reklama

Vrba: Hráči si myslí, že mohou hrát v tempu české ligy

Pavel Vrba. Pavel Vrba. autor: Milan Kammermayer
Trenér Pavel Vrba litoval, že čeští fotbalisté podruhé za sebou přišli v kvalifikaci mistrovství Evropy o body po hrubých chybách.

Reykjavík - Trenér Pavel Vrba litoval, že čeští fotbalisté podruhé za sebou přišli v kvalifikaci mistrovství Evropy o body po hrubých chybách. V březnu kvůli tomu remizovali s Lotyšskem 1:1 a v pátek utrpěli první porážku ve skupině na Islandu 1:2, po které klesli za soupeře na druhé místo v tabulce.

"Samozřejmě když se podíváte, jaké jsme dostali góly, je to hloupá porážka. Je to samozřejmě bolestivá prohra, ale závěrečný tlak Islandu byl takový, že se dvakrát prosadil, samozřejmě že po našich dvou hrubých chybách. Po situacích, kdy se to dalo uhrát, bohužel se nám to nepovedlo. Výsledek jsme neudrželi, musíme se zamyslet, proč to tak bylo," řekl Vrba na tiskové konferenci v Reykjavíku.

Český celek vedl od 55. minuty po brance Bořka Dočkala, ale za pět minut soupeř srovnal a čtvrt hodiny před koncem otočil stav. Přispěla k tomu i velmi nepovedená zpětná přihrávka Lukáše Váchy.

Chyba Váchy? Měl to řešit odkop

"Pokud je situace řešitelná, hráči by měli hrát konstruktivně, ale někdy jsou momenty, kdy odkop to řeší. Ale na druhou stranu jsme zase v jiných situacích někdy mohli vyjet a místo toho jsme zbytečně odkopávali. Bavit se o té situaci je složité, ale obecně, když máte míč pod kontrolou a dostanete gól při ztrátě před vápnem, je to chyba," podotkl Vrba.

Hrubka stála reprezentaci důležité body už podruhé za sebou. V březnu proti Lotyšsku pro změnu špatně rozehrál standardní situaci Váchův spoluhráč ze Sparty Dočkal a soupeř po brejku skóroval.

"Je to mezinárodní fotbal, musíme si uvědomit, že tempo hry je úplně jiné než v české lize. Pokud si to hráči neuvědomí, budou se dostávat pod tlak a chyby udělají. To už je o zkušenostech," prohlásil Vrba.

Hráči si myslí, že mohou hrát v tempu české ligy

"Pokud nebudou hrát naše mužstva evropské poháry, potom na mezinárodní scéně je těch zápasů tak málo, že ti hráči pak chyby udělají. Protože si myslí, že mohou hrát v takovém tempu jako českou ligu," dodal kouč.

V nasazení podle něj nebyl problém. "Otázka je, jestli to technicky někteří zvládli tak, jak bychom si představovali. Nechci hodnotit hráče, ale viděli jste, že někteří hráči Islandu hráli lépe na některých postech," řekl Vrba.

Zatímco na podzim jeho celek vyhrál všechny čtyři kvalifikační duely včetně zápasů s Nizozemskem a v Turecku, v letošním roce nezvítězil ani v jednom ze tří utkání. Vedle remízy s Lotyšskem a prohry na Islandu ještě podlehl v březnu v přípravě na Slovensku.

Šest bodů by mohlo být první místo

Před závěrečnými čtyřmi zápasy kvalifikace klesli Češi na druhé místo o dva body za Island a navíc se k nim na rozdíl tří bodů přiblížilo Nizozemsko. "Při nástupu do funkce jsem říkal, že chci postoupit do Francie. Máme třináct bodů. Komplikace to je, protože z posledních dvou utkání jsme uhráli jen bod, což není příjemné," řekl Vrba.

Podle jeho názoru rozhodnou zářijové kvalifikační zápasy. "Když uhrajeme šest bodů, můžeme se dostat na první místo. Pokud neuhrajeme, bude to velká komplikace," dodal kouč.

reklama