Villův čtvrtý úder na MS posunul Španěly do čtvrtfinále

Ivo Pospíšil, ip
29. 6. 2010 22:25
Španělsko - Portugalsko 1:0 (0:0)

Kapské Město - Mistr Evropy na světovém šampionátu pokračuje. Díky čtvrté trefě Davida Villy na turnaji se Španělé stali v úterý večer posledním čtvrtfinalistou, když porazili v "Pyrenejském derby" své geografické sousedy Portugalce 1:0.

Ti nakonec museli dohrávat i v oslabení, když byl v závěru vyloučen za ostrý zákrok loktem na Capdevilu Ricardo Costa. Tým Vicente del Bosqueho pak narazí v další fázi na Paraguay, která již odpoledne udolala na penalty Japonsko.

První penalty na MS: A postup díky nim slaví Paraguay
Provinilý arbitr Espinoza: Anglii se neomluvím. Nemohu
FIFA trestala: Larrionda a Rosetti na MS dopískali

Na stadionu v Kapském Městě ještě před zahájením mohutně pršelo a tento fakt zpočátku velmi zohlednili i mistři Evropy. Příkaz jejich trenéra Vincente del Bosqueho byl zřejmě jasný, na mokrém terénu se pokoušet co nejčastěji o střelbu.

A jak bylo vidět, jeho svěřenci ho poslechli. Během prvních šesti minut se musel mít portugalský brankář Eduardo stále na pozoru. Jako první ho prověřil už po odehraných šedesáti vteřinách Fernando Torres, jehož později dvakrát napodobil také jeho ofenzivní kolega David Villa.

To tým Carlose Queiroze se držel zpočátku zpátky, také díky spoustě nepřesností. První střelu mezi tři tyče vyslal Cristiano Ronaldo z přímého kopu až v patnácté minutě, svého kamaráda z Realu Madrid Ikera Casillase ale nezaskočil.

Jabulani Casillase zlobil. V jeho síti se ale neocitl

Míč Jabulani nicméně dělal na turnaji problémy hned několik brankářům a jak se ukázalo, Casillas neměl být výjimkou. Zkušený brankář ztratil jistotu zejména po střele Tiaga, kterou gólman mistrů Evropy vyrážel jen nad sebe a měl co dělat, aby před dobíhajícím Almeidou svůj nepříliš adekvátní zákrok napravil.

Štěstí později zkusil z dalšího přímého kopu i Ronaldo a znovu Casillas nezasáhl stoprocentně. Původně chtěl střelu chytit do koše, ale ta mu vypadla a horkou chvíli v jeho pokutovém území museli hasit až obránci.

Hra se proto vyrovnala, Portugalci však dopláceli na špatné gólové zakončení. Přeci jen, všech sedm gólů, které dosud na turnaji dali, vstřelili jen proti KLDR. V souboji s Pobřežím slonoviny a Brazílií vyšli naprázdno.

A že bez branek skončí v i první půli potvrdil špatně zakončující Hugo Almeida, jenž se sice odpoutal od obránců, naskočil na Meirelesův centr, svou hlavičku ale směřoval mimo.

Druhá půle ovšem začala tak, jak první skončila: šancí Almeidy. Ten pro změnu utekl do rychlého brejku, snažil se ještě najít nabíhajícího Cristiana Ronalda, nicméně jeho centr byl ještě tečován Puyolem a Casillas jen sledoval, jak padá vedle jeho levé tyče.

Zlepšení přineslo paradoxně střídání Torrese

Kouč Vicente del Bosque proto se rozhodl na vývoj střetnutí reagovat. Vystřídal Torrese a poslal místo něj na hřiště Llorenteho. A útočná síla se ihned zvýšila, přičemž následovala řada šancí, završená gólovým úspěchem.

Jako první mohl udeřit právě vystřídaný Llorente, hlavičkoval ale přesně do Eduarda. Pozadu nechtěl zůstat znovu ani Villa, jehož rána jen o decimetry minula pravou tyč. V době, kdy ale probíhala třiašedesátá minuta, byl španělský tlak završen i vedoucí (a rozhodující) brankou. Portugalci nedokázali zastavit kombinujícího Iniestu, ten pak našel parádní uličkou Davida Villu a čerstvá akvizice Barcelony dostala nadvakrát míč do sítě. Byl to již čtvrtý Villův gól na turnaji.

A Španělé neustávali, naopak vedoucí branka jim dodala klid a mohli díky ní rázem útočit do otevírající se portugalské obrany. Naděje Queirozova týmu proto musel držet brankář Eduardo, tak jako proti dalšímu pokusu Villy nebo Sergia Ramose.

Sešlo pak i z plánovaného nátlaku Portugalců. Evropský šampión držel neustále míč na svých kopačkách, přičemž nepouštěl soupeře takřka k ničemu. Ten pak navíc ještě dohrával v deseti, neboť byl minutu před koncem řádné hrací doby vyloučen za faul loktem Ricardo Costa.

Portugalci tak vyšli potřetí na turnaji střelecky naprázdno a do bojů o cenné kovy už nezasáhnou.