Portugalce zachrání už jen zázrak. S Amerikou remizovali

23. 6. 2014 1:55
Fotbalisté Portugalska v nočním utkání ve skupině G na MS ve fotbale remizovali s Amerikou 2:2 a v Brazílii ještě drží naději na postup.
Jedna z největších hvězd šampionátu Cristiano Ronaldo si nejspíš vyřazovací část v Brazílii nezahraje | Foto: Reuters

Manaus - Další favorit světového fotbalového šampionátu balancuje na hraně propasti. Portugalsko remizovalo v Brazílii s Amerikou 2:2 a vzhledem k nelichotivému skóre 2:6 má už jen malou šanci na postup ze skupiny G.

Poslední jiskru naděje vykřesal Varela v poslední minutě pětiminutového nastavení.

Spojené státy americké naopak k vítězství s Ghanou přidaly cenný bod a mají zaděláno na účast mezi šestnáctičlennou elitou.

Portugalský kapitán Cristiano Ronaldo, kterého trápily před zápasem potíže s kolenem, nakonec nechyběl v sestavě, ale nebezpečnější byl jiný útočník. Uběhlo jen necelých pět minut, když americký stoper Cameron špatně trefil centr ze strany, míč se dostal na zcela volného Naniho a ten střelou pod břevno nedal Howardovi šanci.

Vedoucí gól Portugalcům uškodil

Útočník Manchesteru United dal svůj patnáctý gól v národním celku a vůbec první soutěžní trefu od listopadu 2013. Američané inkasovali v patnáctém utkání s evropským týmem na světovém šampionátu za sebou.

Rychlý vedoucí gól jako by Portugalcům ale spíš uškodil. Spojené státy podnikaly bleskové útoky, často zakončovaly a v první půli soupeře jasně přestřílely. Několik pokusů šlo ale těsně nad, portugalský gólman Beto, který po úvodní čtyřgólové prohře vystřídal mezi tyčemi Patricia, musel vytáhnout těžší zákrok jen proti Dempseymu.

Naopak čtvrtý celek z MS v roce 2006 mohl ještě před pauzou zvýšit náskok. Naniho přízemní střela skončila na tyči a Éderovu dorážku mrštně vyrazil Howard.

Drama přišlo po přestávce

Američané i po přestávce pokračovali v aktivním výkonu a v 56. minutě byli blízko k vyrovnání. Johnson nabil Bradleymu, ale ten napálil na čáře stojícího obránce Costu, který zastoupil brankáře.

V 64. minutě už Spojené státy slavily. Jones napřáhl za vápnem a zakroutil střelu přímo k tyči. Američané skórovali na světovém šampionátu v osmém zápase za sebou a vyrovnali svůj rekord z let 1930 až 1950.

Portugalci po vyrovnání přidali a vrátit vedení jim mohl Meireles. Gólman Howard ale skvěle zasáhl. V 81. minutě nečekaně udeřili Američané. Po rychlé akci Zusi vrátil balon před branku, Dempsey jej dotlačil břichem do sítě a připsal si svou druhou trefu na turnaji.

Zdálo se, že Portugalci už nenajdou odpověď a v Brazílii budou následovat osud dalších vyřazených evropských favoritů. Jenže v 95. minutě po Ronaldově centru srovnal hlavou střídající Varela a ještě udržel svůj tým ve hře. Pokud ale vedoucí Němci s USA budou remizovat, nebude Portugalsku stačit k postupu ani případná výhra nad rovněž jednobodovou Ghanou.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina G:

USA - Portugalsko 2:2 (0:1)

Branky: 64. Jones, 81. Dempsey - 5. Nani, 90.+5 Varela. Rozhodčí: Pitana - Maidana, Belatti (všichni Arg.). ŽK: Jones (USA). Diváci: 40.123.

USA: Howard - F. Johnson, Cameron, Besler, Beasley - Beckerman, Jones - Bedoya (72. Yedlin), Bradley, Zusi (90. Gonzalez) - Dempsey (87. Wondolowski). Trenér: Klinsmann.

Portugalsko: Beto - J. Pereira, R. Costa, Bruno Alves, A. Almeida (46. Carvalho) - Moutinho, Veloso, Meireles (69. Varela) - Nani, Postiga (16. Éder), Ronaldo. Trenér: Bento.

1. Německo 4 2 1 1 0 6:2
2. USA 4 2 1 1 0 4:3
3. Ghana 1 2 0 1 1 3:4
4. Portugalsko 1 2 0 1 1 2:6