Výsledek ze skupiny smrtelné nudy: Slováci prohráli 0:2

Zdeněk John
20. 6. 2010 18:20
Slovensko - Paraguay 0:2 (0:1)

Bloemfontein - V zápase, v němž fotbal k smrti nudil, přišli zřejmě Slováci o šanci z historické účasti na MS udělat něco víc než pouhý výlet do Jihoafrické republiky. Paraguay je porazila 2:0 a Jihoameričané se u toho příliš nenadřeli.

Jedinou nebezpečnou akci - Vittekovu střelu z dálky - předvedli Slováci v 92. minutě, kdy už běželo nastavení.

Slovákům mírně nahrála remíza z dalšího utkání skupiny. Nerozhodný výsledek 1:1 zachránili Italové s Novým Zélandem přísnou penaltou a odskočili tak Slovákům na rozdíl jediného bodu.

Čtěte více:

Weissova nešťastná rošáda

Trenér Vlado Weiss předělal po průšvihu v závěrečných vteřinách utkání s Novým Zélandem obranu, ale jeho tah vůbec nevyšel. Vedle Škrtela si odbyl premiéru Kornel Šalata, Ďurica hrál na levém kraji. A téměř každý útok Paraguajců byl pro novou stoperskou dvojici extrémně nebezpečný.

Do zálohy přibyl Ján Kozák, na lavičce naopak zůstali exsparťan Zabavník i sparťan Kucka.

Paraguajci začali útočněji. Rogue Santa Cruz, někdejší hvězda Bayernu, dnes hráč Manchesteru City, už v druhé minutě protáhl brankáře Muchu tak, že ani nepotřeboval předzápasovou rozcvičku.

V prvních deseti minutách to vypadalo, že Paraguajci nepůjčí Slovákům míč. A když už, tak ho slovenští záložníci (Hamšík, Kozák i Weiss) poslušně a rychle vraceli. Soupeř hrál aktivněji, důrazněji a často - zejména z přímých kopů - centroval do vápna před Muchovu branku. První vážnější akci na opačné straně rozjel v 10. minutě až Hamšík, ale po jeho pěkné nahrávce Ján Ďurica zahodil míč vysoko nad bránu.

Problém Slováků v počátku zápasu byl jednoznačný: rozehrávka. Ztráceli míč při téměř každém pokusu o rychlý protiútok. Dobře vypadala akce ze 17. minuty, kdy dva synové slavných otců, Ján Kozák a Vladimír Weiss zamotali paraguajskou obranu.

V 19. minutě pálil Cristina Riveros z hranice šestnáctky a Mucha ukázal, že jemu jabulani potíže nedělá. Prudkou ránu ztlumil bez potíží do náruče.

První gól: ulička mezi stopery

Jenže střel na slovenskou bránu přibývalo. Nelson Valdez i Enrigue Vera přinesli prořídlým tribunám (26 tisíc diváků) důkaz, že v bráně svého výběru má Vlado Weiss jednoznačnou jedničku.

Ale mělo být hůř.

Běžela 27. minuta. Vladimír Weiss napálil míč do Santa Cruze, tím se balón odrazil k Bariosovi. Útočník německého Dortmundu protlačil nahrávku mezi třemi obránci na Enrico Veru a Mucha se už jen díval, jak po Verově píchnutí letí jabulani do jeho sítě. Paraguay vedla 1:0.

Slováci věděli, že musí odpovědět, pokud nechtějí jet domů po základní skupině. Po jednom z rohů vyskočil nejvýš Šalata, ale hlavičku poslal příliš vysoko. Byla to jediná akce Slováků, která se v první půli dalo označit jako šance.

Mucha držel dál Slováky nad vodou, třeba chvilku po Šalátově šanci házenkářsky vykopl prudkou ránu Santa Cruze. Stoperská dvojice Škrtel - Saláta jen s největšími obtížemi zastavovala paraguayské nájezdy.

Nuda a rána z milosti

V druhém poločase se nejméně na dvacet minut vkradla na trávník bohapustá nuda. A nemohli za to jen Slováci, neschopní většího tlaku. Paraguajci jen čekali, a to jim stačilo, navíc stáhli ze hříště útočníka Valdeze. Přesto měli obrovskou šanci, autor gólu Vera mohl rozšířit v 70. minutě svůj účet o další záznam.

Slováci hráli bez bojovnosti, stereotypně, bez pohybu. Často rozehrával brankář Mucha, protože to byl jediný volný hráč, kterému mohli adresovat přihrávku slovenští obránci.

Ránu z milosti zasadil Slovensku pět minut před koncem Riveros, který propálil vše, co ve vápně stálo v cestě, když se slovenští obránci nemohli dohodnout, kdo proti míči vyběhne jako první.

Slovensko - Paraguay 0:2 (0:1)

Branky: 27. Vera, 86. Riveros. Rozhodčí: Maillet (Seychely) - Menkouande (Kam.), Massani (Tun.). ŽK: Ďurica, Šesták - Vera, Weiss ml. Diváci: 26.643.

Slovensko: Mucha - Pekarík, Škrtel, Saláta (83. Stoch), Ďurica - Weiss ml., Štrba, Kozák, Hamšík - Vittek, Šesták (70. Hološko). Trenér: Weiss st.
Paraguay: Villar - Bonet, Da Silva, Alcaráz, Morel - Vera (88. Barreto), V. Cáceres, Riveros, Santa Cruz - Haedo (68. Torres), Barrios (82. Cardozo). Trenér: Martino.