Vrbovi se hlásí Pudil, blýskl se i Krejčí, mistr houslařský. A kdo zazáří v Polsku?

Nové retro dresy přinesly výhru, Češi si na Srbech smlsli
Čtyři góly vstřelil národní tým naposledy před rokem v kvalifikačním zápase v Kazachstánu.
Zatímco Srbsko nastoupilo v nejsilnější sestavě i se všemi hvězdami z anglické ligy,...
... v české brance chyběla obvyklá jednička Petr Čech a šanci dostal vítkovický odchovanec Tomáš Vaclík. A hned v 10. minutě ukázal skvělý postřeh a lapil velkou šanci Ljajičovi.
Místo Čecha si kapitánskou pásku navlékl stoper Sivok, který se vrátil do reprezentace po pětiměsíční pauze zaviněné zdravotními potížemi.
Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 11. 2015 6:01
I zápas proti Srbsku ukázal, že český fotbalový tým střídá méně přesvědčivé fáze s výbornými, které ovšem převažují. Konkurenci na pozici levého obránce výtečným výkonem rozšířil Pudil. V Polsku patrně nastoupí jiná verze sestavy

Glosář - Test proti Srbsku zvládli nakonec na výbornou, teď se česká fotbalová reprezentace popasuje v další přípravě s týmem Polska. Ve Vratislavi se hraje už v úterý večer (20:45).

Mač proti balkánskému týmu pro trenéra Pavla Vrbu dost možná znovuobjevil vysoké kvality Daniela Pudila, zítra se mohou předvést i další zcela nové či staronové tváře.

A pokud by se kupříkladu dobře zapsal i Lukáš Bartošák, měl by najednou český kouč na levém beku přetlak jako v papiňáku. Ale nepředbíhejme.

Rozjásanou atmosféru po výhře 4:1 v přátelském utkání nad Srbskem sice v české kabině v pátečním pozdním večeru výrazně zchladily smutné zprávy o teroristických úderech v Paříži, nicméně pokud od nich odhlédneme, po sportovní stránce nebyl důvod k nespokojenosti. Tedy abychom byli úplně přesní, perfektní byla druhá polovina utkání. Ta první neoslnila.

A není to zdaleka ojedinělý jev. Vzpomeňme si, kolikrát už se v poslední době stalo, že výkon českého týmu v jednom z poločasů tu druhou pětačtyřicetiminutovku výrazně zastiňoval.  Ano, v součtu 90 minut to většinou vychází nakonec dobře. Nicméně větší stabilita výkonu i v rámci jednoho utkání by dozajista prospěla. Tedy pokud by se ustálila na té vyšší hladině, samozřejmě.

Dočkal šel dolů, Darida nahoru

V první půli měli totiž ve Vítkovicích viditelně víc ze hry Srbové, kterým nedalo ani moc práce donutit Čechy k chybám už v prvních fázích jejich rozehrávky. Domácí celek si ovšem víceméně vystačil s jednou standardkou, při níž se naopak nevyznamenali Srbové. Jejich obránci překáželi brankáři Stojkovičovi a Sivok z náběhu zaznamenal svůj pátý reprezentační gól, a to ve svém 50. zápase. Zároveň v prvním, do kterého šel od první minuty s kapitánskou páskou (mimochodem jako dvacátý hráč v historii samostatné české reprezentace).

Po změně stran záhy opustil plac chybující Dočkal, navíc šel oproti první části hry výkonem nahoru Darida. A když v 63. minutě proměnil Necid penaltu a dostal domácí do vedení 2:0, Srbové to, jak je ostatně jejich tradičním špatným zvykem, do jisté míry zabalili.

Češi měli najednou volnější hřiště a dostávali se i k pěkným, oku lahodícím kombinacím. I Ladislav Krejčí, který jednou zahraje a třikrát ne, měl tentokrát, byť z pozice náhradníka, svůj lepší den, když u třetího gólu zahrál soupeři na dvojité "housle". A premiéru ověnčenou vstřeleným gólem si prožil i Ondřej Zahustel z  Mladé Boleslavi.

Když už si hrajeme s čísly, můžeme zmínit, že právě Zahustel se stal 204. fotbalistou, který kdy nastoupil za tým samostatné České republiky, a zároveň 85. střelcem, který v českém dresu dokázal též vstřelit branku.

Z kádru, který má nyní Pavel Vrba k dispozici, je na tom v tomto ohledu nejlépe Tomáš Necid, který se díky proměněné penaltě a 9. reprezentačnímu gólu malinko utrhl Michalu Kadlecovi  (8 branek), potažmo Davidu Lafatovi, který už nastřádal také 8 gólů, ale v současné nominaci  kvůli zdravotním problémům schází.

Prosím, prosím, Pudil se hlásí!

Největší hvězdou pátečního včera nebyly srbské hvězdy z Chelsea či Manchesteru City, ale fotbalista druholigového Sheffieldu Wednesday. Na kraji obrany Daniel Pudil trenérovi znovu ukázal, že jeho levačka umí.

Naposledy byl Vrbovi dobrý před rokem v Plzni proti Islandu, to když Davida Limberského nepustilo na plac zranění. Pudil tam tehdy v posledním repre-utkání roku 2014 zahrál dobře, ale v roce 2015 čekal na pozvánku do národního týmu až dosud marně.

Nutno podotknout, že od půlky března nehrál ani ve Watfordu. A když klub postoupil do Premier League, Pudil se záhy, podobně jako Matěj Vydra, vrátil formou hostování opět o soutěž níž, aby měl šanci pravidelně hrát.

Proti Srbsku Pudil jednak zahrával rohový kop, z něhož Sivok skóroval, a další branka pak padla po penaltovém faulu na právě vychvalovaného hráče.

Pudil už o Euro dvakrát přišel na poslední chvíli. V roce 2008 se před odjezdem na soustředění zranil při rvačce v hospodě, čtyři roky na to už v tom byl nevinně, ale opanoval ho o to větší smutek.

Trenér Michal Bílek tehdy prezentoval nominaci 23 hráčů jako konečnou, přičemž novice Vladimíra Daridu bral s sebou na kemp do Rakouska jako pojistku, kdyby se ukázalo, že Tomáše Rosického jeho zranění na Euro 2012 vůbec nepustí. Na místě se však rozhodl, že vezme jak Rosického, tak i Daridu - a škrtl Pudila. Což se neobešlo bez práskání dveřmi a spršky ostrých slov.

Teď může Pudil dostat šanci číslo 3. Hlavním favoritem na pozici levého beka je ovšem David Limberský, Vrba už na zmíněném postu zkoušel i Filipa Nováka a Thea Gebre Selassieho, byť ten je přeci jen víc zvyklý kopat vpravo. A v Polsku asi naskočí i Lukáš Bartošák.

Poláci bez Lewandowského, Češi s lavičkou

Renomé si v pátek určitě nepokazil Tomáš Vaclík, v první půli chytil jednu těžší střelu a v danou chvíli citelně podržel. Uprostřed obrany pracovala "Bílkova" dvojice tureckých internacionálů Sivok, Kadlec. Na tom druhém bylo tentokrát vidět, že u Bosporu hrává spíš výjimečně. Jeho kličkovaná před vlastní šestnáctkou neskončila průšvihem opravdu jen se štěstím.

Jak už jsme nastínili, hra šla obecně nahoru ve druhé půli, zvláště, když v 56. minutě přišel místo Dočkala zkušený Plašil. A dařilo se mu, týmu kombinačně pomohl.

Jak bude vypadat sestava v úterý v Polsku, ví nejlépe trenér Vrba, nicméně ten už mnohé naznačil. Podotkl totiž, že všichni hráči, jež má teď v týmu, by si v rámci dvojutkání měli zahrát v základní sestavě.

Platit to zjevně nebude o jednom z brankářů. Že by Petr Čech přijel na sraz vyloženě jen na výlet, asi není úplně pravděpodobné, takže Tomáš Koubek si asi na debut v A-týmu bude patrně muset ještě počkat. Pokud Čech opravdu nastoupí, dotáhne Karla Poborského se 118 starty v historickém žebříčku českých a československých reprezentantů.

Pokud budeme dál postupovat podle Vrbova receptu, pak by obrana mohla naskočit ve složení Kalas, Suchý, Procházka, Bartošák, před ní pak ve středu pole dvojice Pospíšil Plašil. Křídla by mohla patřit dvojici Zahustel, Krejčí, podhrot hvězdě polské ligové soutěže, tedy Vackovi a hrot zase slávistovi Škodovi.

Co je podstatné, několik známých jmen bude ve Vratislavi scházet i Polákům. V první řadě kanonýr Robert Lewandowski. Ten v pátek v přátelském utkání ve Varšavě přispěl dvěma zásahy polskému vítězství 4:2 nad Islandem. A pro úterý dostal střelec Bayernu Mnichov kvůli náročnému programu v podzimní části sezony od trenéra volno, podobně jako brankář Lukasz Fabianski (Swansea) či Grzegorz Krychowiak (Sevilla).

Utkání začíná v úterý ve 20.45, vysílá ho ČT Sport a také deník Aktuálně.cz z něj přinese online reportáž.