reklama

VIDEO: Chceš pěstí?! Ostří hoši se valí na Plzeň. Fandí CSKA

Prohlédněte si ve videogalerii, jací ranaři se perou pod vlajkami CSKA Moskva Prohlédněte si ve videogalerii, jací ranaři se perou pod vlajkami CSKA Moskva Foto: Reuters
Duel Plzeň-CSKA Moskva vnímají bezpečnostní experti jako jeden z nejrizikovějších zápasů roku. Rváči z týmu soupeře mají špatnou pověst.

Plzeň - Jsou zvyklí se rvát. Zatnou pěsti a rubou, dokud neteče krev. Fotbaloví chuligáni z Moskvy patří mezi nejobávanější v Evropě. Ty pod prapory CSKA nevyjímaje. Už na ně čekají v Plzni.

Rvačky na ulicích i za městem, nabídka je pestrá. Však se podívejte sami ve videogalerii v úvodu tohoto článku.

Dnešní zápas mezi Viktorií Plzeň a CSKA Moskva tak bude ve skupině Ligy mistrů nejen poslední a nejdůležitější. Ale z hlediska bezpečnosti také nejrizikovajší.

Třetí příčka v tabulce skupiny ještě umožní proskočit do jarní části jiné soutěže UEFA, do Evropské ligy. A právě o ni se dneska bude hrát.

Champions League dnes pro oba týmy končí, ale I taková Evropská liga jako soutěž útěchy může být milá, jen účast v jejím play off by do kasy přihrála bonus 5,5 milionu korun.

Připomeňme, že na podzim Plzeň v pohárech dosud díky postupu z play off a samotné účasti v Lize mistrů vydělala zhruba 280 milionů korun. A v zápase s CSKA leží na trávníku další miliony: milion eur (27,5 milionu korun) za výhru, polovina za remízu.

Při loučení Pavla Vrby s plzeňskou lavičkou jde opravdu o mnohé.

Jaroslavka. Parta, co se nezakecá

„A protože v tom zápase půjde pro oba kluby o všechno, lze předpokládat, že ve velké síle dorazí i příznivci CSKA Moskva,“ říká Martin Synecký, bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR. A co z toho plyne? „Že jde o nejrizikovější utkání tohoto roku,“ odtuší.

„Příznivce CSKA provází, nechci říct strašidelná, ale prostě jistá pověst… Máme informace, že s nimi byly na podzim problémy v Mnichově i v Manchesteru, tak se na ně pokusíme co nejlépe připravit,“ přikyvuje policejní plukovník Petr Nováček, který bude mít bezpečnostní opatření v Plzni na povel.

Chuligánské klany propojené s moskevskými fotbalovými kluby se hlásí ke krajní pravici. Koncentrují se zejména na vzájemné bitky s příznivci jiných táborů ať už přímo v ulicích nebo někde v lesíku za městem. Na youtube lze najít spoustu amatérských záběrů z takových bitek na pěsti.

Do Plzně se údajně chystá především fanouškovská skupina Jaroslavka. „Z videozáběrů, které jsme měli možnost vidět třeba v Manchesteru od tamní policie, která už s nimi učinila zkušenost, je vidět, že mají takřka vojenskou organizační strukturu,“ říká bezpečnostní expert Synecký.
Lze očekávat, že pokud Jaroslavka a spol. dorazí do Plzně, bude tam také vyhledávat konflikty a narušovat veřejný pořádek.

„Budeme připraveni zhruba ve stejné síle jako na jiné velké zápasy, tedy v počtu několika set policistů,“ říká plukovník Nováček. K dispozici bude patrně i vrtulník a policisté na koních.

„Samozřejmě máme informace o tom, že půjde z bezpečnostního hlediska o rizikové utkání, připravena bude i naše pořadatelská služba, která bude čítat takřka 300 osob,“ prozrazuje Pavel Pillár, mluvčí Viktorie.

Cashpoint: Box ti přijde vhod

„Celý sektor pro fanoušky bude plný. Do něj se vejde 620 lidí, ty vstupenky distribuoval moskevský klub a je na jeho zodpovědnosti, jakým osobám je prodal,“ říká Pillár, který nevylučuje, že se další ruští rowdies objeví ve městě bez vstupenky a budou se chtít dostat na zápas.

