Velkolepý Mbappé uhranul fotbalový svět. Mladičkého střelce obdivuje i Neymarův syn

Jiří Škuba Jiří Škuba
8. 10. 2018 11:57
Proti Lyonu se trefil čtyřikrát, gólů ale mohl dát šest, sedm. Skvělý výkon Paris St. Germain řídil jediný muž: teprve devatenáctiletý útočník Kylian Mbappé.
Kylian Mbappé
Kylian Mbappé | Foto: Reuters

Paříž - Samé superlativy prší na hlavu Kyliana Mbappého po jeho spektakulárním výkonu v nedělním zápase francouzské ligy proti Lyonu. Novináři už dokonce dávají jméno devatenáctileté komety do souvislosti se Zlatým míčem pro nejlepšího fotbalistu světa.

"A proč ne? Nic není nemožné. Pokud budu nadále střílet góly, jednou to přijde. A když ne, věšet se z toho nebudu," krčil rameny po nedělním zápase Mbappé, který se stal nejmladším čtyřgólovým střelcem v Ligue 1 v historii.

Rodák z francouzského města Bondy byl proti Lyonu u všeho podstatného. V 8. minutě vybojoval penaltu, před půlí se na něm vyfauloval Tousart. Ve druhé půli pak během pouhých osmi minut nastřílel hattrick, čtvrtou trefu pak přidal čtvrt hodiny před koncem.

"Byl prostě velkolepý," hodnotil výkon svého svěřence Thomas Tuchel, kouč PSG. Svému parťákovi z útoku se poklonil i Neymar. "Každý ví, že je to výborný hráč. Dokonce i můj syn si ho oblíbil. Když jsem ho vzal na trénink PSG, neustále vyprávěl jenom o Kylianovi," usmíval se šestadvacetiletý Brazilec.

Mbappé, který v zápase dokáže vyvinout rychlost přes 38 kilometrů v hodině, prožívá skvělý start do sezony. Tak skvělý, jak strašidelný měl konec té poslední. Od půlky března se netrefil, po dvou zápasech skončil na lavičce, v posledním kole se ani nevešel do sestavy.

Se střeleckou mizérií se ale dokázal poprat. V letošní sezoně v pěti zápasech nastřílel osm branek, má stejnou bilanci jako jeho kolega Neymar.

"Podstatné bylo dál pracovat a nepochybovat o sobě. Věděl jsem, že mám podporu svých spoluhráčů. Vždycky říkám, že pokud se útočník dokáže dostat do šancí, je všechno v pořádku," vrátil se k těžkému období Mbappé.

A zkázonosná trojice Neymar, Mbappé, Cavani už zase jede naplno. Hlavně díky ní pařížský klub vyhrál všech devět zápasů v sezoně, což je nový rekord francouzské soutěže. V Lize mistrů pak Paris Saint Germain naposledy zdemoloval CZ Bělehrad 6:1.