edenu zpochybnil nájemní smlouvu Slavie autor: Aktuálně.cz
Fotbalová Slavia vidí za počínáním vlastníka stadionu osobní útok na Aleše Řebíčka

Praha - Ostré lokty, silná slova. Vlastník stadionu v Edenu a fotbalová Slavia ve svém sporu sundali bílé rukavičky diplomatů a navlékli boxerské rukavice. Ring volný!

Jde o výši nájemného, vlastník stadionu chce po klubu, aby ho navýšil. "Protože v současné situaci vlastně fotbalový klub dotujeme," stěžuje si vlastník (více zde). Slavia říká, že nájem hradí v souladu s dlouhodobou smlouvu, jejíž platnost dosud nevypršela, a proto není důvod na výši plateb za pronájem stadionu cokoli měnit.

Jenže právě její onu platnost smlouvy se Slavií smlouvy firma Vinet, která stadion v Edenu vlastní, zpochybňuje. A už v té věci podala i soudní žalobu.

Vydírat se nenecháme!

"To, co předvádí vlastník stadionu, lze interpretovat jako hrubý nátlak na Slavii a jejího akcionáře. Ale Slavia se vydírat nenechá," říká Jiří Vrba, mluvčí Slavie.

Tím akcionářem, takřka stoprocentním, je Aleš Řebíček, bývalý ministr dopravy.

Podle neoficiálních informací platí nyní vlastníkovi stadionu 10 milionů korun ročně, Vinet chce údajně dvojnásobek.

Pro případ, že by Slavia nemohla hrát v příští sezoně v Edenu, začala se už rozhlížet po jiných alternativách. V úvahu přichází Strahov, stadion Viktorie Žižkov nebo areál v Horních Počernicích.Tam kdysi hrával druholigový Xaverov a nyní tento stadion patří také Řebíčkovi.

"Funkcionáři Bohemky nám, spíše trochu žertem říkali, že když budeme potřebovat, můžeme se nastěhovat k nim do Ďolíčku," podotýká Jiří Vrba, mluvčí Slavie.

Tomu ale příliš do smíchu není. "Slavia se teď ocitá v podobné situaci jako před časem Bohemians, i tenhle vršovický klub chtěli z jeho stadionu vypudit. Možná je tak trochu symbolické, že v den, kdy zastupitelstvo Prahy 10 schválilo záměr, že městská část Ďolíček koupí  (více zde), objevila se zpráva, že Vinet podal zmiňovanou žalobu, která směřuje proti Slavii," srovnává Vrba.

Ten v celé akci vidí dobře načasovaný útok. "Žaloba je vždycky ten poslední možný krok řešení případného sporu. Ale s námi přitom o celé věci prakticky nikdo nejednal. O aktivitách Vinetu se vždy dozvídáme od třetích stran. To se pak můžeme jen domnívat, že někdo využívá situace, kdy je Slavia i kvůli své nelichotivé pozici v ligové tabulce oslabena, kdy zároveň probíhá licenční řízení a kdy také Slavia jedná se zájemcem o vstup do akcionářské struktury. Tak se ptám: má ho snad tahle situace, kdy je zpochybněno další působení Slavie v Edenu vytvořit právní chaos a případné zájemce od chystané obchodní transakce odradit?"

Slavíček: Slavia odmítala jednat

Václav Slavíček, jenž vystupuje jako držitel akcií společnosti Vinet, které stadion v Edenu patří, odmítá, že by šlo o válku bez varovného výstřelu. "Se Slavií jsme na téma naší nespokojenosti se současným uspořádáním věcí komunikovali už loni. K řešení jsme ji vyzvali začátkem roku, bez reakce. Požádali jsme pak městskou část, tedy Prahu 10, zda by naše jednání mohla moderovat. Slavia se však na ně vůbec nedostavila. A o podání žaloby jsme ji informovali o týden dříve, nežli média."

Na fotbalovou Slavii se valí jedna vlna problémů za druhou. O udržení v lize musí tým bojovat až do posledního kola, kdy mu jistotu záchrany bez ohledu na ostatní výsledky dá jen vítězství Pastoorových chlapců v Ostravě (více zde). Do bitvy navíc půjdou bez zraněného kapitána Karla Pitáka (více zde).

Dodejme, že Slavia v první fázi licenčního řízení neobdržela licenci potřebnou ke startu v nejvyšší soutěži a odvolala se v té věci k licenčnímu tribunálu (více zde).

Už od podzimu pak probíhají jednání s údajným ruským investorem o jeho akcionářském vstupu do klubu.

"Je důležité připomenout si fakta. Investorem stavby stadionu byla společnost E Side, celý projekt byl vytvořen Slavií, pro slávistický fotbal, na pozemcích, které patří Slavii a jsou součástí slávistického sportovního areálu. A teď tu Slavia překáží?" zdůrazňuje Vrba. "Možná proto, že na rozdíl od loňska, kdy se v Edenu uskutečnily atraktivní koncerty Depeche Mode či Coldplay, letos vlastník stadionu žádný takový program nemá, tak se asi hodlá finančně zahojit na Slavii."

Ani tenhle argument Václav Slavíček nebere. "Velké koncerty letos v Praze nemá nikdo. Pořádáme ale zase víc sportovních akcí, byla tu dvakrát reprezentace, evropský Superpohár, finále Poháru České pošty, napřesrok uvítáme zápasy ME hráčů do 21 let. Ne v tom opravdu problém není."

E Side, Vinet, Slavia

Když se stadion v Edenu začal stavět, byla akcionářská struktura Slavie a společnosti E Side, která za projektem stála, prakticky totožná. Postupem času ale došlo ke změnám a dnes tedy klub vlastní jiní lidé než stadion. Což je v Česku poměrně atypická situace, běžnější je, že stadion vlastní buď stejní akcionáři jako klub, jako příklad uveďme Spartu, nebo stadion patří městu, cožje nejčastější forma.

Stadion v Edenu ovšem nyní vlastní společnost Vinet, která je stoprocentní "dcerou" firmy E Side. A Slavii Aleš Řebíček.

Nájemní smlouvy ke stadionu byly uzavřeny mezi Slavií a E Side. Právě na skutečnosti, že stadion nyní vlastní Vinet, a nikoli E Side, staví majitel stadionu svou argumentaci zpochybňující platnost smluv.

"My jsme si nechali provést právní analýzu těch smluv, a ta jednoznačně říká, že smlouvy platné jsou," zdůrazňuje Vrba. “Ale ať pan doktor Slavíček přijde mezi fanoušky, z nichž někteří stáli u zrodu projektu, a řekne jim do očí, proč podal žalobu na neplatnost nájemní smlouvy Slavie, namísto schovávání se. To setkání rád zprostředkuji,” uzavírá Vrba.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama