Velký obrat zastavilo břevno. Lvíčata na Euro neodjedou

16. 10. 2012 16:17
Reprezentace do 21 let i přes velmi dobrý výkon v odvetě baráže s Ruskem jen remizovala 2:2 a na Euro se nepodívá.
Zklamání českých lvíčat. Na snímku brankář Tomáš Koubek.
Zklamání českých lvíčat. Na snímku brankář Tomáš Koubek. | Foto: Reuters

Jekatěrinburg - Česká fotbalová reprezentace do 21 let se na mistrovství Evropy nepodívá.

"Lvíčata" v úterním odvetném utkání baráže s Ruskem i přes vynikající výkon jen remizovala 2:2, a po páteční prohře 0:2 v Jablonci tedy celkově podlehla "Sborné" 2:4.

Nechybělo ovšem mnoho, aby Češi dvojutkání zvrátili. I přes přísnou penaltu, nařízenou (a proměněnou) v první půli, i vyloučení Tomáše Kalase totiž v závěru zápasu za stavu 2:1 (celkově 3:2) přitlačili Rusy k jejich vápnu a Stanislavem Teclem dokonce nastřelili břevno.

Kromě Kalase vyloučen i Kadlec

Rusové ovšem otevřené obrany nakonec využili k rychlému brejku, který nádhernou ranou proměnil Kirilov, jenž tak rozhodl o tom, že svěřenci Jakuba Dovalila čtvrté místo z posledního evropského šampionátu obhajovat nebudou. V závěru byl ještě vyloučen za ostrý faul Václav Kadlec.

Nutno říci, že celkový neúspěch si čeští mladíci zavinili sami především v domácím zápase, ve kterém předvedli hru, jež vůbec nezapadala do jejich výborné výkonnosti z posledního období.

Změny prospěly, Krejčí hrál výborně

Do odvety udělal kouč Dovalil v základní sestavě hned šest změn a bylo to znát. Na lavičce zůstali Hejda, Nitrianský, Daníček, Kopic a Tecl. K dispozici pochopitelně nebyl ani zraněný Hanousek. Místo nich hráli Holeš, Kalas, Mareček, Vaněk, Krejčí a Wágner.

Sparťanský záložník Ladislav Krejčí opět prokázal svůj obrovský potenciál a patřil k nejlepším hráčům na hřišti. Utkání ale začalo smolně. V páté minutě posoudil finský rozhodčí běžný střet Kalase s Kanunikovem jako faul českého stopera a penaltu proměnil stejně jako v Jablonci útočník Machačkaly Fjodor Smolov.

První půle jasně v režii Dovalilova týmu

Jenže už ve 12. minutě Češi srovnali, když se na malém vápně po stříleném centru skvěle zorientoval Tomáš Wágner. Dovalilův tým odehrál zbytek první půle ve velkém stylu. Krejčího šanci zlikvidoval Zabolotnij a Kadlecovo působivé sólo z poloviny hřiště gólem neskončilo jen o centimetry. Několik slibných šancí měl i Wágner.

Ve druhé půli se Rusové trochu vzpamatovali a začali častěji hrozit z rychlých protiútoků. V 64. minutě je ale zmrazil znovu Wágner, který dorážel po rohovém kopu akrobatické zakončení Kalase.

Kadlec trefil brankáře, Tecl dokonce břevno

Vysněný výsledek 1:3 byl potom doslova na dosah. Parádní kolmice Krejčího vedla k příležitosti Kadlece, který ovšem zblízka trefil jen nohy ruského brankáře. Ještě větší šanci měl střídající Tecl, když po rohu trefil hlavou břevno.

Logicky pak přišel trest. Po jednom z rychlých protiútoků se precizní střelou do horního růžku prezentoval Kirilov a rozhodl o postupu Rusů.

Odveta baráže o postup na fotbalové ME do 21 let v Jekatěrinburgu:

Rusko - ČR 2:2 (1:1)

Branky: 6. Smolov z pen., 83. Kirillov - 12. a 64. Wágner. Rozhodčí: Munukka - Heininen, Aravirta (všichni Fin.). ŽK: Šatov - Kalas, Kadlec, Vaněk, Wágner. ČK: 75. Kalas, 87. Kadlec. První zápas: 2:0, postoupilo Rusko.

Rusko: Zabolotnij - Callagov, Burlak, Běljajev, Šennikov - Petrov, Kirillov - Kanunnikov (60. Bibilov), Šatov, Čeryšev - Smolov. Trenér: Pisarev.

ČR: Koubek - Holeš, Čmovš, Kalas, Lecjaks - Vaněk (65. Tecl), Pospíšil (86. Daníček), Mareček, Krejčí (78. Vůch) - Kadlec - Wágner. Trenér: Dovalil.