„V den zápasu už je ale podle reglementu UEFA na pokladnách nekoupí,“ zdůrazňuje policejní plukovník Petr Nováček. „Možná zkusí koupit vstupenky od našich příznivců, ale předpokládáme, že neuspějí. U předchozích zápasů jsme v tomto ohledu neudělali špatnou zkušenost,“ zdůrazňuje mluvčí Pillár.

Kdo že se to tedy do Plzně chystá?  Na internetu, konkrétně na webu sfotbal/webnode.cz, lze najít i vyjádření vůdců Jaroslavky. Jedním z nich je chlapík vystupující pod přezdívkou Cashpoint.  „Činnost v klanu je pro mě cvičením mysli,“ říká. „Než se vrhnu do boje, musím překonat strach. Dělám to už od patnácti let. Chuligánství je pro mě sport a životní styl. Pečlivě trénuju. Box ti přijde vhod, když začnou mluvit pěsti. Nohy pomáhají držet ostatní na distanc. Myslím, že mám pořádnou ránu.“

Čas od času se bojůvky fotbalových rowdies připojují v Moskvě i k projevům rasové nesnášenlivosti a xenofobie, udržují „válečný stav“ zejména s mladíky z přistěhovaleckých rodin zpoza Kavkazu. Nelze vyloučit ani jejich propojení na sféru organizovaného zločinu.

A tihle lidé se teď valí na Plzeň. Ani vizová povinnost je nezastaví. „Oni na to mají osvědčený trik. Zažádají si o vstupní víza do jiné země Schengenského prostoru. A z ní pak přicestují k nám. Oslovili jsme proto v této věci se žádostí o spolupráci i policii a další úřady v Rakousku, Polsku a Německu,“ vysvětluje Martin Synecký, který před příchodem do služeb Fotbalové asociace ČR pracoval na českém policejním prezidiu právě jako expert na problematiku radikálních fotbalových fanoušků.

„Příznivci CSKA mají navíc družbu s Widzewem Lodž, takže lze očekávat i 40-80 chuligánů z Polska,“ říká Synecký.

„Komunikujeme hodně s pražskou policií, zkušenost je taková, že zahraniční fanoušci míří v České republice nejprve do hlavního města a pak se přesouvají k nám,“ doplňuje ho plukovník Novotný.

Jarní soutěž pro Uhrina?

Pavel Vrba už s Viktorií Plzeň dokázal mnohé, ale dnes se pokusí o poslední bohatýrský kousek. Dostat se s českým týmem třikrát v řadě do jarní části evropských pohárů, to tady ještě po rozpadu federace nebylo.
Kdyby se to zdařilo, užil by si už vyřazovací části Evropské ligy nový kouč, patrně Dušan Uhrin mladší, Vrba totiž odchází k české reprezentaci. Ale tuhle práci by ještě určitě rád dokončil s vítězným gestem.

„Máme velkou šanci se porvat o postup do Evropské ligy. Bude to napínavé a věřím, že se fanoušci na utkání těší stejně jako my. Snad se budeme s podzimem loučit vítězně a úspěšně. Já pro to udělám maximum,“ řekl Vrba.

Situace ve skupině je jasná. Proti Bayernu Mnichov a Manchesteru City neuhráli viktoriáni ani „armějci“ nic. O tom, kdo bude ve skupině třetí, tak rozhodnou jejich vzájemné zápasy.  A CSKA má v tomto ohledu náskok díky výhře 3:2, jíž moskevský celek dosáhl na skoro neutrální půdě v Petrohradu, protože tradiční domácí hřiště CSKA u Moskvy bylo rozbité a nepoužitelné.

Plzni k postupu stačí výhry 1:0, 2:1 nebo jakékoli vítězství o větší počet branek.

Tým CSKA posune do jara, když v Plzni jakkoli zaboduje, stačí mu i prohra 2:3, 3:4, 4:5 a podobně.

Pokud Plzeň prohraje, stane se 16. klubem historie Ligy mistrů, který ve skupině nezískal ani jediný bod.

Utkáním začíná ve 20.45, na Aktuálně.cz z něj přineseme online reportáž.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama