reklama

Vrba: Jsme stoprocentní favoriti, nesmíme zahodit zlaté body

Foto: Reprezentace se poprvé sešla před duelem s Lotyšskem Podívejte se na galerii z prvního tréninku české fotbalové reprezentace před kvalifikačním duelem s Lotyšskem. Foto: ČTK
Trenérovi Pavlu Vrbovi se na prvním letošním srazu hlásilo všech 22 hráčů.

Praha - Česká fotbalová reprezentace se dnes před polednem sešla v Praze před zápasem kvalifikace mistrovství Evropy s Lotyšskem a následným přípravným duelem na Slovensku. Trenérovi Pavlu Vrbovi se na prvním letošním srazu hlásilo všech 22 hráčů, plzeňský obránce František Rajtoral má lehkou virózu.

"Místo dnešního tréninku zůstane pro jistotu v péči lékařů. Počítáme s tím, že od zítřka se zapojí do přípravy s ostatními," řekl na srazu Vrba. Ostatní hráči jsou v pořádku.

Vrba: nesmíme ztratit body

Zápas s Lotyšskem se bude hrát v sobotu od 18:00 v Edenu, duel na Slovensku pak 31. března od 20:30 v Žilině. Český celek může v letošním prvním utkání proti Lotyšsku stvrdit skvělý vstup do evropské kvalifikace. Reprezentanti vyhráli všechny čtyři dosavadní duely ve skupině a vedou tabulku. Zdolali postupně třetí tým loňského světového šampionátu Nizozemsko (2:1), Turecko (2:1), Kazachstán (4:2) i Island (2:1).

"Je to poprvé, co jsme doopravdy stoprocentními favority. Všichni víme, že tu byla spousta zápasů, kdy Česko bylo favorit a ty zápasy nedopadly nejlíp. Kdybychom ztratili body, tak bychom ty zlaté body z podzimu svým způsobem trochu ztratili. Musíme udělat maximum pro to, abychom měli po pěti kolech patnáct bodů," řekl Vrba.

V kontaktu jsme neustále

Mužstvo přivítal po čtyřměsíční pauze od listopadového utkání s Islandem. "Na kluky jsem se samozřejmě těšil. Byl jsem ale s nimi v kontaktu. S některými telefonicky, s některými jsem se viděl na stadionu. Aspoň jednou nebo dvakrát jsem se s každým nějakým způsobem snažil zkontaktovat," uvedl Vrba.

"Na podzim jsme něco budovali, byli jsme každý měsíc v kontaktu a teď jsme se čtyři měsíce neviděli. Naštěstí máme šest dní před kvalifikací, máme nějaké tréninky. Určitě si ukážeme věci, které nám šly s Islandem. Budeme nacvičovat to, co jsme nacvičovali na podzim. Takže jen navážeme na to, co jsme dělali na podzim," dodal kouč.

Necid může výškou pomoci

Vrba má před zápasem s Lotyšskem k dispozici 22 hráčů. Ve čtvrtek dodatečně nominoval obránce Rajtorala a v neděli ofenzivní dvojici útočníků Tomáše Necida a Václava Kadlece. "Venca Kadlec po příchodu do Sparty ožil. Má i tu výhodu, že může hrát na více postech," podotkl Vrba.

Necid dostal pozvánku i z toho důvodu, že nejlepší střelec ligy, slávista Milan Škoda, nedohrál nedělní zápas v Brně kvůli zranění. "Hledali jsme k Lafatovi typologicky trochu jiného útočníka. Může se stát, že třeba v závěru budeme potřebovat něco změnit v útoku, Tomáš Necid nám může v osobních soubojích a svou výškou pomoci," řekl Vrba.

Nad obranou visí otazníky

Oproti úspěšnému podzimu Vrbovi chybějí zranění pravý obránce Pavel Kadeřábek a stoper Tomáš Sivok. "Na pravé straně jsou v nominaci Theo (Gebre Selassie) a Rajty (Rajtoral). Tak uvidíme, jak budou vypadat na tréninku a jak budou zvládat nácviky," uvedl Vrba. "Na stoperu má Michal Kadlec oproti zbylým třem výhodu, že je jako jediný levák. Na druhou stranu budeme proti Lotyšsku chtít hráče, který bude v kombinaci silný," dodal.

Tým má dnes od 17:30 první trénink na Strahově, kde se bude připravovat do poloviny týdne. Ve čtvrtek už bude trénovat v dějišti sobotního zápasu s Lotyšskem Edenu. Po kvalifikačním duelu Vrba plánuje udělat změny v nominaci, volno pro utkání na Slovensku by mohly dostat hlavní opory. "Kádr určitě nebude stejný, někteří hráči po Lotyšsku a Fotbalistovi roku odjedou. Může se stát, že někteří se přesunou z jednadvacítky k nám a naopak," dodal.

reklama