reklama

VIDEO Bafana Bafana se radovali, nikam ale nepostoupili

Fanoušci i hráči se radovali, k postupu však museli vyhrát Fanoušci i hráči se radovali, k postupu však museli vyhrát autor: Sport
Místo Jižní Afriky postupuje na Pohár národů Niger

Nelspruit - Obrovské nadšení vystřídalo obrovské zděšení. Tak by se daly popsat pocity jihoafrických fotbalistů po sobotním kvalifikačním zápase o Pohár afrických národů 2012 proti týmu Sierry Leone (0:0).

Fotbalisté pořadatelské země loňského mistrovství světa si totiž mysleli, že jim po prohře dosud vedoucího Nigeru v současně hraném zápase na hřišti Egypta (0:3) stačí proti Sieře Leone i remíza, a proto se po zápase začali radovat.

Nejdříve se trenér Pitso Mosimane objímal se členy realizačního týmu, hráči po vzájemném objímání obíhali kolečka kolem bouřícího stadionu a se spokojenými fanoušky tancovali.

Čtěte také:
´Idiot´ Rooney přijde na Euru minimálně o jeden zápas
Rus Širokov označil slovenskou reprezentaci za kolchoz

I prezident Jihoafrického fotbalového svazu Kirsten Nematandani hned po zápase fotbalistům gratuloval, největší hvězda Bafana Bafana Steven Pienaar ještě tu noc popsal svou radost z postupu na Twitter.

Podívejte se na radost fotbalistů Bafana Bafana (zdroj youtube.com)

Youtube video Youtube video   Přehrajte zde

Jenže si stejně jako vedení týmu neuvědomili, že při bodové shodě (Jižní Afrika, Sierra Leone i Niger mají devět bodů) nerozhoduje narozdíl od bojů na MS celkové skóre, ale vzájemné zápasy, resp. tabulka vzájemných zápasů všech týmů, které mají shodný počet bodů.

A tu má nejlepší Niger, který získal ve vzájemných zápasech s Jižní Afrikou a Sierrou Leone šest bodů za dvě výhry a dvě prohry, kdežto jeho soupeři jen bodů pět.

Trenér Jihoafričanů: Afrika je džungle

Takže hned po zjištění, že místo nich na šampionát postupují Nigeřané, zavládlo mezi fotbalisty Jižní Afriky a členy realizačního týmu zděšení.

"Pro Jižní Afriku je to velmi smutné, protože země si zaslouží být v příštím roce na Poháru národů. Myslím si, že jsem selhal především já.

Steven Pienaar Po zápase se radovala i hvězda JAR Steven Pienaar Foto: Jaroslav Šindelář

Myslíte si, že bych poslal (útočníka Lehlohonola) Majora na lavičku a poslal na hřiště záložníka, kdybych věděl, že potřebujeme dát branku. To by nedávalo smysl," řekl trenér Mosimane s tím, že uvažuje o rezignaci.

"Afrika je džungle. Formáty evropských a jihoamerických kvalifikací jsou mnohem lepší, protože tam všechno běží hladce. Naopak v Africe je velmi těžké hrát," dodal trenér Jihoafričanů.

Nigeřané se naopak poprvé v historii mohou radovat z postupu na africký šampionát, přestože měli jako jediní ve skupině záporné skóre. 

Paradoxní je, že se Nigeřané po prohře v Egyptě z postupu neradovali. I oni si totiž mysleli, že na šampionát postupuje Jižní Afrika.

Vedle Jižní Afriky a obhájců titulu z Egypta se šampionátu v Gabonu a Rovníkové Guineji nezúčastní ani účastníci loňského MS Kamerun a Nigérie. Z posledních devíti vítězů se tak na šampionátu představí jen Tunisko.

reklama