12. 6. 2009 14:20
V Jižní Africe startuje Pohár FIFA
Za Brazílii by letos měl nastoupit i Robinho.
Za Brazílii by letos měl nastoupit i Robinho. | Foto: Reuters

Pretoria - Pro Jižní Afriku to bude velký test před pořádáním fotbalového mistrovství světa 2010.

Už za dva dny začne v Johanesburgu, Pretorii, Rustenburgu a Bloemfonteinu konfederační Pohár FIFA, v němž v minulosti zanechala viditelnou stopu i česká fotbalová reprezentace.

Turnaje se účastní vítězové všech šesti světových fotbalových federací (africká, jihoamerická, severoamerická, oceánská, asijská a evropská), současný mistr světa a tým pořádající země.

Například oproti minulému ročníku zůstal stejný pouze jeden účastník, tým Brazílie. Ta se ostatně kvalifikovala na všechny dosavadní závěrečné turnaje konfederačního poháru.

Česká reprezentace se soutěže, kterou FIFA převzala pod svá křídla v roce 1997 (původně šlo o "pohár saudskoarabského krále Fahda") , zúčastnila pouze v tomto jediném roce a hned získala bronzovou medaili.

Český celek tehdy po vedením trenéra Dušana Uhrina, který v Rijádu oznámil svou rezignaci, v souboji o třetí místo porazil Uruguay 1:0.

Vítězný gól si připsal Edvard Lasota, ale nejlepším střelcem českého týmu na turnaji byl s pěti góly Vladimír Šmicer.

Účastníci Konfederačního poháru 2009

Skupina A
Jižní Afrika, Írák, Nový Zéland, Španělsko

Skupina B
Brazílie, Egypt, Itálie, USA

Kanonýrům sice v tomto ročníku se sedmi brankami vévodil legendární Brazilec Romário, ale i tak se nachází současný hráč Slavie stále v první desítce nejlepších střelců turnaje všech dob.

Historickým tabulkám vévodí Brazílie a Francie

Brazílie tehdy celý šampionát vyhrála, když ve finále rozdrtila Austrálii 6:0, přičemž v semifinále přešla právě přes Česko, jež se do elitní společnosti dostalo jen díky odmítnutí účasti tehdejšího evropského šampiona z Německa.

I letos zůstávají dvojnásobní vítězové poháru z Jižní Ameriky velkými favority. Jejich největším soupeřem asi budou Itálie a Španělsko, zatímco Irák, Egypt a Nový Zéland a hostitelská Jižní Afrika pravděpodobně budou spíš hrát druhé housle.

Překvapit by se mohly ještě pokusit Spojené státy, nejlepší celek severoamerické federace CONCACAF.

Dvakrát turnaj vyhrála krom Brazílie i Francie (2001, 2003), ale ta se letos na turnaj neprobojovala. Po jednom vítězství si v historii připsali ještě Mexiko, Dánsko a Argentina.

Turnaj letos odstartuje soubojem mezi Irákem a domácí Jižní Afrikou ve skupině A. Zápas začíná v neděli v 16:00.