reklama

Wágner, Hloušek či Mareš míří do Polska. Češi tam díky Vackovi a spol. přišli do módy

Stane se z polského klubu jménem Jagiellonia Bialystok nová adresa Tomáše Wágnera? Stane se z polského klubu jménem Jagiellonia Bialystok nová adresa Tomáše Wágnera? autor: Milan Kammermayer
Tomáš Wágner, Adam Hloušek, Jakub Mareš, ale i další čeští fotbalisté vyjednávají o přestupu do polské ligy .Po úspěchu Gliwic, které z lavičky vede Radoslav Látal a na hřišti je kočíruje Kamil Vacek, jsou Češi v zemi v kurzu

Praha - O útočníka Tomáše Wágnera se intenzivně zajímá Jagiellonia Bialystok, jen se s Jabloncem pořád dohaduje o transferní ceně.

Také Adam Hloušek, jenž nedostává dost příležitostí v bundesligovém Stuttgartu, myslí na změnu. "Něco chystáme," říká jeho agent Pavel Paska. Nechce být konkrétní, ale podle informací z Polska by se mělo jednat o angažmá v Legii Varšava.

A pak je tu třeba Jakub Mareš, co má doma třeba stříbrnou medaili z MS "20" v Kanadě. "Zájem je o něj v Polsku, Finsku, Kazachstánu," sype z rukávu Pavel Zíka, který hráče Dukly zastupuje. Potíž je v tom, že na Julisce má Mareš ještě na půl roku smlouvu. Takže Dukla za něj chce nějaké to odstupné. A zájemcům by se logicky víc líbilo, kdyby přišel jako volný hráč, tudíž zdarma. Navíc Dukla ještě řeší případnou levonohou náhradu, jíž by mohl být Michal Breznaník, tedy muž, který se nevešel do jarního kádru Sparty.

Tahanici o Ondráška nemohla Slavia vyhrát

Na žádný ze zmiňovaných chystaných transferů není žádný extra spěch. V západní Evropě se sice ve většině zemí zabouchne zimní transferní okno v pondělí, ale východní země či severské si ho ještě nechají chvíli pootevřené. Poláci konkrétně do 8. února.

Proč se právě Polsko pomalinku stává pro české hráče zemí zaslíbenou? "Český fotbal už neprodukuje tolik hráčů pro anglickou nebo německou ligu jako dřív. Ale je tu řada fotbalistů, pro které může být sportovně zajímavé právě polská Ekstraklasa. A nejen sportovně, ale i ekonomicky, polské kluby jim ve srovnání s těmi českými opravdu mají co nabídnout," podotýká Pavel Zíka.

Před několika týdny už realizoval přestup útočníka Zdeňka Ondráška do Wisly Krakov. V norském Tromsö českému střelci vypršela smlouva, takže se jeho služby staly na trhu atraktivním zbožím.

Podle informací, které deník Aktuálně.cz získal od polských kolegů, by měl Ondrášek v Polsku brát zhruba 1,5 násobek toho, co mu nabízela pražská Slavia a čtyřnásobek toho, co si mohly dovolit Teplice .

Ekonomické síle klubů napomáhá slušný divácký zájem. Legia Varšava zaznamenala na podzim průměrnou návštěvu 17 277 diváků. Druhému nejsilnějšímu a nejtradičnějšímu klubu v zemi, Wisle Krakov, se sportovně nedařilo, takže se u ní průměr nedostal ke 13 000, ale i tam na některé zápasy dvacetitisícová návštěva dorazí. A pokud lístky stojí kolem 20 eur, naskakují do kasy solidní tržby.

Do polské ligy tradičně mířili zejména fotbalisté a trenéři ze severní Moravy, co se koučů týče kupříkladu Verner Lička nebo Bohumil Páník, v lize ale působili také Josef Csaplár, Pavel Hapal či Stanislav Levý.

Látalovi hoši to rozjeli parádně

Aktuálním superhitem je ovšem v Polsku klub Piast Gliwice. Důvod? Vede po podzimu tabulku o pět bodů. A českému fotbalu dělá v zemi skvělou reklamu, protože z lavičky ho vede Radoslav Látal, na trávníku hru kočíruje Kamil Vacek a góly střílí Martin Nešpor, už se trefil 8x.

Přespočetní sparťané se v polské lize rozzářili, Vacek se dokonce díky svým mimořádným výkonům v dresu Gliwic vrátil do reprezentačního týmu. A vazby se Spartou fungují také opačným směrem, byť platí, že rozhodně lépe než Marco Paixao (ex-Vratislav, nyní Gdaňsk) se na Letné rozkoukal Costa Nhamoinesu (ex-Zaglebie Lubin).

Když jsme u Lubinu, jeho dres stále obléká Michal Papadopoulos, Marcela Gecova byste našli ve Vratislavi, Maria Ličku v klubu Termalica Nieciecza a Radek Dejmek patří na soupisku Korony Kielce.

reklama