reklama

Vrba požaduje návrat hráčů, co mu chyběli. Terim držel tryznu za mrtvé

Pavel Vrba při utkání proti Turecku. Pavel Vrba při utkání proti Turecku. autor: Milan Kammermayer
Trenér českých fotbalistů Pavel Vrba přiznal, že od svých svěřenců čekal v utkání s Tureckem víc. Češi prohráli v posledním domácím utkání kvalifikace o Euro 2016 0:2, ale postup na turnaj měli jistý už dřív. Trenér vítězného týmu Fatih Terim odmítl zápas hodnotit, s odkazem na smutek za oběťmi teroristického útoku v Ankaře.

Praha - Postup na Euro 2016 už měl český tým v kapse v předstihu. Přesto čekal trenér Pavel Vrba od domácího zápasu s Tureckem víc. Jeho svěřenci ho prohráli 0:2 a českému kouči se nelíbila zejména jejich ofenzivní fáze.

"V první půli to sice bylo vyrovnané, ale i tam oboustranně chybělo víc fotbalových akcí, zajímavých momentů pro fanoušky," přiznal Vrba bez mučení.

"Ve druhé půli jsme tam ze začátku měli dvě tři zajímavější situace, dostali jsme se i do přečíslení, ale Láďa Krejčí to tam bohužel neřešil dobře. Ano, i to byl jeden z důvodů, proč střídal. Nadějnou situaci prostě dvakrát pokazil stejný hráč..." poznamenal Vrba adresně.

Vrba požaduje návrat marodů

Turci pak otevřeli skóre střelou ze značky pokutového kopu "Penalta? Ta je, když ji sudí odpíská. A tentokrát ji odpískal, víc bych to nerozebíral. Po tom gólu z penalty už Turci každopádně hráli velmi zkušeně a dotáhli to do vítězného konce. Zápas v Praze zvládli líp oni než náš tým, v Turecku to zase bylo opačně," připomněl Vrba české vítězství v Istanbulu z loňského října.

Proč to na Letné tentokrát českému týmu nešlo? "V útočné fázi jsme dneska neměli takovou sílu jako v minulých utkáních. Nevím, jestli to bylou soupeřem... Každopádně Turci měli větší kvalitu než Lotyšsko či Kazachstán. V útočné fázi jsem přesto od našeho týmu čekal víc, než se pak ukázalo na hřišti," řekl Vrba.

"Co nám zápas ukázal? Že budeme nutně požadovat, aby marodi, kteří dnes nebyli k dispozici, určitě hráli na mistrovství Evropy," použil trenér zajímavou formulaci. Neřekl potřebovat, ale požadovat.

Je dost možné, že do kolonky "marodi" zamíchal vedle Tomáše Rosického či Václava Pilaře a Tomáše Sivoka i Davida Limberského, jehož absenci v nominaci říjnové dvojutkání odmítl před týdnem komentovat. Nicméně dalo se odtušit, že patrně souvisí s Limberského autonehodou pod vlivem alkoholu a se stanoviskem předsedy asociace Miroslava Pelty k celému nešťastnému případu.

Od Nováka bych čekal víc, hlesl kouč

Na levém kraji obrany proti Turecku tentokrát místo Limberského nastoupil Filip Novák. A nezářil. Přimotal se k nakonec odpískané penaltě a z jeho prostoru padla i druhá branka. Co na to Vrba? "Asi bych od Filipa čekal trošku víc. Jak jsem řekl, penaltu rozebírat nebudu. A u druhého gólu si měl Novák víc pohlídat prostor za svými zády. Hlavně bych ale řekl, že když hrával v Jablonci, byli jsme u něj zvyklí vidět ho mnohem víc při podpoře ofenzivy. To mi u něj dneska scházelo."

V Amsterdamu nemůže Vrba v úterý nasadit Bořka Dočkala, který v kvalifikaci inkasoval třetí žlutou kartu. Trenér naznačil, že příležitost tam čeká i na další hráče.

Na Letné kromě Nováka dostali šanci v základu i brankář Tomáš Vaclík a v ofenzivě Josef Šural.

"Vaclík mi připadal jistý, tam nebyl vůbec žádný problém. Dostal gól z penalty a pak ten nájezd, kdy ho prostřelili, to bych mu taky nevyčítal. Byla správná volba, že dnes dostal prostor," řekl trenér ke gólmanovi Basileje.

"Co se týká Šurala, patřil v ofenzivě k těm lepším," dodal Pavel Vrba.

Terimem otřásla zpráva z Ankary

Jeho turecký protějšek Fatih Terim řekl v místnosti pro tiskové konference jen několik vět. Odmítl se totiž radovat z vítězství, a to kvůli smutku spojenému s četnými oběťmi teroristického bombového útoku, k němuž došlo v den zápasu v turecké Ankaře (více zde).

"Vy byste se na mém místě radovali? To, co se stalo, kéž by to bůh nedopustil, nelze vyvážit fotbalovým vítězstvím. Nezlobte se, ale dneska se proto o fotbale už víc bavit nebudu. Kéž bychom se mohli po vítězství v Praze radovat, ale... Po událostech v Ankaře jsem dnes opravdu velmi mrzutý a smutný," řekl krátce Fatih Terim.

Jeho týmu nyní k jistotě postupu do baráže kvalifikace o Euro 2016 stačí doma proti Islandu uhrát v úterý bod. Myšlenkami byl ale tentokrát zkušený kouč jinde, hrůzy z Ankary jím evidentně silně otřásly...

reklama