reklama

Vaňkát, Berbrův sudí-kat, míří do I. ligy. Pelta to odkýval

Trénink fotbalových rozhodčí ve Varšavě během Eura 2012. Trénink fotbalových rozhodčí ve Varšavě během Eura 2012. autor: Reuters
Peltův výkonný výbor pustil na návrh Damkové do nejvyšší soutěže rozhodčího - autora superskandálu před valnou hromadou

Praha - Zápasy Gambrinus ligy bude v nové sezoně řídit sudí Zdeněk Vaňkát. Muž, který se podepsal pod jeden z největších fotbalových skandálů v poslední doby.

Přesto výkonný výbor v čele s Miroslavem Peltou tento návrh komise rozhodčích v čele s Dagmar Damkovou potvrdil.

S jakým případem je Vaňkátovo jméno spojenol? Stalo se v květnu tohoto roku. Markéta Haindlová, tehdy předsedkyně ORK FAČR, usilovala o kandidaturu na pozici předsedkyně FAČR.

Den poté, co své nominace odnesla na Strahov, byl jeden z klubů, který ji k tomu dal nominaci, podle všeho za tuto svou "politickou aktivitu" potrestán. Šlo o celek Malše Roudné, který vyrazil k diviznímu utkání do Rokycan.

Za nominaci Haindlové přišel trest

Tam zjistil, že zápas nebudou pískat původně nominovaní němečtí sudí, ale Zdeněk Vaňkát.

Ten jim pak vyloučil tři hráče, nařídil proti nim penaltu - a protože došlo ke zraněním hráčů Roudného, klesl jejich počet pod předepsané minimum, a proto nebyl zápas dohrán. Roudné ho prohrálo 0:4.

Podobně o tom víkendu skončily i další kluby, které Haindlovou podpořily.

Nominaci jí dal i Převýšov (ČFL) nebo divizní celky z Doubravky a Nového Strašecí. O víkendu prohrály všechny, celá čtveřice úhrnným skóre 1:15 a vyloučeno jim bylo celkem 10 hráčů. Více o všech těchto případech zde.

Haindlová stejně předepsaný počet nominací nesehnala a na pozici předsedkyně FAČR tak kandidovat nemohla.

Celá akce proti klubům, jež daly nominaci Haindlové, byla přičítána Romanu Berbrovi, nekorunovanému šéfovi ČFL a českých divizí.

Klub z Roudného požadoval, aby Vaňkát zmizel z listiny rozhodčích při Řídící komisi Čechy. To se jim vlastně vyplnilo. Vaňkát dnes totiž postoupil na listinu sudích pro I. a II. ligu.

Pelta: Nikdo nebyl proti

Objevil se v návrhu, který podala Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích a životní partnerka Romana Berbra.

Bylo na výkonném výboru, řízeném Peltou, zda tomuto seznamu přikývne, nebo ne. A stalo se. Celkem bez průtahů.

"O jménu pana Vaňkáta jsme mluvili. Asi jsme měli možnost komisi navrhnout, aby to ještě zvážila. Ale žádný takový protinávrh se neobjevil," popisuje dění na dnešním zasedání "fotbalové vlády" Miroslav Pelta.

Na listině je celkem 63 sudích. Nově se na ní objevují tato jména: Jana Adámková, Petr Antoníček, Miroslav Fišer, Petr Kotalík, Jaroslav Kubr, Ondřej Pechanec, Ivan Vostřejž a Zdeněk Vaňkát.

"Možná má pan Vaňkát nálepku, že je kontroverzní. Ale tím spíš bude v lize pod drobnohledem," míní Pelta. "Ona Dáša říkala, že s ním počítá hlavně jako s asistentem, na čáře."

Židli dostal i Blaschke, Berbrův kůň

Novou listinu navrhla nová komise rozhodčích. S Damkovou v ní nadále pracují pánové Miroslav Tulinger, Miroslav Svoboda, Ladislav Dofek a Jan Šotek. Nově jsou zařazeni Jiří Ulrich s Ivo Chytilem. Vypadli Tomáš Čuřín a Milan Ondo.

Damkové prošla i další personální změna. Požádala o to, aby Řídící komise Čechy, jejíž je předsedkyní, byla rozšířena o další osobu.

A Peltův výkonný výbor schválil, aby se na řízení ČFL a českých divizí podílel Michal Blaschke. To je předseda Pardubického krajského fotbalového svazu a velmi blízký spolupracovník Romana Berbra.

V Pardubickém deníku se před časem objevil únik mailové korespondence mezi Berbrem a Blaschkem. V něm Berbr kolegu nabádá, aby státní dotace v kraji rozdělil "mezi spřízněné a ty, co vás volí."

reklama