reklama

Vrba otevřeně o Chládkovi. A co míní o Rosickém a Spartě?

Přes léto se mnohé změnilo, reprezentanti měnili dres, asociace zaměstnala bývalého ministra. Co na to říká Pavel Vrba? Přes léto se mnohé změnilo, reprezentanti měnili dres, asociace zaměstnala bývalého ministra. Co na to říká Pavel Vrba? autor: Zlata Vostrá
Trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz mimo jiné i novou roli bývalého ministra Marcela Chládka.

Praha - Jak sám s úsměvem podotýká, po třiceti letech si letos dovolil odjet na čtrnáctidenní dovolenou. Teď už je ale reprezentační kouč Pavel Vrba opět v plné práci. A chystá české fotbalové zbraně na poslední čtyři zápasy v rozehrané kvalifikační skupině o Euro 2016.

Připomeňme, že v září se hraje proti Kazachstánu a v Lotyšsku, v říjnu se pak Češi utkají s Turky a v posledním kole zamíří za nizozemským soupeřem.

Léto vždycky mnohé zpřehází. Reprezentanti mění dresy, stěhují se do jiných měst a zemí, každý z nich se nachází v jiné fázi přípravy či rozjeté ligové soutěže. A všechny tyhle aspekty musí Vrba před rozhodujícími zápasy správně sladit.

Mění se ale i jiné věci. Veřejnost například velmi zaujalo i angažování bývalého ministra školství Marcela Chládka do služeb Fotbalové asociace ČR, a to do pozice generálního manažera státních reprezentací. Pavel Vrba v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, že konkrétně A-týmu by se Chládkova manažerská práce přímo příliš týkat neměla, její těžiště by se totiž mělo nacházet především u fotbalových nadějí.

Pokud správně počítám, změnilo zatím v průběhu léta dres celkem 8 hráčů, kteří patří do vašeho - přinejmenším - širšího kádru. Konkrétně Čech, Hruška, Kadeřábek, Sivok, Darida, Kopic, Václav Kadlec a Necid. S ohledem na to, že někteří nyní v nových týmech teprve budují svou novou pozici, je ta osmička před zářijovými zápasy číslo nízké, vysoké, nebo tak akorát?

"Vždycky je otázkou, proč hráči mění dres. Pokud spadnete z bundesligy a jdete do klubu, kde můžete hrát, tak je to oprávněné rozhodnutí, které kvituji. Pokaždé na hráče apeluji, ať jdou tam, kde mají šanci nastupovat. Vadí mi ale, pokud jdou hráči do zahraničí jen za vidinou toho, že si finančně polepší, přičemž tam ale zároveň i sportovně ztrácejí. Pevně věřím, že všechny letní přestupy budou pro naše kluky výhodné. Ale to ukáže až čas."

Naťuknul jste případ Vladimíra Daridy. Asi je logické, že vás potěšilo, když po sestupu Freiburgu nakonec nebude hrát jen druhou bundesligu, ale našel si opět angažmá mezi německou elitou, konkrétně v klubu Hertha Berlín. Byl by to v opačném případě problém?

"Co se týče druhé německé či anglické ligy, jsou to soutěže sportovně zhruba na úrovni naší ligy. Takže to by pro mě asi problém nebyl. Ale pokud má hráč šanci kopat nejvyšší soutěž, pak je to správné, že do ní jde. Navíc Vláďa v Hertě v přípravě dostal šanci, a měl by tam tedy dostat prostor."

Cizinci v lize? To určitý problém je

Přestupové okno se ale ještě neuzavřelo. A pražská Sparta se stále netají zájmem o Tomáše Rosického. Viděl byste ho ve Spartě rád?

"Kdyby si našel klub, kde bude pravidelně hrát, byla by to výhoda i pro nás. Ať jde o Spartu, nebo Real Madrid, pokud to trochu přeženu."

Na začátku sezony se Rosický ze zdravotních důvodů v sestavě Arsenalu opět neobjevuje. Máte o jeho zdravotním stavu přesnější informace? Bude na zářijová utkání k dispozici?

"O tom teď vůbec nemůžu spekulovat."

Když už jsme u marodů, kdo teď bude za národní tým střílet spásné góly v posledních minutách, když Václav Pilař do podzimní části kvalifikace bohužel po operaci kolene nezasáhne?

