reklama

Vyšetřování fotbalové korupce skončilo, obviněno je 22 lidí

Jan Halama a David Jablonský jsou jedněmi z těch, které policie vyšetřovala kvůli podezření z korupčního jednání. Jan Halama a David Jablonský jsou jedněmi z těch, které policie vyšetřovala kvůli podezření z korupčního jednání. autor: ČTK
Policie předala vyšetřovací spis státnímu zástupci, který rozhodne o dalším pokračování případu.

Praha - Protikorupční policie tento týden ukončila vyšetřovací fázi kauzy kolem nelegálního ovlivňování zápasů v českém fotbale.

Spis, ve kterém se nachází výpis 31 podezřelých duelů, včetně těch z nejvyšší soutěže, a 22 jmen obviněných fotbalistů, rozhodčích a funkcionářů, nyní dostal na stůl strakonický státní zástupce Miloslav Kelyman.

Mezi obviněnými by měl být David Jablonský z Teplic, či bývalý hráč Českých Budějovic Jan Halama. V hledáčku policie se také ocitl Zbyněk Hauzr, trenér brankářů Liberce.

Kauza "cinklých sázek" se týká období mezi listopadem 2012 a zářím 2013, kdy byly obviněny z korupce první osoby.

Policie vyšetřovala věc dva roky

Dle policie fotbalistům měly být nabízeny peníze (od desítek tisíc korun po částky vyšší než milion korun) za to, že svým výkonem na hřišti ovlivní průběh utkání dle daných instrukcí. Tak aby si na ně zadavatelé mohli "bezpečně" vsadit.

Ovlivnění mělo zejména spočívat v počtu vstřelených branek jedním mužstvem během zápasů či v počtu vstřelených branek ve stanoveném časovém rozmezí.

Někteří hráči měli tyto nabídky akceptovat, někteří je měli odmítnout. V několika případech z uzavřené dohody sešlo, neboť na utkání nebyl vypsán sázkový kurz či dle obviněných osob měl být vypsaný sázkový kurz nevýhodný.

Podezřelé jsou tři ligové duely

Kriminalisté zdokumentovali 31 různých fotbalových utkání, která takto měla být zmanipulována.

Nachází se mezi nimi i tři zápasy první ligy, sedm zápasů druhé ligy, deset zápasů juniorské ligy, osm zápasů ČFL, dva duely tuzemského poháru a dorostenecké ligy.

Na vyšetřování se podíleli i slovenští policisté, neboť zápasy byly ovlivňovány i na slovenském území. Tato část případu ale už byla uzavřena (více zde).

reklama