reklama

Vrba si připravil dárek pro Váchu. Dvěma hráčům radí přestup

Pavel Vrba před zápasem Bayern vs. Plzeň Pavel Vrba před zápasem Bayern vs. Plzeň autor: CPA Eduard Erben
Rozhovor s Pavlem Vrbou o nominaci fotbalové reprezentace před utkáním ve Finsku

Praha - Skandinávský program testů nové fotbalové reprezentace chystá svou druhou kapitolu. Trenér Pavel Vrba vysvětluje, proč k zápasu s Finskem, který se 21. května odehraje v Helsinkách, povolal 8 jiných hráčů než ke své premiéře proti Norsku (2:2).

Do nominace nakonec vedle hráčů působících v zahraničí namíchal mnohem víc fotbalistů z tuzemské soutěže, než plánoval původně.

Po zranění Čecha musel částečně řešit i brankářskou otázku povoláním Marka Štěcha, prvně jsou v týmu i sparťané Lukáš Vácha a Pavel Kadeřábek. Celou nominaci najdete ZDE.

Mnohé evropské ligy už skončily, proto se počítalo s tím, že do Finska pojedou "krajánci" a domácí duel s Rakouskem pak 3. června odehrají fotbalisté z Gambrinus ligy. Nicméně nakonec i do Helsinek pojede 9 zástupců domácí soutěže. Proč?

"Situace se vyvinula tak, že liga je už rozhodnutá. Takže jsme se s funkcionáři i hráči Sparty a Plzně domluvili trošku jinak, než jak se původně plánovalo. Sraz je až po finále poháru, ve kterém se oba týmy utkají, takže nevzniká žádný problém a od obou klubů dostala reprezentace podporu."

Oproti zápasu s Norskem došlo ve vaší nominaci k řadě změn...

"Je jich celkem osm a nastaly z různých důvodů. Už dopředu jsem si vytyčoval cíl vyzkoušet v přípravných duelech co nejvíc hráčů. Navíc nás potkaly zdravotní problémy, Petr Čech je po operaci ramene, Adam Hloušek má zase natržený sval a zánět achilovky."

Prvně se nominace do A-týmu dočkali brankář Štěch, obránce Kadeřábek a záložník Vácha. Proč jste si je vybral?

"Někteří čeští brankáři v cizině nechytají prakticky vůbec (Drobný, Laštůvka - pozn. red.), pro Štěcha mluví to, že za Yeovil chytal pravidelně, byť ve II. anglické lize, ale to je pořád zajímavá soutěž. Problém je v tom, že sestoupili do třetí... A to už je úroveň, na které člen české reprezentace fungovat nemůže, takže jsem mu doporučil, aby změnil dres, pokud chce svou budoucnost s národním týmem spojovat."

A nováčci ze Sparty?

"Lukáš Vácha ode mě dostal nominaci ke svým dnešním narozeninám (směje se). A Pavel Kadeřábek mě zaujal už zimě, když jsem se byl s Dušanem Fitzelem podívat na soustředění Sparty ve Španělsku. V souvislosti s ním jsme brali ohledy také na "jedenadvacítku", která se chystá na Euro v Česku. Ale teď už dostalo "áčko" přednost."

Mezi nominovanými je i Ondřej Vaněk, jehož Kayserispor míří pro změnu za sestupem do druhé turecké ligy. To asi také není soutěž slučitelná s herní praxí reprezentanta...

"Nevím, já nikdy žádný její zápas neviděl (úsměv). Ale asi to trošku problém bude. Od Ondry mám každopádně informaci, že také on změnu klubu zvažuje."

V nominaci se objevují jen dva hráči z bundesligy - Vladimír Darida s Václavem Kadlecem. Jak hodnotíte formu těch ostatních? Česká kolonie v Norimberku se dočkala sestupu, Hamburk s Drobným a Jiráčkem bude hrát baráž, hostování v Hannoveru moc nevyšlo Rajtoralovi, Gebre Selassie v Brémách moc nekope a stejně jako další jmenovaní ve vašem výběru tentokrát schází...

"Bundesliga je prostě trochu jiná soutěž než česká liga. Takový Vláďa Darida si ve Freiburgu dokázal vytvořit velmi silné postavení. U ostatních bychom si třeba představovali něco lepšího, ale musím říct, že třeba ani působení ve druhé bundeslize bych za zásadní problém nepovažoval. Jak jsem se tak díval do nominací Norska či Finska, několik hráčů ze druhé anglické či německé ligy tam také měli."

Nominovaný Václav Kadlec působí ve Frankfurtu, který se sice zachránil, ale on tam také příliš nehraje. Podobně jako Matěj Vydra ve WBA...

"V útoku to máme trochu složitější. Libor Kozák se dává dohromady po těžkém zranění. Rabušic ve Veroně nehraje v podstatě vůbec... Možností moc nebylo. Varianty z ligy si asi schováme na zápas s Rakouskem, teď jsme dali šanci Vencovi a Matějovi, byť jejich minutáž v klubech není optimální, ale kvalita tam u nich je a z hlediska reprezentace jsou oba velmi perspektivní."

reklama