reklama

Vízek: Češi hrají upachtěný fotbal, v útočné fázi neumíme ublížit

Český tým uhrál ve Švédsku remízu. Herně ale nepřesvědčil. Český tým uhrál ve Švédsku remízu. Herně ale nepřesvědčil. autor: Reuters
Česká fotbalová reprezentace má za sebou poslední ostré testy před nominací na evropský šampionát ve Francii. A fotbalového experta Ladislava Vízka výkony Čechů vyloženě zklamaly.

Praha - Česká fotbalová reprezentace má za sebou poslední ostré testy před nominací na evropský šampionát ve Francii. A fotbalového experta Ladislava Vízka výkony Čechů vyloženě zklamaly.

"Pokud to takhle půjde dál, jsem vzhledem k Euru velký pesimista. Myslím si, že trenér Vrba má před sebou spoustu práce, aby tým sladil, rozproudil a nabudil," uvedl někdejší reprezentační útočník v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Národní tým prohrál doma se Skotskem 0:1, včera pak na hřišti Švédska uhrál remízu 1:1. Objevovala se velká okénka v obraně, Vízka ovšem daleko více mrzí bezzubý útočný projev výběru Pavla Vrby.

Dobrý výsledek, ale žádná radost

"Nevadí mi, že jsme devatenáct zápasů neudrželi čisté konto. Vadí mi špatná hra dopředu. Jsme jaloví, hrajeme upachtěný fotbal. Nejsme nebezpeční soupeřově brance," řekl Vízek. Podle něj je reprezentační tým i tak schopen uhrát slušné výsledky.

Třeba remíza proti Ibrahimovicovi a spol. může být hodnocena pozitivně. "Ale nekouká se na to dobře. Chybí mi tam radost z našeho výkonu a takové to pokoukání na pěkný fotbal," dodal olympijský vítěz.

Proti soupeřům v základní skupině Eura, kterými budou Španělé, Chorvaté a Turci, by Češi podle Vízka s takovými výkony nemohli uspět. "Nechci říkat, že budeme outsideři, ale podívejte se na ty ostatní týmy. Španělé jsou jasní, Chorvaté mají řadu velkých hvězd a Turci? Ti vyhrávají, mají výbornou formu," upozornil Vízek.

Vízek koupí Vrbovi lahev, když uspěje

Kouč Vrba musí mít podle fotbalového odborníka řádně zamotanou hlavu. Vízek si nemyslí, že by si někdo z fotbalistů svým výkonem v posledních dvou utkáních zajistil nominaci.

"Nemám ten pocit. Vaclík chytal výborně, ten je jasný, nebýt jeho, prohráli jsme ve Švédsku o tři góly. Jinak ale nikdo nevyčníval. Koupím Pavlu Vrbovi lahev, když na Euru uspějeme. S tímhle týmem ale nevím nevím," podotkl bývalý hráč Dukly Praha.

Jak už bylo řečeno, Vízkovi nejvíce vadí neplodný český útok. Z trojice útočníků, kteří mají momentálně k nominaci nejblíže, fandí především Matěji Vydrovi, jehož by upřednostnil před Davidem Lafatou a Tomášem Necidem.

"Vydra je mi sympatický, je rychlý, fotbalový, umí zakombinovat. A hlavně, proti soupeřům na Euru budeme hrát s největší pravděpodobností na brejky. V tom je z těch tří nejlepší," vysvětlil. A přiznal, že místo Necida by raději v nominaci viděl Milana Škodu z pražské Slavie.

Rosický musí jet, podotýká Vízek

Kdyby ale mohl vrátit čas, chtěl by v útoku národního celku vidět někdejší údernou dvojici Koller - Baroš. "Kdyby jsme teď měli podobný ofenzivní pár, tak bych týmu ve Francii věřil na velký úspěch. Z obrany strach nemám, uvidíte, že Čech, Sivok, Limberský, Kadeřábek si tam svoje uhrají. Ale problém bude směrem dopředu."

V záloze Vízek stále postrádá mnohými už odepisovaného kapitána Tomáše Rosického. Věčně zraněný špílmachr Arsenalu by se mohl stihnout doléčit, tréninkové manko ovšem dohoní jen stěží.

"Tak jako tak bych ho v nominaci rád viděl. Za každých okolností by pomohl, zvedl by to. Darida a Dočkal nejsou špatní, ale stále tam necítím takové to sladění záložní řady," upozornil.

Frýdek? Budoucnost českého fotbalu

V utkání proti Skotsku Vízka zaujal i nováček v základní sestavě Martin Frýdek. Sparťanský univerzál si hlasitě řekl o nominaci, expert přesto jeho přínos hodnotí s jistou rezervou.

"Frýdek má formu, prožívá hezké období. Vypadá dobře, ale že by měl něco navíc, to asi ne. Je to spíš bojovník. Takové to periferní vidění a chytrost má spíš Dočkal, ten ale zase nedisponuje takovou formou," všiml si Vízek. Čas čtyřiadvacetiletého fotbalisty podle něj teprve přijde.

"Frýdek může vyrůst ve velkého fotbalistu. Jde nahoru, je to budoucnost české reprezentace. Ale že by šel třeba přes hráče a vytvářel šance, to zatím ne. I proto si myslím, že Rosický musí jet. I když jsou na něj už mnozí alergičtí," uzavřel fotbalový odborník.

reklama