reklama

Vrba vysvětluje, k čemu čtyři gólmani. A proč nevzal Škodu

Trenére, co už musím udělat, abych se vešel do nominace? Jako by se ptal Milan Škoda, útočník Slavie Trenére, co už musím udělat, abych se vešel do nominace? Jako by se ptal Milan Škoda, útočník Slavie autor: Milan Kammermayer
Trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba vysvětluje taje své nominace na kvalifikační utkání s Islandem

Praha - Osmnáct gólů za sezonu? Pořád málo. Milan Škoda se k údivu slávistických fanoušků do reprezentační nominace opět nevešel.

Trenér národního týmu Pavel Vrba vysvětluje, proč se ve výběru pro kvalifikační utkání na Islandu obešel jak bez něj, tak třeba bez Matěje Vydry. A proč jsou v nominaci čtyři gólmani.

Celou nominaci na Island najdete zde.

"V útoku jsem se hodně rozmýšlel mezi Tomášem Necidem a Milanem Škodou," říká reprezentační kouč. "Pro Tomáše nakonec převážilo, že už s námi na několika akcích byl. Ale Škoda určitě patří mezi ty, na které se brzy také dostane řada."

U Matěje Vydry vzal trenér v potaz skutečnost, že poslední soutěžní zápas sehrál 2. května. Načež Watfordu, který postoupil do Premier League, skončila sezona. "I Matěj byl na hraně nominace. Momentálně se bohužel nepřipravuje s žádným klubem, neměl pravidelnou tréninkovou zátěž," říká kouč.

Stavitelé týmu do 21 let by Matěje Vydru rádi viděli na soustředění "lvíčat" před ME této věkové kategorie, které se bude hrát v Česku. Watford je však zatím proti Vydrově startu na této soutěži - více zde.

Hubníka si musel vyškrtnout

"Chtěl jsem vzít na Island obránce Romana Hubníka, ale bohužel je zraněný, takže není k dispozici," prozradil Vrba jednu vynucenou změnu.

Mnohé zaujalo, že se v nominaci objevila jména čtyř gólmanů. Vedle tradiční dvojky Čech + Vaclík jsou v ní i Aleš Hruška (Ml. Boleslav) a Tomáš Grigar (Teplice).

"Na první tři dny naší přípravy nebudou k dispozici Tomáš Vaclík, jehož Basilej ještě bude hrát švýcarskou ligu, ani Petr Čech, který se s Chelsea bude vracet z Austrálie. Proto ta další dvě jména," vysvětluje Vrba. Až bude tým kompletní, jeden z dvojice Hruška-Grigar ho opět opustí.

Oproti březnovému utkání s Lotyšskem (1:1) se do české nominace vrací uzdravení Tomáš Sivok a Pavel Kadeřábek. "Možná to v tom zápase bylo i trochu vidět, že nám chyběli. Každopádně jsem rád, že se vracejí, protože samozřejmě do týmu jednoznačně patří," glosoval to Vrba.

Rosický a Amerika? Znáte agenty

Kolem jeho svěřenců se pořád něco děje. Tak například Tomáš Rosický prodloužil smlouvu s Arsenalem. Přičemž podle jeho agenta Pavla Pasky byly ve hře i varianty exotických angažmá v USA či v arabském světě, která  mohla kapitánovu reprezentační budoucnost zkomplikovat.

"Při posledním srazu mi Tomáš Rosický zmiňoval různé možnosti. I to, co preferuje. Takže jsem věděl, jak se asi rozhodne. Víte, oni manažeři vždycky mluví o tom, že mají sto nabídek, ale ona je pak většinou situace úplně jiná," poznamenal Pavel Vrba. "Já vždycky reaguju až na situaci, když se něco opravdu uzavírá a dostanu k tomu ucelenou informaci."

Objevily se i spekulace, že Rosický v Arsenalu prodloužil jen proto, aby mohl brzy odejít, ale s tím, že za něj Arsenal dostane nějaké odstupné. K tomu se Vrba příliš vyjadřovat nechtěl. "To je spíš dotaz na něj, rozhodl se pro přípravu v Arsenalu, pro to, co mu vyhovuje. I když nemyslím, že by mu vyhovovalo absolvovat takovou sezonu, jako byla ta minulá," připomněl skutečnost, že herních příležitostí dostával Rosický v Arsenalu zejména na podzim mnohem méně, než by si představoval.

"Každopádně v barvách národního týmu díky svým zkušenostem vždycky odvedl kvalitní výkon, to je pro mě podstatné," uzavřel debatu o Rosickém trenér Vrba.

Za leváky tentokrát Kovařík

U brankáře Petra Čecha se předpokládá, že v létě opustí Chelsea. Který klub by mu Pavel Vrba doporučil? "Z těch, co je někde zmiňovali, se mi líbí všechny. Besiktas, Paris SG, Arsenal.. Všechny ty kluby mají obrovské ambice, já bych si na žádný nestěžoval. A přeju mu, aby každopádně dostával víc herních příležitostí než v této sezoně v Chelsea."

Jediným absolutním nováčkem v nominaci je Jan Kovařík. "V Plzni předváděl na jaře dobré výkony, byl hodně efektivní. Důležité pro nás je fakt, že je použitelný na místě levého záložníka i jako alternativa za Limberského na kraj obrany," vysvětluje Vrba.

Z ortodoxních leváků už je jinak v nominaci jen Ladislav Krejčí, protože Adam Hloušek je zraněn a Daniel Pudil už má podobně jako Vydra také dávno po sezoně. A ve výběru se tentokrát neobjevil ani jablonecký Filip Novák.

reklama