VIDEO Kvalifikace o MS: Díky Arméni! Dáni schytali debakl

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
11. 6. 2013 22:08
Fotbalisté Dánska doma prohráli v kvalifikaci o MS 2014 s Arménií 0:4 a zkomplikovali si cestu na světový šampionát.
Všechny branky Arménů do sítě Dánska v kvalifikačním duelu o postup na MS 2014

Kodaň - Velké díky mohou nyní posílat Bílek a spol. do Arménie. Fotbalisté ze Zakavkazska totiž senzačně vyhráli na půdě Dánska 4:0 a pomohli nejen sobě v případném boji o postup na MS v Brazílii 2014, ale především české reprezentaci.

O dva góly vítězů se postaral zkušený kanonýr Spartaku Moskva Jurij Movsesjan, další dva přidali třiadvacetiletý mladík Aras Özbilis a o rok starší Henrich Mchitarjan. Triumf Arménů je navíc o to překvapivější, že v pátek stejný tým prohrál 0:1 doma s Maltou.

Kouč Dánska vzal porážku na sebe

Kromě zápasu "české skupiny" se hrály ještě další dva kvalifikační souboje - ve skupině C vyhráli Švédové zásluhou dvou branek Zlatana 2:0 nad Faerskými ostrovy a posunuli se na třetí místo, Bělorusko pak remizovali ve skupině I s Finskem 1:1.

"Je to nejhorší večer mého fotbalového života," řekl trenér Morten Olsen po utkání v rozhovoru pro dánskou televizi TV2. "Je pro mě nepochopitelné, že jsme nebyli schopni hrát lépe, ale stoprocentně je to moje chyba. Tohle ani nechci rozebírat, prostě jsme byli všichni špatní," dodal po vyrovnání nejhorší domácí prohry v historii dánského fotbalu.

První branka padla už ve 25. vteřině

Na Parken Stadium to byla rychlá poprava domácích. Už v pětadvacáté vteřině proměnil parádní kolmici Özbilize v úvodní branku zápasu Movsesjan. Co funguje není třeba měnit, jako kdyby si řekli Arméni a v 19. minutě situaci zopakovali, jen tentokrát zakončoval právě Özbiliz akci Aleksanjana.

Kdo čekal, že poločasová pauza nakopne domácí a Armény, kteří padli s Maltou, předtím s Českem a letos neporazili ani v přáteláku Lucembusko, utlumí, šeredně se spletl.

V 60. minutě se proháčkoval až ke gólu opět Movsesjan, aby o jednadvacet minut později potupil nebohou dánskou obranu Mchitarjan. Ten si u pravé lajny patou obhodil obránce, namířil si to do vápna, přičemž celá čtyřčlenná defenziva domácích před ním poslušně zacouvala až na penaltový puntík.

Další soupeř Arménů? Česká reprezentace

Čtyřiadvacetiletý záložník Šachťaru Doněck měl dost času rozmyslet si přihrávku na spoluhráče a vypálit nechytatelně k tyči jedenáctou branku v reprezentační kariéře, čímž se dotáhl na nejlepšího střelce historie země Artura Petrosjana.

Arméni, kteří favorita přestříleli (v pokusech na branku), přestože na držení míče prohráli 29 ku 71 procentům, tak pomohli v kvalifikaci o MS 2014 české reprezentaci. A právě Čech a spol. bude jejich příštím soupeřem v podzimním kvalifikačním bloku.

Pokud si s nimi Češi poradí a poté také s Maltou a Bulharskem, neměla by jim už baráž o světový šampionát uniknout i přes případnou porážku v Itálii.

Kvalifikace na MS 2014 ve fotbale:

Skupina B:

Kodaň: Dánsko - Arménie 0:4 (0:2)

Branky: 1. a 59. Movsisjan, 20. Özbiliz, 82. Mchitarjan. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.). ŽK: Krohn Dehli - Harojan, Arzumanjan.

Dánsko: Andersen - L. Jacobsen, Kjaer, Bjelland (46. Okore), S. Poulsen - Rommedahl, Kvist, Eriksen, Zimling (28. Pedersen, 53. Makienok), Krohn Dehli - Cornelius. Trenér: Olsen.

Arménie: Berezovskij - Hovhannisjan, Arzumanjan, Harojan, Aleksanjan - Mkrčjan, Jedigarjan (86. Pizzelli) - Kazarjan, Mchitarjan, Özbiliz (90. Adamjan) - Movsisjan (84. Sarkisov). Trenér: Minasjan.

Skupina C:

Solna: Švédsko - Faerské ostrovy 2:0 (1:0)

Branky: 35. a 82. z pen. Ibrahimovic. Rozhodčí: Jordanov (Bulh.). ČK: 79. Granqvist (Švéd.).

1. Německo 6 5 1 0 22:7 16
2. Rakousko 6 3 2 1 15:5 11
3. Švédsko 6 3 2 1 11:7 11
4. Irsko 6 3 2 1 12:10 11
5. Kazachstán 6 0 1 5 2:15 1
6. Faerské ostrovy 6 0 0 6 2:20 0