Viktoria v tréninkovém tempu smetla Brno, ligu vede o 5 bodů

Podívejte se na fotogalerii ze zápasu mezi Viktorií a Zbrojovkou
Brno loni v květnu jako poslední ligový tým dokázalo bodovat v Plzni a na jejím hřišti neprohrálo ve třech z předchozích čtyř duelů nejvyšší soutěže, ale dnes bylo brzy jasné, že odjede s prázdnou.
Favorit bez zdravotně indisponovaného Koláře začal náporem a hned ve třetí minutě poprvé zahrozil, Vaňkovu střelu ale srazila obrana na roh.
Ve 13. minutě už Západočeši slavili. Procházka našel dlouhým pasem z hloubi vlastní poloviny Mahmutoviče, který zmátl Jugase a přízemní střelou na bližší tyč překonal Melichárka.
Bosenský kanonýr se radoval z druhého gólu za Plzeň po zimním příchodu z Teplic, předtím se trefil hned v prvním jarním kole proti Českým Budějovicím.
12. 4. 2015 16:30
Viktoria Plzeň si i díky dvěma brankám Aidina Mahmutoviče poradila se Zbrojovkou Brno, v čele Synot ligy si dál drží náskok.

Plzeň - Osmé ligové vítězství v řadě si připsali v nedělním utkání 23. kola Synot ligy fotbalisté Viktorie Plzeň, kteří ve Štruncových sadech porazili Zbrojovku Brno 4:1.

"Jsem rád, že jsme utkání zvládli, jedenácté domácí v řadě tento ročník, to je dobrá bilance. Bylo potřeba to zvládnout, protože závod o korunu je dramatický. Určitě nikdo moc ztrácet nebude. Začíná přituhovat, zaváhání kohokoliv bude mít následky," řekl kouč Plzně Miroslav Koubek.

Západočeši si tedy i po tomto kole drží v čele tabulky před Spartou náskok pěti bodů. Příští týden hraje Plzeň na půdě Teplic, které ji nedávno porazily v poháru, úřadující mistři z Letné jedou do Liberce, kde naposledy vyhráli v dubnu 2012.

Mahmutovičovi upřeli hattrick

Brno loni v květnu jako poslední ligový tým dokázalo bodovat v Plzni a na jejím hřišti neprohrálo ve třech z předchozích čtyř duelů nejvyšší soutěže, ale dnes bylo brzy jasné, že odjede s prázdnou. Favorit bez zdravotně indisponovaného Koláře začal náporem a hned ve třetí minutě poprvé zahrozil, Vaňkovu střelu ale srazila obrana na roh.

Ve 13. minutě už Západočeši slavili. Procházka našel dlouhým pasem z hloubi vlastní poloviny Mahmutoviče, který zmátl Jugase a přízemní střelou na bližší tyč překonal Melichárka. Bosenský kanonýr se radoval z druhého gólu za Plzeň po zimním příchodu z Teplic, předtím se trefil hned v prvním jarním kole proti Českým Budějovicím.

V 21. minutě Mahmutovič rozvlnil síť znovu, ale pomezní sudí mu patrně mylně odmával ofsajd. Druhé branky v utkání se tak dočkal až o tři minuty později, když hlavou zblízka doklepl míč do sítě po Hrošovského centru, který nešťastně přizvedl nad Melichárka jeden z Brňanů.

"Možná jsem byl trošku nervózní, přece jen jsem útočník a předtím se mi nikdy nestalo, abych pět zápasů nedal gól. Ale makal jsem, přišlo to a doufám, že to vydrží," uvedl Mahmutovič.

"My jsme určitě přijížděli s jinou představou, než byl ten začátek utkání, kdy jsme svými chybami dostali Viktorku do herní pohody. Laciné dvě branky, pár dalších šancí. Začali jsme trošku hrát až za stavu, kdy Viktorka už kontrolovala hru," litoval brněnský trenér Václav Kotal.

Fanoušci podpořili Čišovského

Favorit se dvougólovým vedením uklidnil a zápas jasně kontroloval. V závěru první půle vytáhl domácí "kotel" transparent pro vážně nemocného plzeňského hráče Mariána Čišovského s nápiem "Bojuj Čišo" a celý stadion slovenského stopera podpořil pětiminutovým potleskem. Ve 43. minutě mohlo Brno nečekaně snížit, ale Paškův pokus vyškrábl Kozáčik nad břevno.

"Už mě dojalo to choreo na Slovensku, jak bylo. Je to velice dobře, že diváci i my všichni s nimi na Mariána myslíme. Držíme mu palce, aby svůj boj zvládl. Je to víc než fotbal a nějaké handrkování," řekl Koubek.

Čestnou trefu zaznamenal Markovič

Devět minut po přestávce přidala Plzeň třetí trefu. Rajtoral po přenesení poslal z první balon před bránu, po mírné teči se dostal až před nabíhajícího Kovaříka, který zblízka sám před Melichárkem nezaváhal. "Bylo to tečované, pořádně jsem ten centr ani neviděl. Soustředil jsem, abych to nějak trefil, bylo to myslím kolenem. Brankář asi ani neviděl, čím jsem to dal," řekl s úsměvem Kovařík.

V 71. minutě vedla Viktoria už o čtyři góly. Střídající Holenda přetlačil Schustera, mírným obloučkem posunul míč na Hořavu a ten povedenou ranou navázal na vítězný zásah z minulého kola v Ostravě.

Zbrojovka nebyla dopředu moc nebezpečná, ale domácí brankář Kozáčik se přesto jedenácté nuly v ligové sezoně nedočkal, protože ho v 76. minutě hlavou překonal střídající Markovič. Vzápětí mohla Viktoria, která má nejlepší útok ligy, skórovat popáté, ale Holendovi zkazilo po hlavičce radost břevno.

"Jsem rád aspoň za čestný úspěch na 4:1. Viktorka jinak vyhrála jednoznačně zaslouženě. Dala dvakrát víc branek než my, mají to rozdělené do víc hráčů, kteří dokážou šance realizovat," řekl trenér hostů Václav Kotal.

23. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Zbrojovka Brno 4:1 (2:0)

Branky: 13. a 24. Mahmutovič, 54. Kovařík, 71. Hořava - 76. Markovič. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Pochylý. ŽK: R. Buchta (Brno). Diváci: 11.128.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník (55. Hejda), Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Pilař (76. Chramosta), Hořava, Kovařík - Mahmutovič (65. Holenda). Trenér: Koubek.

Brno: Melichárek - Hyčka, Jugas, Schuster, Keresteš - Brigant (64. Slančík), Zavadil, R. Buchta, Kopúnek, Lutonský (83. Vávra) - Pašek (67. Markovič). Trenér: Kotal.

1. Plzeň 23 19 2 2 54:17 59
2. Sparta 23 17 3 3 40:10 54
3. Jablonec 23 15 5 3 45:16 50
4. Mladá Boleslav 23 11 4 8 33:26 37
5. Teplice 23 8 8 7 36:26 32
6. Dukla 23 8 7 8 26:32 31