reklama

Vyhrají Češi poprvé pod Vrbou i se sestavou z lavičky?

Podaří se Matěji Vydrovi a spol zlomit neradostnou sérii pod vedením trenéra Pavla Vrby? Podaří se Matěji Vydrovi a spol zlomit neradostnou sérii pod vedením trenéra Pavla Vrby? autor: Lukáš Drštička
Tři zápasy, žádná výhra a šest obdržených branek. Bilance českých fotbalistů pod vedením trenéra Pavla Vrby není před startem kvalifikace o Euro zrovna růžová.

Praha - Tři zápasy, žádná výhra a šest obdržených branek. Bilance českých fotbalistů pod vedením trenéra Pavla Vrby není před startem kvalifikace o Euro zrovna růžová.

Češi navíc vyhráli jediný z posledních šesti zápasů sehraných před vlastními diváky.

Svou nelichotivou bilanci si národní tým může vylepšit ve středeční generálce na úvodní kvalifikační duel s Nizozemskem, přípravným duelem proti velmi omlazenému týmu Spojených států amerických.

Kouč USA Jürgen Klinsmann totiž přivezl do Prahy jen devět mužů z 23členné soupisky, kteří se zúčastnili nedávného světového šampionátu v Brazílii a vypadli až po prodloužení osmifinálového duelu s Belgií.

Vrba: Hráči budou aspoň odpočatí

Jenže ani Češi nepůjdou do zápasu v nijak oslnivé formě. Dvě tradiční opory národního týmu Tomáš Rosický a Petr Čech ještě nezasáhli do jediného soutěžního zápasu v základní sestavě a v Arsenalu, resp. Chelsea zpravidla jen zahřívají lavičku. 

Z předpokládané základní sestavy pak pravidelně ve svých klubech hrají jen krajní beci Pavel Kadeřábek a David Limberský a záložníci Milan Petržela, Vladimír Darida a Václav Pilař.

"Nějakou představu o sestavě mám, i když vím, že polovina kluků ve svých klubech spíš nehraje. Na druhou stranu hráči jsou odpočatí. Máme aspoň výhodu v tom, že nemusíme brát ohled na to, že by zahraniční hráči hráli těžké utkání," řekl novinářům Vrba.

"Tohle se spíš bude týkat hráčů z české ligy, hlavně sparťané měli velkou zátěž, možná jim upravíme minutáž," doplnil kouč českého týmu.

"Doufám, že se konečně dočkám vítězství"

Na druhou stranu Vrba přiznal, že před vstupem do kvalifikace, jímž je příští úterý domácí zápas s bronzovými medailisty z MS Nizozemci, bude chtít vyhrát, aby si tým zvedl po poslední domácí prohře 1:2 s Rakouskem sebevědomí.

"Věřím, že přijde hodně fanoušků a konečně se i já dočkám vítězství. Měli jsme první půlrok na to, abychom se poznali a hráči poznali, co po nich chci. Teď už budou důležité výsledky," podotkl Vrba.

"Už by taky bylo na čase, abychom vyhráli, protože se dlouho nevyhrálo. Je tady spousta mladých kluků a ty by výhra povzbudila," doplnil jej kapitán týmu Tomáš Rosický.

K tomu však tým podle Vrby musí vylepšit defenzivní činnost. "Víme, že v defenzivních činnostech jsme dělali chyby, za které nás soupeř trestal. Ve všech třech zápasech jsme dostali dva góly, takže to bude spíš o disciplíně dozadu," přiznal Vrba.

Klinsmann: Chceme otestovat mladé hráče

Naopak tým někdejšího německého kanonýra a trenéra tamní reprezentace Jürgena Klinsmanna půjde do zápasu s tím, že bude chtít poprvé proti Čechům bodovat. Před čtyřmi lety v Hartfordu podlehli Česku 2:4, v roce 2006 na MS v Německu 0:3 a v roce 1990 na MS v Itálii 1:5.

"Ze základní sestavy Američanů na MS přijelo asi jen čtyři nebo pět hráčů. Chtěli zkusit mladší, jsou tam hráči z Anglie, Německa, takže věřím, že to bude dobrá prověrka," poznamenal Vrba k výběru soupeře.

Ze zkušených hráčů vzal Klinsmann do Prahy jen gólmana Aston Villy Brada Guzana a útočníka Jozyho Altidora.

"Bereme zápas v Praze jako skvělou možnost otestovat talentované hráče, kteří hrají v Evropě. Jsou připraveni bojovat o místo v seniorské reprezentaci," uvedl Klinsmann k faktu, že do Prahy přijel bez většiny svých největších opor a zkušených hráčů.

Utkání, které začíná v Praze na Letné ve 20:15, vám přineseme v online reportáži ZDE.

Česko - USA

Předpokládané sestavy:

Česko: Čech - Kadeřábek, Suchý, M. Kadlec, Limberský - Darida, Jiráček - Petržela, Rosický, Pilař - Vydra.

USA: Guzan - Chandler, Brooks, Orozco, Johnson - Bedoya, Diskerud, Morales, Corona, Green - Altidore.

reklama