reklama
10:00 • Valná hromada FAČR

Živě: FAČR si volí nového předsedu

Dobrý den, vítejte u on-line přenosu z mimořádné valné hromady FAČR, na níž by měl být zvolen nový předseda asociace. Oficiální program VH by měl začít kolem 10.00.

10.00

O post předsedy FAČR se utkají pouze dva kandidáti - bývalý generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek a ředitel společnosti STES Martin Malík. Vše důležité k dnešní volbě najdete ZDE.

10.00

V dnešní volbě půjde nejen o pozici předsedy, ale ještě víc je diskutovaná pozice místopředsedy za Čechy. Na ní kandiduje Roman Berbr, jenž ve volbě předsedy podporuje Martina Malíka.

10.00

To, že by byl Berbrovou loutkou, ovšem Malík odmítá. "Nechci, aby to vyznělo tak, že Malík říká, že umí zkrotit Berbra. Známe se čtyři roky a po celou tu dobu s ním funguju tak, že když mám na něco jiný názor, používám logické argumenty a vysvětlím, proč to dělám tak, jak to dělám," říká Martin Malík. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

10:02

Delegáti se pomalu scházejí na svých místech. Mimořádná valná hromada FAČR by měla co nevidět začít.

10.06

Protiberbrovskou opozici vede do volby Petr Fousek. Podle člena komisí UEFA a FIFA je potřeba změnit systém řízení českého fotbalu. Rozhovor s Petrem Fouskem si můžete přečíst ZDE

10:10

Účast delegátů se blíží 100 procentům, valná hromada je usnášeníschopná. Předsedajícím byl zvolen generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

10.14

Delegáti velkou většinou odsouhlasili jednací řád dnešní valné hromady. Nyní promluví zahraniční hosté.

10:26

Grigorij Surkis, viceprezident UEFA a ukrajinský miliardář apeluje na to, že celá fotbalová rodina musí být jednotná. "V současné době musí fotbal bojovat s množnými negativními jevy, jako jsou domluvené zápasy, používání dopingu, rasismus nebo homofobie. Ale existují i jiné hrozby jako netransparentní řízení, řevnivost či neekonomické hospodaření. Tady pomůže pouze pečlivá, promyšlená práce, konstruktivní dialog," říká.

10:29

"Dnes máte za úkol najít společný jazyk. Přijel jsem ne proto, abych dával rady, ale abych vám jménem UEFA a jejího předsedy Čeferina nabídl pomoc. Nyní musíte odhodit staré předsudky a upřednostnit budoucnost fotbalu," apeluje Surkis.

10:31

Za FIFA nyní promluví Bjorn Vassalo, ředitel oddělení národních asociací.

10:34

Také Vassalo apeluje na jednotný přístup delegátů. "Cíl fotbalu nás spojuje. Volby vždy přinesou nějaké rozdíly a různé vize. Ale poté, co se zvolí předseda, měli bychom se sjednotit. Toto je demokracie. Naším jasným cílem je stabilita."

10:42

Delegáti právě schválili pracovní komise. Složení mandátové, volební i návrhové komise prošlo bez hlasů proti.

10:46

Volební valná hromada má stoprocentní účast. Účastní se jí 202 delegátů, 128 z Čech, 74 z Moravy.

10:52

Na konci června podala SK Sigma Olomouc v návaznosti na uskutečněnou 19. řádnou Valnou hromadu na FAČR žalobu na neplatnost rozhodnutí Valné hromady, a to pro její údajný rozpor se zákonem a stanovami. Nyní žalobu stahuje. "Mezi Sigmou a federací došlo k dohodě, ve snaze o konstruktivní chování stahujeme žalobu," prohlásil Petr Konečný, místopředseda představenstva SK Sigma Olomouc.

10:52

Nyní přichází na řadu kruciální bod valné hromady, bude se hlasovat o změně stanov. Ještě předtím ale znovu promluví zástupci FIFA a UEFA.

10:57

Volební valnou hromadu si nenechal ujít ani bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta.

Valná hromada FAČR v prosinci 2017 Miroslav Pelta | Foto: Milan Kammermayer
11:01

Grigorij Surkis prohlásil, že pokud se delegáti nepodřídí změnám ve stanovách, bude FIFA nucena posoudit zřízení výboru pro normalizaci, který by převzal funkci strategického řízení místo výkonného výboru FAČR. To by znamenalo, že reforma stanov asociace by byla provedena externím orgánem.

11:03

Surkis dále apeluje na delegáty. "Pokud předseda nebude zvolen, tento scénář bude mít neblahé finanční důsledky a negativní vliv na image českého fotbalu." 

11:07

"Byl bych nerad, kdyby FIFA a UEFA musela vzít do ruky skalpel a řešit současnou situaci. Věřte mi, že tato hrozba tady je. Žádám vás, abyste se stali poslušnými členy asociace," řekl Surkis a rozesmál sál.

reklama