"Jsou hráči, kteří v kvalifikaci dali gólů více, byť nám Venca několikrát v závěrech pomohl. Takže máme i jiné kluky, kteří dali góly, a nemluvíme o nich tolik."

Už jsme zmínili i Spartu a tím pádem Synot ligu. I v ní se věci mění. Znepokojuje vás trend zvyšujícího se množství cizinců v soutěži? V letní pauze se touto cestou, výrazněji než dosud, posunula právě i pražská Sparta. Do jaké míry to může komplikovat zájmy národního týmu?

"To vnímám jako určitý problém. Pokud přijde nadprůměrný cizinec a přinese něco navíc, proč ne. Ale dnes je to o tom, že tito hráči přicházejí zadarmo a české kluby - místo aby pracovaly se svými odchovanci nebo s českými hráči odjinud - si raději pořídí zadarmo cizince. Pro domácí hráče je to bohužel dost komplikované z pohledu přestupů ve chvíli, kdy třeba nemají smlouvu. A tak je na soupiskách nějakých sto cizinců, kteří v některých případech sedí na lavičce. Místo aby tam seděli naši mladí kluci s možností růst."

Chládka se A-tým přímo netýká

Ex-ministr Marcel Chládek byl před několika dny jmenován generálním manažerem státních reprezentací a fotbalových akademií. Můžete popsat, v čem bude jeho funkce spočívat a jak se přerozdělí dosavadní role?

"Tato funkce se reprezentačního A-týmu přímo netýká. Je to role určená především pro zajištění podmínek akademií a mládežnických reprezentací, a to tak, aby z toho v budoucnu mohl těžit i A-tým."

Jak byste popsal váš vztah k Marcelu Chládkovi? V čem může být podle vás bývalý ministr fotbalu přínosem?

"Pana Chládka znám z několika jeho návštěv při reprezentačních srazech. Je velmi důležité, abychom dětem a talentům vytvořili odpovídající podmínky pro jejich rozvoj. Tak jako je tomu v jiných zemích. Pak za těmito zeměmi nebudeme zaostávat ve výsledcích."

Jarní kvalifikační zápasy s Lotyšskem a na Islandu se nevydařily zcela podle očekávání. Zaslal jste hráčům přes léto nějaké obrazové materiály, ze kterých by vyčetli, co mají zlepšit? Nebo to plánujete až na blížící se sraz?

"Co se týká zápasu s Lotyšskem, hráči dostali materiály ihned po něm. A Island? Materiály před zářijovým srazem obdrží hráči, kteří se objeví v nominaci. A na dalších věcech pak budeme dělat přímo na srazu."

Prozradíte, jaká nová jména by se v nominaci mohla případně objevit?

"Všichni víme, že někteří hráči jsou zranění a k dispozici nebudou. Sledujeme aktuální formu, důležitá budou vystoupení českých klubů v Evropské lize. I to, jak si povedou naši hráči v zahraničí."

V červnu jste pozorně sledoval ME hráčů do 21 let, které proběhlo na českých a moravských stadionech. Jak po sportovní stránce hodnotíte výkony a výsledek českého týmu?

"Trochu jsem zklamaný, že "21" nepostoupila na olympijské hry. To je velká škoda, že se to doma nepovedlo. Šampionát měl velkou úroveň, velmi příjemně mě překvapil zájem fanoušků. Co se týká našeho týmu, je to spíš věc hodnocení trenéra samotného, tedy Jakuba Dovalila."

Já trenéry nevybírám

Zmíněného Jakuba Dovalila u "21" vystřídal Vítězslav Lavička. Co si o té změně myslíte? Konzultoval s vámi Lavičkovo jméno Miroslav Pelta, předseda asociace?

"Svůj názor na nového trenéra "21" jsem měl a řekl jsem jej. Co se dělo pak, je na jiných lidech. Já trenéry reprezentace nevybírám a nejmenuju. Víťa si toho dost zažil v klubech, byl i v reprezentaci, takže z tohoto pohledu přichází k "21" velmi zkušený trenér."

Ještě zpět k bývalé "21". Kteří hráči z ní mají největší šanci do vašeho A-týmu přeskočit?

"Někteří hráči mě na turnaji opravdu zaujali, byly tam dobré zápasy. Takže některá ta jména už se můžou objevit i v nominaci na Lotyšsko a Kazachstán."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama