reklama

Velká Euro-inventura! Nabízíme jména, ze kterých Vrba vybere 23 vyvolených pro šampionát

Dresy pro Euro už firma Puma české reprezentaci připravila. Teď ještě kdo je oblékne Dresy pro Euro už firma Puma české reprezentaci připravila. Teď ještě kdo je oblékne autor: Milan Kammermayer
Českou fotbalovou reprezentaci čekají poslední herní prověrky a testy před nominací na Euro 2016. Nabízíme jména hráčů, ze kterých si Pavel Vrba bude muset vybrat

Praha - Na Euro do Francie pojedou 3 gólmani a 20 hráčů do pole, klasika. Nicméně o tom, kteří to budou, se teprve rozhodne.

Pavel Vrba bude vycházet jak z úspěšné kvalifikace a přátelských zápasů, jež jeho tým sehrál v listopadu (se Srbskem a v Polsku), tak i z mačů, před kterými česká fotbalová reprezentace stojí právě teď.

Ve čtvrtek to na Letné bude duel s celkem Skotska (20.45), v úterý ve Stockholmu domácí Švédsko i se Zlatanem Ibrahimovicem (od 20.30).

Jistě nebude na škodu, udělat si malou inventuru toho, kdo se vlastně Pavlu Vrbovi v jeho Euro-úvahách nabízí.

Gólmani

Petr Čech si dal sice v březnu zdravotní pauzu, ale po převzetí další trofeje pro Fotbalistu roku už s Arsenalem opět začal trénovat. A nestane-li se nic šokujícího, měl by na Euru logicky českou branku hájit.

Jeho poznámka, že po Euru si sedne a zamyslí se nad tím, jestli v národním týmu bude pokračovat, dozajista silně zaujala Tomáše Vaclíka, basilejskou oporu, stojící dosud v Čechově stínu.

O zápasy se Skotskem a Švédskem by se měl Vaclík podělit s Tomášem Koubkem, zapůjčeným ze Sparty do Liberce. Koubek zatím chytal jen za "21", debut v A-týmu by předpokládanou trojku pro Euro jistě správně nažhavil.

Kdo je v případě nouze připravení za nimi? V nominaci se teď ocitl příbramský Aleš Hruška, nejspíš i proto, že David Bičík vítá, když si v pauze může vylízat všechny bolístky, jež posbíral v náročném programu Sparty. Z mladších dostával v minulosti šanci Jiří Pavlenka, ten teď ale ve Slavii spíš náhradničí - a když chytá, chybuje.

Stopeři

V nominaci se ocitli Tomáš Sivok, Marek Suchý, Michal Kadlec a dodatečně Jakub Brabec. První tři by asi start na Euru měli mít jistý. Sivok hraje za Bursaspor víceméně pravidelně, Suchý za Basilej jakbysmet. Jeho handicapem je jen skutečnost, že kvůli vyloučení v Nizozemsku nesmí na Euru odehrát první mač proti Španělům.

Michal Kadlec ve Fenerbahce v měsíci březnu dostával až nezvyklou hojnost herních šancí,  zajímavé je, že se objevoval i na pozici defenzivního záložníka, kterou si tak ve svém univerzálním rejstříku přidal k profesím stopera a levého beka.

Na Euro by mohli jet 4 stopeři, o tu zbývající pozici se tedy nejspíš poperou Jakub Brabec, Jan Baránek a Roman Hubník. Zdá se, že ze souboje odpadá Václav Procházka, který v Osmanlisporu na hřišti jen paběrkuje. Uvažovat se dá ještě o Mariu Holkovi.

Dvaadvacetiletý Tomáš Kalas v Middlesbroughu z posledních 6 zápasů hrál jen dvakrát, jeho čas v národním týmu asi přijde až později.

Krajní obránci

Pravá strana obrany, tady je, panečku, nával! Jasnou kvalifikační jedničkou byl Pavel Kadeřábek, který v Hoffenheimu přestál jistou krizi, a teď už nastupuje pravidelně. Stejně jako Theo Gebre Selassie v Brémách.

A to ještě Vrba za výuku v předmětu "Špičkovým pravým bekem expresně rychle" chválí sparťana Ondřeje Zahustela. Jeden z těch tří se ale do nominace na Euro nejspíš nevejde, leda by snad Gebre Selassie dostal roli alternativního levého beka.

A to za plzeňským "kápem" Davidem Limberským. Ovšem o tuhle roli se hlásí i Daniel Pudil (Sheffield Wednesday).

Mimo nominaci na poslední přáteláky zůstali ještě levonozí Filip Novák (Midtjylland) či liberecký Lukáš Bartošák. A jak jsme si řekli, schopen odehrát tu zápas je i Michal Kadlec.

