reklama

Vicemistři Evropy Frýdek a Horňák: Španělům chybí důraz

FOTO Španělé končí a pláčou, Nizozemci otočili pro krále Prohlédněte si fotografie ze středečních zápasů MS fotbalistů mezi Španělskem s Chile a Nizozemskem s Austrálií. Foto: Reuters
Michal Horňák a Martin Frýdek o nečekaném vypadnutí obhájců titulu ze Španělska.

Praha - Michal Horňák a Martin Frýdek spolu v devadesátých letech vyhrávali pro Spartu jeden titul za druhým a v roce 1996 byli členy stříbrného týmu na Euru. A něco společného mají i dnes. Jako trenéři pečlivě sledují zápasy na MS v Brazílii a ani jejich analýzám nemohlo uniknout nečekané vypadnutí obhájců titulu ze Španělska.

„Chtějí chodit až do kuchyně“

Zkušený záložník Frýdek si povšiml toho, jak španělský tým v jeho prvním zápase na turnaji poslal do kolen vedoucí gól Nizozemců.

„V prvním poločase proti Nizozemsku měli hru ve své moci, a kdyby při vedení 1:0 proměnili jednu stoprocentní gólovou šanci, mohlo být o vítězi zápasu rozhodnuto. Jenže to se jim nepodařilo, soupeř dokonce těsně před přestávkou vyrovnal a favorizovaní Španělé byli najednou bezradní,“ řekl Frýdek.

„Po kruté pětigólové nadílce jsem však čekal, že včera svoji reputaci napraví, ale stal se opak. Chilané je předčili po fotbalové i psychické stránce,“ zdůrazňuje rodák z Hradce Králové.

A proč se výběru trenéra Vicenta del Bosqueho v Brazílii nedařilo? „Příčin jejich kolapsu je víc. Především si myslím, že soupeři si už jejich hru přečetli a našli proti ní účinnou zbraň. V mužstvu sice stále mají výborné fotbalisty, kteří se přesnou kombinací dostávají až do trestného území, ale místo střelby chtějí chodit až do kuchyně. Avšak na malém vápně už na jednoho jejich útočníka čekají čtyři obránci, kteří si s ním umějí poradit. Posílat míče na soupeřovu branku ze střední vzdálenosti potom snad vůbec neumějí,“ dodal Frýdek.

Jako osmiválec bez motoru

Také Horňák připomíná, že v prvním poločase proti Nizozemsku nehráli Španělé špatně.

„Když však brzy po přestávce inkasovali druhý gól, připomínali osmiválec bez motoru a brzd na příkrém vrchu. Padla na ně deka a mohli dokonce prohrát ještě vyšším rozdílem. Pětigólový debakl je však poznamenal natolik, že včera nestačili ani na především takticky velice dobře připravené Chilany,“ upozorňuje bývalý obránce.

Vicemistr Evropy má svoji teorii příčin španělského výbuchu. „Zdá se mi, že jsou vyčichlí, většině hráčů chybí větší důraz, nemají střelce. A hezký fotbal bez zakončení potřebné ovoce nepřinese,“ připomněl Horňák.

reklama