reklama

Vrba má trable s obranou. I Sivok návrat teprve chystá

V pondělí by měl Tomáš Sivok poprvé naplno trénovat. Ale v pondělí už se zveřejňuje i nominace na Lotyšsko... V pondělí by měl Tomáš Sivok poprvé naplno trénovat. Ale v pondělí už se zveřejňuje i nominace na Lotyšsko... autor: CPA Eduard Erben
Pavel Vrba už dobře ví, že proti Lotyšsku nemůže postavit Kadeřábka, velmi nepravděpodobný je také start Tomáše Sivoka

Praha - Musí si vzít červený fix a v osvědčené vítězné sestavě začít škrtat. Pavel Vrba už ví, že poraněný kolenní vaz nepustí do zápasu s Lotyšskem Pavla Kadeřábka. A nepravděpodobný je také start stopera Tomáše Sivoka.

Reprezentační trenér Pavel Vrba už v souvislosti s Kadeřábkovou vynucenou absencí pro týdeník Gól naznačil možný návrat Thea Gebre Selassieho, kterému se daří v barvách Werderu Brémy. "Theovy akcie rapidně stoupají," netajil Vrba, kam směřuje svoji pozornost v souvislosti s obsazením pozice pravého beka.

Tam mu na podzim alternoval Radim Řezník, ale i plzeňský fotbalista je kvůli dlouhodobému zranění ze hry. Šance by se tak mohla po čase opět naskytnout také Františku Rajtoralovi. Ten na podzim bojoval s únavovým syndromem. Ale na startu jara naznačil, že by se mu mohla forma vracet až nečekaně rychle.

Vrásky dělá Pavlu Vrbovi situace kolem Tomáše Sivoka. "V pondělí už by měl jít Tomáš takřka jistě do plného tréninku s týmem," hlásí sice jeho agent Jiří Müller. Jenže předtím obránce Besiktase laboroval se zdravotními problémy dlouhé týdny a měsíce. Zápas hrál naposledy 16. listopadu, a to v reprezentačním dresu proti Islandu. Právě tehdy poprvé ucítil bolesti. A trenér tureckého velkoklubu Slaven Bilič ho od té doby k dispozici neměl.

Vrba: Sivokův comeback se oddaluje

"I když před časem přicházely z Istanbulu pozitivní zprávy, že se Tomášův stav lepší, nyní to příliš optimisticky nevypadá, protože se mu bolesti ve svalu bohužel vrátily. Ta herní pauza se prodlužuje  a tím pádem se i reálně oddaluje možnost jeho comebacku jak v klubu, tak v reprezentaci," řekl Vrba pro Gól.

Podle Müllera cítil Sivok ve svalu bolest naposledy zhruba před týdnem. V posledních dnech tak trénoval individuálně a nezatěžoval sval zdaleka naplno. "Lékař tureckého týmu, se kterým jsme o Tomášově stavu měli spoustu diskusí, je teď opatrný a nechce jeho návrat uspěchat. Vedení klubu by ovšem chtělo, aby se Tomáš vrátil na trávník co nejdřív. A trenér Bilič první řadě," zdůrazňuje Müller.

Jenže kvalifikační zápas o Euro 2016 proti Lotyšsku se koná už příliš brzy, v Edenu ho diváci uvidí 28. března. A svoji nominaci na toto utkání odtajní trenér Vrba už příští pondělí, tedy v den, kdy by se měl Sivok teprve vůbec poprvé po dlouhé době dostat do týmového tréninku, ve kterém zatíží organismus naplno.

"Do zápasu pak může jít podle mého po týdnu nebo dvou," míní Müller. Jenže Evropskou ligu s Bruggami hraje Besiktas už příští čtvrtek, pak je na programu derby s Fenerbahce a následně už reprezentační přestávka.

Fenerbahce, to není zrovna soupeř na rozehrání. Takže by asi bylo spíš překvapením, kdyby Bilič poslal totálně nerozehraného Sivoka právě do tak důležitého mače. K tomu, aby po tak dlouhé pauze snáz znovu naskočil do ligového kolotoče, by mu mohla pomoci spíš následná reprezentační pauza, která by mu dala časový prostor k tomu, aby kvalitně potrénoval. Pokud ho v tom ovšem zase nepřibrzdí zdraví...

Vyhrát ligu? Za každou cenu

Skutečnosti, že Besiktas vůbec nezapsal Sivoka na jarní pohárovou soupisku, nepřikládá hráčův agent Jiří Müller žádnou velkou váhu. "Asi to vycházelo z těch zdravotních problémů. A ruku na srdce, nejspíš se tam reálně moc nepočítalo s tím, že se jim podaří postoupit přes Liverpool."

Fakt, že Sivokovi v Besiktasi v létě končí smlouva, teď prý hráč ani klub neřeší. "Mají jiné starosti, Besiktas chce letos titul za každou cenu. Staví nový stadion, takže nastupují na náhradním, vypůjčeném, to všechno něco stojí a přitom tam fanoušků nechodí tolik, jak jsou zvyklí," vypočítává komplikace.

Návštěvy na fotbalových stadionech navíc v Turecku plošně klesly poté, co tamní asociace nařídila povinnou registraci fotbalových fanoušků.

V minulých letech navíc Besiktas kvůli trestům UEFA absentoval v evropských pohárech, takže i příjmy z tohoto tradičního zdroje mu scházely, proto teď potřebuje úspěch a účast v příštím ročníku Ligy mistrů jako sůl.

Kadlec, specialista na turecký pohár

V průběžné tabulce turecké ligy vede Galatasaray s 51 body, Sivokův Besiktas je druhý jen o skóre, třetí Fenerbahce s Michalem Kadlecem na soupisce pak ztrácí jeden bod.

Právě Michal Kadlec patřil také mezi opory Vrbova úspěšného týmu, který si v dosavadních čtyřech kvalifikačních duelech připsal čtyři výhry.

Kadlecovi ale ve Fenerbahce ztrpčuje život cizinecká kvóta, kvůli níž se na hřiště nedostává zdaleka tak často, jak by potřeboval. Když se podíváme na zápasy odehrané v únoru a březnu, naskočil do hry čtyřikrát, z toho ale ve třech případech v tureckém poháru, ligu hrál v daném období jen proti Konyasporu.

A co je zajímavé, pokaždé se teď objevil na pozici levého obránce, přestože předtím v klubu i v reprezentaci hrával takřka výhradně už jen stopera. Jak známo, levý kraj obrany byl ale jeho původní pozicí, na které nastupoval třeba v dresu pražské Sparty, odkud pak odešel do Leverkusenu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama