reklama

Vrbův tým zvali Němci a Francouzi. Ale Čechům se to nehodilo

Němci či Francouzi chtěli hrát zápas v době, kdy už by měl být třeba Tomáš Rosický na dovolené Němci či Francouzi chtěli hrát zápas v době, kdy už by měl být třeba Tomáš Rosický na dovolené autor: CPA Eduard Erben
Německá a francouzská reprezentace se chtěla před MS v Brazílii utkat s českým výběrem. Ale k dohodě nedošlo

Praha - Německo a Francie. I tihle dva exkluzivní fotbaloví soupeři byli v jednání pro přátelské zápasy s novou českou reprezentací Pavla Vrby.

Zjistil to sesterský deník Insider. Přinášíme vám článek z jeho pondělního vydání:

Bastian Schweinsteiger, Thomas Müller, Franck Ribéry nebo Karim Benzema. Tyhle superhvězdy mohly otestovat defenzivní kvalitu Sivoka a spol. Ale neklaplo to.

„Němci i Francouzi měli zájem o přátelská utkání s námi, s tím, že by se hrálo u nich doma. Samozřejmě v rámci přípravy těchto týmů na mistrovství světa v Brazílii,“ potvrdil Rudolf Řepka, generální sekretář Fotbalové asociace ČR.

Jenže český národní tým nebude hrát s Němci a Francouzi, ale 21. května ve Finsku a začátkem června pak proti Rakousku. Proč?

Rosický a spol. končí moc brzy

Myšlenku, že by Pavel Vrba v přípravné fázi, kdy sestavuje úplně nový tým, nechtěl konfrontovat své hochy s nejvyšší kvalitou, Řepka odmítá. „To ne. Problém byl hlavně v termínu. Němci i Francouzi měli zájem hrát 7. června, ale to nekorespondovalo s myšlenkou trenéra Vrby, která se váže na to, že pro utkání v červnovém termínu využije zejména hráčů z české ligy.“

Přední evropské soutěže jako anglická Premier League či německá Bundesliga totiž končí už kolem 10. května. 

Proto Pavel Vrba vymyslel plán, který nedávno odtajnil v rozhovoru pro Aktuálně.cz: „Na konci sezony rozdělíme tým na dvě skupiny. Soutěže v různých evropských zemích finišují v hodně rozdílných termínech, proto chci těm našim hráčům, co skončí brzy, vyjít vstříc, aby se po 14 dnech dovolené nemuseli vracet na reprezentační sraz, to by byl nesmysl.“

V praxi by to mělo vypadat tak, že tým sestavený z fotbalistů, co ligovou sezonu uzavřou dříve, odehraje už 21. května zápas ve Finsku.  A tihle plejeři typu Rosického či Daridy pak dostanou volno. Zatímco na červnový termín Vrba počítá s hráči, jimž sezona končí později, především tedy s fotbalisty z české ligy. Ta uzavře svou tabulku až 31. května.

Ozvali se i z USA a Chile

„Před světovým šampionátem jsme mohli hrát i s USA nebo Chile, tam byl taky zájem, ale museli bychom kvůli tomu cestovat do Ameriky,“ vysvětluje Řepka, proč tuhle komplikovanou variantu česká asociace zavrhla.

Pavel Vrba se na lavičce národního týmu poprvé představí 5. března v pražském Edenu, v utkání proti Norsku. Pak by měl přijít na řadu zmíněný duel ve Finsku (21. května). A červnový soupeř dosud potvrzen nebyl, nicméně předběžně se počítá s Rakouskem.

A teď pozor! Všechny informace z předchozího odstavce se ještě mohou změnit, a to v souvislosti s tím, jak 23. února dopadne ve Francii los kvalifikačních skupin pro boje o Euro 2016.

Řepka připouští, že kdyby se ve skupině s Čechy ocitli Norové, Finové či Rakušané, jarní přípravné zápasy s nimi by se Fotbalová asociace ČR pokusila přeobsadit. „Podobně jsme to udělali na jaře 2012. Měli jsme hrát přípravný zápas v Řecku, ale když nám pak nalosovali právě Řeky do základní skupiny na Euru, došlo ke změně a za přípravou jsme nakonec cestovali do Irska,“ připomíná Řepka.

Tehdy ještě tým vedl Michal Bílek, teď čeká premiéra jeho nástupce Pavla Vrbu. A fanoušci si od něj slibují vítězství i výrazné vylepšení atraktivity hry. Ať už bude soupeřem kdokoli.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení

reklama