Ve hře o Baník se kouzlí s čísly. A Petera mluví o podrazu

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 4. 2013 5:00
Baník mluví o dluhu 170 milionů, ale z toho 70 milionů činí pohledávky vlastníků klubu. Proklínaný Petera vzpomíná, jak ho město podrazilo.
Milan Baroš vyhlíží míč a tak trochu i budoucnost Baníku. Zatím se nejeví úplně světle
Milan Baroš vyhlíží míč a tak trochu i budoucnost Baníku. Zatím se nejeví úplně světle | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Nechce si to ani představovat. "Kdyby se měl, nedej bože, Baník zrušit, jak se o tom mluví, to by byl prostě výbuch atomové bomby," říká Verner Lička, legenda ostravského klubu, kterou ale současné vedení Baníku napsalo na černou listinu.

Příběh Baníku je v médiích v posledních dnech prezentován zhruba takto: Baník má vinou předchozího majitele Tomáše Petery 170 milionů dluhů, když od klubu město Ostrava za 120 milionů korun hned nekoupí stadion na Bazalech, tak Baník neprojde licenčním řízením, spadne do třetí ligy, pak upadne do insolvence a FAČR ho z fotbalu vyškrtne úplně.

Je to přesný obraz situace? Pojďme na to takhle: Položme si základní otázky o Baníku a zkusme si na ně odpovídat podrobněji. Třeba se pak některé věci budou jevit trochu jinak.

1) Jak vysoké jsou dluhy Baníku?

Když skupina ostravských podnikatelů vedená Liborem Adámkem v únoru 2012 Baník od Tomáše Petery kupovala, hovořila o celkové zadluženosti klubu ve výši 100 milionů korun.

Zdroj blízký bývalému vedení mluví o tom, že po splatnosti bylo tehdy 47 milionů korun, ale nelze ověřit, zda jde o objektivní informaci.

Noví majitelé pak každopádně deklarovali, že 30 milionů dluhu už umořili. Mnozí by tedy čekali, že se dluhová hladina logicky snížila na 70 milionů.

Jenže audit prezentovaný ředitelem klubu Petrem Šafarčíkem hovoří nyní najednou o 170 milionech dluhu. Jak je to možné?

"Narazili jsme na nedobytnost některých pohledávek. Například Temešvár už nikdy nezaplatí za přestup Magery. To je oproti našim předpokladům ztráta asi 30 milionů," nechal se nedávno slyšet Šafarčík.

Důležité ale je, že 70 milionů ze 170milionového deklarovaného dluhu je ve skutečnosti suma, kterou si jako pohledávku za Baníkem nárokují jeho vlastní, současní majitelé.

Napočítali si 40 milionů, za které od Petery nejprve koupili Bazaly a jež pak vrátili do vlastnictví klubu, a také 30 milionů, které už investovali do uhrazení nejakutnějších závazků v uplynulém období.

Dluh vůči vnějším subjektům, tedy Raiffeisen Bank, bývalým i současným hráčům, trenérům, funkcionářům, jiným klubům, agentům a podobně, tedy nečiní 170, ale nejvýše 100 milionů korun.

Stejně vysokou sumou přitom Adámek a spol. vyčíslili výši zadlužení Baníku ve chvíli, kdy do něj vstoupili.

2) Kdo kritickou situaci Baníku zavinil?

Podle současného vedení klubu jednoznačně jejich předchůdce, tedy Tomáš Petera a jeho pražská tenisová suita. Je jasné, že za její "vlády" se dluh objevil a nabobtnal.

Peterův předchůdce v pozici majitele Baníku, hokejový trenér Alois Hadamczik, zdůrazňuje, že on předával klub s kasou, v níž bylo 70 milionů. A rok poté, po mistrovské sezoně, podle něj Petera prodal hráče (Heinze, Bolfa, Laštůvku) za půl miliardy (více zde).

Hadamczik už nedodává, že pokladna byla plná díky prodeji Milana Baroše do Liverpoolu, na kterém on osobně také nebyl škodný. Nutno doplnit i to, že právě Hadamczik prodal tréninkový areál mládeže Jeremenko, což byl také obchod zajímavý zejména pro něj. Baník v ten moment ztratil zázemí pro mládežnické týmy a nikdy to náležitě nenahradil.

"V Ostravě v této záležitosti nastává kritická situace, zrušil se i areál Nové huti, i vítkovická mládež trénuje jen na umělce," zdvihá varovný prst Verner Lička.

Rok a půl po zahájení Peterovy vlády na Bazalech získal klub mistrovský titul a město ovládla totální fotbalová euforie. Přišel rozprodej hvězd a totální výbuch v kvalifikaci Ligy mistrů. Pak ještě dvě třetí místa v lize a tři účasti ve finále poháru, z toho jedna vítězná.

Pak ale začaly docházet peníze. Petera to zdůvodňuje nulovým zájmem regionálních firem o sponzoring klubu. Jestli se nějaké peníze ztratily i jinak, to možná prokáže soud. "Na některé zástupce předchozího vedení klubu jsme podali žaloby," říká současný ředitel Petr Šafarčík. Jde podle všeho o bývalého ředitele Tomáše Truchu, nikoli o Peteru.

"Začátek velkých problémů Baníku přišel, když mi v poslední chvíli ucuklo město. Tak jako teď. Já už jsem měl totiž s primátorem Kajnarem podepsané memorandum, že město postaví Baníku stadion. Ale oni to na poslední chvíli zrušili," připomíná Petera situaci, kterou dodnes vnímá jako podraz.

