reklama

Viktoria Žižkov visí na okraji propasti. Nemá tým, jen dluhy

Viktoria Žižkov, slavná značka, která může zmizet z mapy fotbalového světa Viktoria Žižkov, slavná značka, která může zmizet z mapy fotbalového světa autor: ČTK
Zadlužená Viktoria Žižkov nemá tým, trenéra, nezúčastní se poháru. Rozhoduje se o tom, jestli spadne do insolvence

Praha - Viktoria Žižkov patří na čestný seznam klubů, které dokázaly vyhrát tuzemskou nejvyšší ligu, za 13 let už by mohla slavit století od svého "habáskovského" titulu mistrů ligy z roku 1928.

Jenže je otázkou, jestli za 13 let ještě nějaká žižkovská Viktorka vůbec bude. Do týdne by se totiž mělo rozhodnout, jestli akciová společnost FK Viktoria Žižkov upadne do insolvence.

"A to by asi znamenalo pád až někam do IV. třídy. Děláme všechno pro to, abychom tu insolvenci odvrátili a s věřiteli se domluvili. Makáme na tom, chodím teď domů v jednu hodinu v noci... Do týdne by mělo být jasné, jestli se ten pád do propasti podaří odvrátit, nebo ne," říká Jiří Rýva, dlouholetý funkcionář klubu, který od Luďka Vinše, za jehož éry se klub zadlužil, převzal před nedávnem klubové akcie.

Pohár FAČR patrně bez Žižkova

Klub je v takové existenční nejistotě, že v něm momentálně prakticky vůbec neexistuje žádný A-tým. Nejsou hráči, není trenér, neexistuje žádný tréninkový proces. "V sobotu jsme měli hrát přátelák v Kolíně, musím to zrušit," říká Rýva. Na oficiálním webu Viktorie Žižkov už se objevilo avízo, že se klub s největší pravděpodobností nezúčastní Poháru FAČR.

"Podle losu by měl náš klub nastoupit na konci července v 1. kole na hřišti vítěze duelu Klatovy–Milevsko. Pokud se však dohody s věřiteli nepodaří dotáhnout do zdárného konce, tak hrozí, že FK Viktoria Žižkov k tomuto utkání nenastoupí, a tedy se i této soutěže nebude moci účastnit," píše se na webu.

Smutná zpráva ze sekretariátu klubu, který v novodobé historii, konkrétně v letech 1994 a 2001, soutěž o tuzemský pohár dvakrát vyhrál.

V uplynulém ročníku Fotbalové národní ligy, tedy druhé nejvyšší soutěže, obsadila Viktoria Žižkov 4. příčku. Ale kvůli své nuzné ekonomické situaci prohloubené velkou mírou zadlužení nedostala licenci ani pro příští ročník FNL.

Klub se tedy přihlásil do České fotbalové ligy (ČFL), ale pokud by u něj byla vyhlášena insolvence, i třetí nejvyšší soutěž by se bez Viktorky musela obejít.

Ze Žižkova odešel trenér Jindřich Trpišovský, který zamířil do Slovanu Liberec, mnohým fotbalistům, co na Žižkově hrávali, vypršela hostování z jiných klubů. A odešli i ti ostatní, kteří teď povětšinou patří mezi věřitele klubu.

Koho měli, prodali. Postačí to?

"Všechny jsme pustili, nemělo smysl tady někoho držet, když nevíme, jak to s Viktorkou bude, jestli bude existovat. Z těch, co měli ligovou úroveň, jsme prodali nebo máme rozjednané přestupy a prodeje Bartošáka do Liberce, Voltra do Slavie, Opluštila do Jihlavy a Dresslera do Teplic. Z peněz, které za ně utržíme, chceme samozřejmě hradit dluhy, které Viktoria Žižkov nastřádala. Pak máme ještě asi 15 hráčů juniorky, ti trénují v Měcholupech. S několika dalšími hráči jsme byli v kontaktu, ale jak se ty věci táhnou, tak oni logicky nechtějí čekat a jsou už zaháčkovaní v jiných klubech," popisuje Jiří Rýva sportovně-technický stav věci.

Prioritní je teď obchodní stránka věci, která se dá zároveň popsat jako existenční. "Jaká je celková míra zadlužení Viktorky? Já bych to fakt nechtěl specifikovat, je to hodně. Dlužíme městské části za pronájem stadionu, dlužíme hráčům, firmám, co na stadionu pracovaly, je toho moc, stále se to ale snažíme nějak řešit," vysvětluje Rýva.

Mezi těmi, kdo Viktorii Žižkov opustili, je i její dosavadní generální manažer Ivan Horník. "Třicátého června mi tam skončila smlouva," podotýká lakonicky. I on patří na dlouhý seznam věřitelů žižkovského klubu.

Na jeho čelném místě stojí městská část Praha 3, která od klubu postupně kupovala jednotlivé části stadionu, a z toho se v průběhu let platil provoz Viktorie. Teď už nějaký čas drží městská část stadion celý a klub je jí dlužný za nájem, jde zhruba o částku 900 000 korun. Viktoria Žižkov má tedy nyní logicky ze stadionu výpověď a problém už řeší i soud.

Na Žižkově Vyšehrad a už ne Žižkov?

Městská část Praha 3 je předběžně domluvená s klubem Slavoj Vyšehrad, že by jako nováček Fotbalové národní ligy stadion v Seifertově ulici využíval v příští sezoně.

Jestli se na něm ještě podaří udržet i fatálně ohroženou tradici Viktorie Žižkov, to se uvidí v nejbližších dnech.

"Já jsem od pana Vinše koupil sto procent akcií klubu a  jsme domluveni, že se věc znovu vyhodnotí za týden," říká Rýva. "Existuje i varianta, že bych mu ty akcie vracel, ale v zásadě jsou tu možnosti jen dvě: a sice že se insolvenci podaří odvrátit, anebo se to nepodaří. Jak říkám, máme na to ještě zhruba týden."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama