reklama

VIDEO Historický moment! Benzemovi uznali gól díky technice

Video: Gól uznaný technologií v zápase Francie - Honduras www.youtube.com
Historický moment světových šampionátů přineslo utkání mezi Francií a Hondurasem.

Porto Alegre - Historický moment světových šampionátů přineslo utkání mezi Francií a Hondurasem. Na začátku druhého poločasu vystřelil francouzský útočník Karim Benzema do tyče, od níž se míč odrazil někam na brankovou čáru.

Brankář Hondurasu sice rychle reagoval a balon rychle vyndával z branky, hlavnímu rozhodčímu ovšem v té chvíli zapípaly speciální hodinky. Gól!

Záběry pořízené speciální technologií poté odhalily, že míč byl celým objemem za brankovou čárou jen o pár centimetrů. Pokud by technika k dispozici nebyla, nikdo by zřejmě nemohl prokazatelně tvrdit, že míč lajnu překročil.

"Pro lidské oko to v té rychlosti bylo naprosto nepostřehnutelné. Technologie je velký krok kupředu," napsal o několik vteřin později na Twitter bývalý britský sudí Graham Poll.

Honduraský trenér přesto proti brance protestoval. Technologie totiž nejprve ukázala míč odražený od tyče, který nepřešel brankovou čáru. Až o pár vteřin později už se objevil ten správný záběr.

"Nenaštvalo mě, že branku uznali. Vadilo mi, že nejdřív ukázali, že to gól nebyl, a pak to změnili," citovala kouče Luise Fernanda Suáreze agentura AP.

"Takže nevím, co si o tom mám myslet. Nechápu totiž, jak může technologie nejdřív říct, že to gól nebyl, ale vzápětí, že byl. Kde je pak pravda?" dodal.

Francouzský lodivod Didier Deschamps také nejprve nevěděl, co se přesně děje. "Problém byl v tom, že na obrazovce nejprve ukázali záběr, který neodpovídal gólové situaci. Šlo o míč odražený od tyče, který ještě v brance nebyl, pak si ho tam ale brankář srazil," uvedl.

Branková technologie má v Brazílii premiéru na velkém turnaji. Systém pojmenovaný GoalControl snímá sedmi kamerami každou branku a vyzkoušen už byl loni na Poháru FIFA.

reklama