4. 11. 2008 11:25
Rada: Česká liga se zbytečně podceňuje
Petr Rada
Petr Rada | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jen dva góly ve třech zápasech dala zatím česká fotbalová reprezentace v kvalifikaci na MS 2010. Zda obmění trenér Petr Rada složení útočné formace, to zatím tají, ale možnou posilu si osobně prohlédl v Anglii, i když její jméno jej už trošku dráždí.

„Vy jste snad všichni z Bednářovy rodiny," začal kouč trochu nasupeně rozhovor pro Aktuálně.cz.

Rada sledoval v utkání s Blackburnem útočníka West Bromwich Albionu Romana Bednáře, jenž se čtvrtým gólem v sezoně podílel na remíze 2:2.

Čtěte více: Šance: Bednáře viděl Rada naživo. Ale nemluvil s ním

Trenérovi reprezentace se při posledním dvojutkání vyčítala hlavně nominace sparťana Slepičky, vzhledem k nominaci na kvalifikační duel se San Marinem však zatím žádné změny nenaznačil.

Podle zpráv z birminghamského klubu jste sledoval v sobotním zápase Romana Bednáře přímo na stadionu. Je to pravda?
No ano. Je. A co má být? Proč se všichni novináři pořád ptáte na Bednáře? Vy jste snad všichni z jeho rodiny. Jsou i jiní hráči.

To jistě, ale česká reprezentace moc gólů nedává a složení ofenzivy fanoušky mimořádně zajímá…
Máme ale i Baroše, Fenina…Bednář není jediný.

Blackburnu však dal gól. Co jste na jeho výkon říkal?
Roman řešil tu gólovou situaci velmi dobře, zakončoval placírkou. Měl ještě další šanci, kterou však neproměnil. Jinak zápas s Blackburnem hodně ovlivnila ta sporná penalta a McCarthyho vyloučení. V první půli neměli domácí moc šancí, ale ve druhé už měli tlak. Ale tyhle zápasy proti deseti nebývají jednoduché.

Roman Bednář se proti Blackburnu radoval ze své čtvrté branky v Premier League
Roman Bednář se proti Blackburnu radoval ze své čtvrté branky v Premier League | Foto: West Bromwich Albion

Co vám napovědělo jeho představení směrem k nominaci na duel se San Marinem?
U Romana je tam určitě kvalita, je to zajímavý hráč, kterého stojí za to sledovat. Je u něho gólový předpoklad. Dával zatím dva góly ze hry. Ty dvě penalty, to je něco trochu jiného. Chce to, aby výkonnost prokazoval dlouhodobě.

A jak vnímáte jeho formu z dlouhodobého hlediska?
Viděl jsem poslední tři jeho zápasy celé a teď jsem se byl na něho podívat naživo. V těch zápasech venku to nebylo úplně ono. Na Manchesteru odehrál třiapadesát minut v Newcastlu padesát sedm minut.

Jak jste vůbec vnímal zápas Premier League?
Atmosféra byla výborná a nasazení hráčů bylo vysoké. Ale třeba tenhle zápas, stejně jako další, byl fotbalovou úrovní určitě níže, než například poslední duel české ligy Liberce s Mladou Boleslaví. Na Bromwichi je dost znát, že hrají první sezonu.

Chcete říct, že Gambrinus liga je srovnatelná s Premier League?
Samozřejmě nepočítám ty top kluby jako Manchester. Ale třeba Blackburn a WBA, které hrají vespod tabulky...Myslím, že jejich zápasy kolikrát nemají takovou úroveň jako některé v Gambrinus lize. Pořád se naše liga zbytečně podceňuje. Navíc to i v těch zmíněných týmech hodně táhnou cizinci. Třeba ve WBA se mi hodně líbil Slovinec Koren, jenž hrál nedávno v Teplicích proti nám v kvalifikaci. A samozřejmě i Bednář měl zajímavé záblesky.

Vraťme se k reprezentaci. Za čtrnáct dní ji čeká poslední letošní zápas v San Marinu. Už se vám rýsuje nominace?
To ne. Je ještě spoustu zápasů. Budu sledovat hodně hráčů. Určitě se pojedu ještě jednou podívat také na Bednáře. Máme ještě na nominaci čtrnáct dní.