Středoví záložníci

Největší otazník celé české nominace pro Euro visí samozřejmě nad startem Tomáše Rosického. "Jde to líp než jsem čekal," řekl sice kapitán národního týmu o své rychlé léčbě. Nicméně.... "Musel by mít před Eurem alespoň nějakou zápasovou zátěž, klidně i za juniorku Arsenalu," zdůrazňuje trenér Vrba. Dokáže se ještě "Rosa" v šibeničním termínu na Euro připravit? A dovolí mu jeho křehký organismus větší zápasovou zátěž?

Zranění zkomplikovalo jaro také Davidu Pavelkovi (Kasimpasa) i Jaroslavu Plašilovi (Bordeaux). Proto by se role dirigenta měl asi nyní ujmout Vladimír Darida (Hertha), potěšený spekulacemi o zájmu Realu Madrid.

Z defenzivnějších typů jsou nyní v nominaci zcela nově Jakub Rada a Lukáš Mareček, start za A-tým nemá ještě ani univerzál Martin Frýdek.

Mimo hru teď zůstane Lukáš Vácha. Skvěle sice odehrál kupříkladu oba zápasy s Laziem, jenže v nevhodnou chvíli ho nyní potkalo zranění. Až se uzdraví, nezbude mu než ve zbytku sezony znovu tvrdě makat na tom, aby trenéru Vrbovi ukázal, že na Euro patří.

V aktuální nominaci jsou ještě sparťan Bořek Dočkal, který umí hrát uprostřed i na křídle, pro některé možná překvapivě opět Kamil Vacek (Gliwice), který asi Vrbu hodně oslovil svým výkonem v Polsku, a v neposlední řadě také osvědčený Daniel Kolář (Plzeň).

Křídla

Ladislav Krejčí a Josef Šural ve Spartě excelují, byť ten druhý smí hrát jen Synot ligu, nikoli tu Evropskou. Na křídle to ostatně zvládne také už zmiňovaný univerzál Martin Frýdek. A Vrba podržel i Jiřího Skaláka, který v Brightonu zatím víc nehraje, než hraje. "Ale pro mě je to velmi perspektivní hráč," neskrývá reprezentační kouč, že v jeho herním pojetí našel zálibu.

Z alternativ mimo nominaci na jaře zatím spíš propadá Jan Kopic, větší šance má spíš jeho kolega z Plzně Jan Kovařík. Milan Petržela už asi přeci jen má ty lepší roky za sebou a plzeňský čtyřlístek můžeme uzavřít osobou Václava Pilaře, který se bohužel na jaře navzdory původním očekáváním ze zdravotních důvodů do ligy stále vrátit nestačil.

Útočníci

V nominaci jsou nyní Tomáš Necid a Matěj Vydra. První jmenovaný se propracoval do pozice reprezentačního útočníka číslo 1, byť v Bursasporu zaznamenává menší střeleckou minikrizi, poslední (jedenáctý) gól dal 6. února. Ale není důvod nevěřit, že smůlu neprotrhne třeba už teď v reprezentačním programu.

Matěj Vydra v Readingu zrovna nebourá střelecké tabulky (zatím jen 2 zásahy), po pětizápasové pauze se však v posledních dvou kolech Championship na trávník opět vrátil. "Ale je to zajímavý typ, který by mohl trochu pozměnit naši hru," naznačuje Vrba, že by s Vydrou chtěl zkoušet něco nového.

V nominaci na Euro lze asi počítat se sparťanem Davidem Lafatou, který se po marodění v zimní přípravě a úvodu jara potřebuje nyní kondičně spravit.

Otázkou je, zda se po zásahu v derby dokáže střelecky obrodit slávista Milan Škoda, dosud na jaře notně přibržděný. Vrba nicméně naznačil, že by právě Škoda mohl snad ještě jet na úterní utkání ve Švédsku.

Moc dalších možností už není. Návrat Libora Kozáka (Aston Villa) trval v Premier League jen 4 zápasy, pak ho zase postihlo zranění kotníku.

A Václav Kadlec si v barvách Midtjyllandu zahrál sice proti Manchesteru United, ale v dánské lize zatím v pěti utkáních vyprodukoval všehovšudy jednu gólovou přihrávku.

Tak co? Vyberete si z téhle nabídky 3 gólmany a 20 hráčů do pole pro Euro 2016? S chutí do toho! Pavla Vrbu to teprve čeká.

Abychom byli přesní: Nejpozději 11. května by měl nahlásit na UEFA širší třicetičlennou soupisku a 23. května už je na programu sraz mužstva před soustředěním v Rakousku. Na něj už by teoreticky měli odcestovat pouze vyvolení. Na UEFA se 23 jmen pro Euro nahlásí 31. května.

reklama