reklama

Vyšoupnutý Švejdík: Je to nepříjemné, ale beru to jako výzvu

Obránce Sparty Ondřej Švejdík začne novou sezonu na lavičce Obránce Sparty Ondřej Švejdík začne novou sezonu na lavičce autor: CPA - Eduard Erben
Sparťanský stoper Ondřej Švejdík vypadl ze sestavy Sparty i přesto, že na jaře patři k oporám letenských fotbalistů.

Praha - Na jaře loňské fotbalové Gambrinus ligy patřil k oporám zadních řad Sparty. Letos to vypadá, že bude Ondřej Švejdík jen krýt záda nové stoperské dvojici Roman Polom - Mario Holek.

Třicetiletý obránce Letenských to ale nebere jako tragédii. "Takový je fotbalový život. Musím to vzít jako výzvu se zlepšit a dostat zpátky," říká.

V sobotu měl navíc možnost zvednout jako kapitán nad hlavu pohár pro vítěze Letního ligového poháru Prahy, když spolu se sparťanskými mladíky porazili ve finále Loko Vltavín 3:0.

Jaký je to pocit jako kapitán první převzít vítěznou trofej?
Musím říct, že to je velký zážitek. Poprvé jako kapitán Sparty a rovnou trofej. Co si tak pamatuju, byl jsem před tím od začátku zápasu kapitánem snad dvakrát v životě.

Tímto zápasem a tímto triumfem jste zároveň zakončili přípravu, jak ji hodnotíte?
Byla hodně krátká. což nám hráčům spíš vyhovuje, že je toho drilu míň. Ale zápasů nebylo tolik, takže si pochvalujeme, že už nám to zase začne.

Ve čtvrtek vás čeká zápas 2. kola Evropské ligy se švédským Häckenem, už o soupeři máte nějaké informace?
Přípravu na Häcken jsme ještě neměli. O víkendu tam trenéři Lavička se Svobodou vyjeli, aby se podívali na jejich zápas, a uvidíme s čím přijedou. Očekávám, že v úterý bude video a tam nám trenéři ukážou podrobnosti.

Vy sám jste si nic nezjišťoval?
Ne, to ne. Ale je to švédský tým, tak očekávám, že budou běhaví hodně bojoví a budou tam mít nějakého Maročana nebo Egypťana, který bude fotbalový.

Zatímco loni jste patřil k oporám základní sestavy, nyní s největší pravděpodobností budete čekat na lavičce náhradníků, jak tuto roli snášíte?
Není to pro mě příjemné. Ale k životu fotbalisty to zkrátka patří, někdy se udělá přestup ze dne na den a vedete kočovný život. Záleží, jak se k tomu postavím. Když to vezmu jako výzvu, tak mě to možná přinutí se zlepšit a dostat se zpátky.

Nenapadlo vás třeba raději Spartu opustit?
To vůbec. Ono by to bylo z mé strany zbabělé, kdybych to tady zabalil, jen proto, že jsem přestal hrát v základu. Já takový přístup nemám moc rád, myslím, že ještě mám Spartě hodně co dát.

Překvapilo vás to, nebo jste měl od trenéra Lavičky nějaké odůvodnění?
Ve Spartě snad každý půlrok dochází k nějakým změnám v kádru, teď je období, kdy dostávají příležitost hodně mladí hráči. Ale ukáže čas, jak to bude fungovat, já věřím, že se ještě na hřiště dostanu.

Na vašem postu vás nahradil Roman Polom, kterému je teprve 21 let. Jste připravený mu poradit a pomoct?
Jasně. Roman je hodně zodpovědný a talentovaný kluk a to místo v základu si určitě zaslouží. Ale liga je dlouhá a těch zápasů bude hodně, takže se může stát cokoliv.

reklama