3) Jakou roli v příběhu hraje město?

Když Petera mluví o tom, že mu v roce 2011 město ucuklo stejně jako teď, navazuje tím na události tohoto týdne, kdy z jednání zastupitelstva na poslední chvíli vyškrtli bod o vstupu města Ostravy do společnosti Bazaly, a.s.

Zjednodušeně řečeno: Bylo rozjednáno, že si město koupí od klubu společnost, která vlastní a provozuje stadion. Anebo si od této společnosti pořídí nemovitost jako takovou. Každopádně ta operace měla přinést 111-120 milionů korun do pokladny Baníku.

Přísun městských peněz pak měl Baníku pomoci se splácením dluhů. "Pokud město 100 procent akcií společnosti neodkoupí, Baníku vážně hrozí insolvence," varoval Petr Šafarčík.

Primátor města Petr Kajnar (ČSSD) jde současným vlastníkům Baníku na ruku, podle informací Aktuálně.cz dokonce iniciativně obesílá ostravské firmy s výzvou, aby Baníku pomohly.

Oproti peterovským časům zvýšil příspěvek klubu i sám magistrát, několik jednotek milionů ročně do rozpočtu přihrají Světlíkovy Vítkovice. S ArcelorMittal se v tomto směru spolupráci navázat nepodařilo.

Vraťme se ale ke Kajnarovi. Podstatné totiž je, že pro vstup města do Bazaly, a.s., a s tím spojený přesun městských financí do kasy Baníku, nenašel podporu ve vlastní straně. Hlasy ODS Baníku nestačí, další významnější člen zastupitelstva, tedy hnutí Ostravak, je zásadně proti.

Další jednání a rozhodnutí v této věci bylo odloženo na neurčito.

4) Kolik času Baníku zbývá na licenci?

Na to, aby uhradil dluhy nebo alespoň nastavil ve shodě s věřiteli splátkové kalendáře, zbývá Baníku něco přes měsíc.

Fotbalová asociace ČR, konkrétně její licenční manažer Stanislav Rýznar, zkoumá i mimofotbalové závazky Baníku, zejména se však věnuje těm fotbalovým. Tedy dluhům klubu vůči jiným oddílům, hráčům a podobně.

"Kluby měly odevzdat podklady pro licenční řízení do 8. dubna. Licenční komise bude posuzovat žádosti klubů I. ligy v prvním květnovém týdnu, dva týdny nato se podíváme na druhou ligu," říká Rýznar.

K jednotlivým klubům se zásadně nevyjadřuje, ale je jasné, že podle současných podkladů by Baník licenci potřebnou pro start v I. ani II. lize dostat nemohl, startovat by mohl leda v MSFL.

Jenže licenční řízení umožňuje odvolací proces, který natáhne čas. "Kluby, které by u licenční komise neuspěly, se mohou odvolat k licenčnímu tribunálu," vysvětluje Rýznar.

Ten umí velmi přesně odpovědět i na otázku, dokdy až se smí celý proces natahovat. "UEFA musím informovat o výsledcích licenčního řízení v Česku nejpozději 31. května ve 23.59," upřesňuje na minutu.

5) Hrozí Baníku ztráta členství ve FAČR?

Teoreticky ano, prakticky stěží.

Řády hovoří o tom, že výkonný výbor FAČR může z řad členů asociace vyloučit subjekt, na který je vyhlášena insolvence.

Za prvé: nejdřív by opravdu muselo k insolvenčnímu řízení dojít. Za druhé: insolventní subjekt Pelta a spol. vyloučit MOHOU, nikoli musí.

Tento paragraf propašoval svazový legislativec Petr Doležal do fotbalových norem účelově, aby měl nástroj na to, jak z FAČR vyloučit tzv. Vejsadovu Bohemku, což pak Pelta také udělal.

Podstatné je, že v případě Baníku Ostrava nemá FAČR nejmenší zájem na tom, aby tuto slavnou značku rušila a likvidovala. Podobně jako třeba skotská asociace jistě neměla zájem na rušení zadluženého klubu Glasgow Rangers, byť ho poslala do čtvrté ligy.

Vyhlášení insolvence před nedávnem akutně hrozilo i pražské Slavii. Ta přitom do té doby licenci pravidelně dostávala, navzdory stomilionové pohledávce britské společnosti ENIC.

Stačila ovšem jednoduchá operace, rozporovat tuto pohledávku u soudu, a pro licenční řízení FAČR už to v tu chvíli nebyl problém. Ten nastal až v momentu pravomocného rozsudku, že je Slavia sumu povinna vyplatit.

Na Baník Ostrava dosud nikdo insolvenční návrh nepodal. Záleží samozřejmě na trpělivosti věřitelů. Ti fotbaloví zatím atakují Baník u arbitrážní komise FAČR.

Například zmiňovaný Verner Lička tímto způsobem vymohl přes 4 miliony, které mu Baník dlužil na platu, a dočkal se za to od Šafarčíka příkrého odsudku. V tom už se Lička rýpat nechce, ale nastiňuje jiný problém.

"Nevím, jak se naskládal stomilionový dluh, na to nejsem odborník. Ale jedno vím," říká Lička: "Jestli je navzdory všemu, co se děje, pořád ještě v něčem obrovské bohatství Baníku, tak v jeho mládežnické základně. Její hodnota se dá vyčíslit na stamiliony. A kdyby o tohle měl Baník přijít, to by byl právě ten výbuch atomovky."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy