reklama

Vízek je rád za krizi Jablonce: Peníze nejsou všechno, Pelta z nás dělá ovce

Miroslav Pelta jako boss jabloneckého i celého českého fotbalu Miroslav Pelta jako boss jabloneckého i celého českého fotbalu autor: ČTK
Fotbalový internacionál Ladislav Vízek se rozpovídal o fotbalovém roku 2015 a podíval se i do české budoucnosti na evropském šampionátu ve Francii.

Praha -  I pro něho to byl rušný fotbalový rok. Fotbalový internacionál Ladislav Vízek byl znovu hodně slyšet při své kritice poměrů v tuzemské kopané, a místopředseda FAČR mu dokonce pohrozil soudem, pokud se veřejně neomluví.

Ikona pražské Dukly a olympijský vítěz z roku 1980 se v rozhovoru pro Aktuálně.cz rozpovídal o tom, jak se mu líbí probíhající ligový ročník či jaké šance dává reprezentaci v těžké skupině mistrovství Evropy.

Minulý rok touto dobou jste říkal, že česká liga je pořád stejně šedivá, že se její úroveň nelepší, máte i letos stejný pocit?
Jsem strašně rád, že se zvedl český klubový fotbal, najednou se nahoru vyhoupl Liberec, Mladá Boleslav, Slavia. A neztratili jsme se ani v Evropě, měli jsme tři účastníky ve skupinách pohárů, moc se mi líbilo, jak si tam české kluby počínaly. Sice postoupila jen Sparta, ale třeba Liberec k tomu měl blízko, porazil venku Marseille. Dřív jsme vypadávali už v předkolech a teď jsem byl na český fotbal i pyšný.

A na co naopak letos pyšný nejste?
Na to, že liga pořád nemá důvěru fanoušků. Sice se v posledních měsících pro její popularitu dělá hodně, ale jak se tak chodím mezi lidi dívat na zápasy, je to tam cítit. Přitom se to v tabulce vyvíjí zajímavě, jak nahoře, tak dole, kde asi žuchne Ostrava, legendární český klub. Naopak Slavia se zvedá a je to dobře pro celý český fotbal. Evidentně se staví na nohy, a myslím, že na pevné. Konečně tam přišli lidi, kteří tomu trochu rozumí a jsou solidní. Je škoda,  že česká soutěž nemá větší důvěryhodnost.

Proč to podle vás nejde?
To je pořád stejný důvod, pořád do nich šiju. Zkrátka Strahov. Pelta sice umí přivést peníze a bije se teď v prsa, že dostal Čechy na Euro, že se českému fotbalu daří, ale nemyslím si, že by to byla zásluha jeho nebo celého vedení FAČR. Morálně jsme upadli, jsou z nás takové ovce, že si necháme líbit, aby předseda svazu zároveň vlastnil ligový klub. To přece není normální, to je podvod, to jinak nelze nazvat. Všichni se diví, ale nikdo s tím nic nenadělá.

Jablonci se ale na podzim zrovna dvakrát nedařilo, přezimuje ve středu tabulky a vyměnil trenéra, co jste říkal na jeho výkony?
Je to jedno z největších ligových zklamání a jsem rád, že Jablonec narazil na rčení, že peníze nejsou všechno. Že tam někde je morálka, čest a podobné věci. Jenže to tam ti nahoře nevědí. 

Zato zřejmě vědí, jak zatočit s kritikou, Roman Berbr vám po vašich slovech o rozhodčích a kritice jeho osoby dokonce vyhrožoval soudem a chtěl veřejnou omluvu, což se nestalo.
To bylo nepříjemné. Vždyť o fotbale se kecá pořád a on má takovou kritiku ustát, místo toho mě chce dát k soudu. Vždyť to, co jsem řekl, je normální. Všichni vidíme, komu se pomáhá. Když mluvím s bývalými trenéry, co mi říkají, že ten či onen zápas neměl cenu, protože přijel pískat ten a ten. To jsou věci, že je ani nemůžu dát do novin. Hodně si slibuju od toho, až se osamostatní liga, pak by to mohlo být lepší.

Ovšem náladu vám musel spravit postup české reprezentace na červnové mistrovství Evropy, že?
Ano, postoupili jsme s předstihem, dokonce z prvního místa, což je taky úspěch. Udělali jsme i tady krok dopředu, ale pořád nejsme na těch pozicích, co jsme bývali. To ukáže až Euro.

Tam ale Češi dostali hodně těžkou skupinu se Španělskem, Chorvatskem a Tureckem, jak vidíte jejich šance?
To je opravdu nechutný los. Všechny tři týmy jsou podle mého lepší jak my, navíc jejich styl nám vůbec nevyhovuje. To jsme viděli, když jsme hráli v kvalifikaci proti Španělsku a prohráli jsme. Chorvati, když to mají srovnané v hlavě, tak hrajou skvěle, navíc mají skvělé individuality. A navrch máme neoblíbené Turky. Jsem s losem nespokojený.

Takže nesdílíte ten názor, že těžká skupina obvykle českému týmu sedí?
Já jsem si přál trochu těžší skupinu, abychom si případně neudělali nějakou ostudu s Albánci nebo něco podobného, ale tohle je až moc těžká. Sice se o Španělech říká, že slábnou, ale to uvidíte, až nám nepůjčí balón. Vím, že se někdy postupuje i z třetího místa, ale k tomu by byly potřeba asi tak čtyři body, řekl bych, a já je tam teď nevidím. Ale nevadí, hlavně že tam jsme. Ještě víc bych si přál, aby se nám povedla kvalifikace na mistrovství světa, abych ještě jednou zažil, že se česká reprezentace podívá na turnaj nejlepších týmů světa. Ale už tomu moc nevěřím, i když se tedy ještě vitálně cítím na dost.  (smích)

Ještě jedna novoroční prognostická otázka na závěr, kdo vyhraje ligu?
Bude tu určitě o Plzni a o Spartě a pořád mám pocit, že je malinko lepší Plzeň. Sparta se sice strašně snaží, ale stále to není ono. Hlavně v tom vedení. Vždyť to není možné, kolik lidí tam přichází a zase odchází. Za ty neúspěchy Steinhoferů a Paixaů musí být někdo zodpovědný, ne? Sice se jim i tak povedlo postoupit do jara Evropské ligy, ale měli takovou skupinu, že museli postoupit. Titul mají pořád daleko, protože Plzeň mi přijde fotbalovější a zkušenější.

reklama