Vrba: Hůř jsme nikdy nehráli. Musel jsem hráče seřvat

Vrba řval tak, že nestačil s dechem
Pavel Vrba.
Pavel Vrba. | Foto: fcviktoria.cz

Plzeň - Jeho svěřenci na něj prozradili, že tak, jak o přestávce v kabině řval, tak trenér Pavel Vrba ještě nikdy nekřičel.

Plzeňští fotbalisté totiž po prvním poločase odvety 3. předkola Ligy mistrů s Rosenborgem Trondheim prohrávali 0:1, a smazal se jim tak jednogólový náskok z úvodního zápasu na hřišti soupeře.

"V první půli to byl nejhorší fotbal pod mým vedením. Nehráli jsme náš fotbal, byli jsme bázliví, velmi pasivní vepředu, udělali jsme spoustu chyb v rozehrávce. Hráči se tolik báli, že dostanou góla, že se dopředu o nic nepokoušeli," vysvětloval Vrba po zápase příčinu svého hněvu.

Jízda Plzně nekončí, na cestě do LM vyřadila Rosenborg
Plzni se rýsují soupeři pro LM: Kodaň, Haifa i Borisov

"Možná nám paradoxně pomohl inkasovaný gól, ve druhé půli jsme hráli to, na co jsem od mužstva zvyklej, hodně hráčů chodilo do útoku, byla tam hra jeden na jednoho, hra do křídelních prostor. Pochvalu zaslouží úplně všichni, to je hra, kterou chceme hrát," dodal.

Jak jste spokojen s tím, že se vám podařilo zajistit si účast v evropských pohárech i na podzim?
Nyní jsme dosáhli toho, co jsme chtěli před zápasem, tedy účast v pohárech i na podzim. Je ale pravda, že jsem si představoval úplně jiný průběh.

Nepřemýšlel jste o tom, že kvůli špatnému vstupu sáhnete ke střídání?
Mohl jsem střídat už ve dvacáté minutě, ale nechtěl jsem se unáhlit. Věřil jsem v charakter hráčů, takže jsem v poločase nestřídal. Ve druhém poločase to zas byl opačný extrém. Nebyl vůbec důvod do toho zasahovat a někoho střídat.

Co jste řekl hráčům v poločase, že se jejich hra tak radikálně změnila?
Hráčům jsem vytknul v kabině obrovskou pasivitu a rozehrávku ve středu pole. Hráči se báli to vzít na sebe, vůbec nehráli jeden na jednoho. Řekl jsem jim, že už není proč se bát, aby začali hrát to, na co jsou zvyklí.

Milan Petržela po zápase řekl, že takhle vás řvát ještě neslyšel. Co jste tedy na hráče křičel?
Ať přijde ke mně domů a uvidí, jak řvu. (To se zas manželka bude zlobit). Zvýšil jsem hlas, protože jsem nemohl zůstat klidnej. To mužstvo jsem prostě nepoznával.

Jaké tedy byly konkrétně vaše pokyny?
Řekl jsem jim, že to, co jsme tu tři roky hráli, jsme teď naprosto pošlapali a že teď můžeme dokázat to, co by se nám už nikdy nemuselo povést. Řekl jsem jim, že to nesměj hrát tak lajdácky, že tu šanci nemůžou jen tak vyhodit z okna.

Jak moc vás mrzí, že Marek Bakoš s Petrem Jiráčkem nebudou hrát kvůli dvěma žlutým kartám v dalším zápase?
Absence Bakoše s Jiráčkem v dalším zápase je samozřejmě velká ztráta. Především když se podívám na současnou formu obou hráčů.

Dokážete si nyní představit, že byste nehráli play off kvůli nevyhovujícímu stadionu v Plzni?
Já věřím, že budeme hrát v Plzni. Byl jsem vedením ujištěn, že se udělá všechno pro to, aby se hrálo tady. Věřím, že město a náš klub udělají všechno pro to, že se bude hrát v Plzni, rozhodnutí ale samozřejmě bude záležet na lidech z UEFA, to my neovlivníme. Ale když uvidí, že pro to děláme maximum, že nám tu hrát povolí.