reklama

Výhra = titul, ví Plzeň. Sestup se může matematicky zamotat

Porážkou se Slavií si Plzeň svoji situaci zkomplikovala, v Olomouci ale vše napravila Porážkou se Slavií si Plzeň svoji situaci zkomplikovala, v Olomouci ale vše napravila autor: CPA
Plzni přihraje titul výhra, dvě remízy nebo jakékoli zaváhání Sparty. Ohledně boje o udržení může být všechno mnohem zašmodrchanější

Praha - Nový pohár pro mistra Gambrinus ligy už se dneska vydá do Plzně. Zdali ho Pavel Horváth, kapitán Viktorie, zdvihne nad hlavu, nebo zda Spartě ještě zůstane matematická šance na titul i před posledním kolem, to budeme vědět před 20. hodinou.

Zatím si můžeme hrát s čísly. Zatímco matematika pro bojo o první, resp. třetí ligovou příčku, je celkem jasná, ohledně boje o udržení se věci ještě mohou pěkně zašmodrchat. Anebo naopak vyjasnit, záleží na výsledcích.

Tak pojďme na to.

BOJ O TITUL: 1. Plzeň 62 bodů, 2. Sparta 57. bodů. Plzeň hraje s Libercem a v Hradci, Sparta v Teplicích a s Duklou.

Plzeň se mistrem stane, když získá ještě jedno vítězství. Nebo dvě remízy. Nebo když Sparta ve finiši ztratí byť už jen jediný bod.

V případě bodové rovnosti obou týmů v konečné tabulce by při nerozhodné bilanci jejich vzájemných utkání mělo poslední slovo celkové skóre, resp. jeho rozdíl. Momentálně ho má Plzeň o pět gólů lepší.

BOJ O TŘETÍ MÍSTO = vstupenku do Evropské ligy: 3. Liberec 50, 4. Olomouc 44 bodů. Liberec hraje v Plzni a hostí Příbram, Olomouc jede o Jablonce a končí s Č. Budějovicemi.

Je to jednoduché: Liberci stačí ke 3. místu zisk jednoho bodu. Nebo jakákoli bodová ztráta Olomouce. V případě bodové shody v konečné tabulce by měla navrch Sigma, která má lepší bilanci vzájemných utkání.

BOJ O UDRŽENÍ: 12. Ostrava 29, 13. Teplice 29, 14. Příbram 28, 15. Hradec Kr. 25, 16. Č. Budějovice 23.

Los nejohroženějších: Slavia-Hradec, Hradec-Plzeň a Č. Budějovice-Jihlava, Olomouc-Č. Budějovice.

Pro České Budějovice platí, že pokud dnes neporazí Jihlavu, sestupují. V případě vítězství jim ještě zůstane naděje, že se v konečné tabulce mohou dostat až na zisk 29 bodů. A na něm se čistě teoreticky mohou sejít s kdekým, potenciálně se všemi ostatními stále ohroženými týmy.

Pak by velmi záleželo na tom, s kým konkrétně by se Dynamo v bilanci vzájemných zápasů, nebo v minitabulce srovnané podle výsledků těchto vzájemných zápasů, měřilo.

Pikantní je, že vzájemné zápasy má Dynamo horší se všemi s výjimkou Hradce Králové. Ale kdyby náhodou došlo třeba na minitabulku Teplice + Hradec + Č. Budějovice, sestupovaly by Teplice s Hradcem.

Co se týče Hradce Králové, ten by dnes sestoupil, pokud by prohrál a zároveň by Příbram získala s Brnem alespoň bod.

V případě dnešní remízy v Edenu by se Hradec dostal na potenciál 29 bodů v konečné tabulce, na kterém se teoreticky mohou řešit ony minitabulky ze vzájemných utkání, jak už jsme si popsali výše.

Případná výhra Hradce Králové v Edenu by pak mohla ještě mnohé postrašit. Příbrami by pak ještě nedávala jistotu záchrany ani případná dnešní výhra nad Brnem.

Pro Ostravu či Teplice samozřejmě platí, že když vyhrají a dostanou se tak na 32 bodů, mají vystaráno.

Všech osm duelů 29. kola Gambrinus ligy budeme sledovat v souhrnné on-line reportáži od 18 hodin.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama