Wales rozdrtil Rusko a ovládl skupinu. Slováci s Anglií remizovali, postup mají na dosah

Angličtí fanoušci čekali na gól marně, houževnatí Slováci neváhali pro bod cedit krev
Remíza 0:0 Slovákům vyhovovala,...
... protože mají na dosah postup do osmifinále ze třetího místa v tabulce.
Zatímco Anglie a Slovensko se praly, radovali se na dálku hráči Walesu, kteří po výhře 3:0 nad Ruskem skupinu opanovali.
Anglie v St. Etienne nastoupila s několika změnami v sestavě oproti předchozímu zápasu s Walesem. Coleen Rooneyová tak svého manžela Wayna Rooneyho na hřišti vyhlížela marně.
Aktualizováno 20. 6. 2016 23:42
Do osmfinálové fáze evropského šampionátu slaví ze skupiny B postup oba ostrovní celky. Wales porazil Rusko 3:0 a zajistil si první místo. Druhá po bezbrankové remíze v utkání se Slováky skončila Anglie.

Saint-Étienne, Toulouse – Slovensko v posledním utkání skupinové fáze Eura remizovalo s reprezentací Anglie 0:0 a ve skupině B obsadí třetí místo. O jejich případném postupu či nepostupu tak rozhodnou až výsledky zápasů dalších skupin. Ve druhém večerním duelu si Wales smlsnul na fotbalistech Ruska. Sbornou rozdrtili výsledkem 3:0.

O jednu z branek se postaral i Gareth Bale a stal se tak lídrem tabulky střelců. Ve třetím zápase totiž vstřelil stejný počet branek.

Utkání Slovensko - Anglie jsme sledovali v online reportáži ZDE.

Slovenská reprezentace nastoupila proti Anglii do zápasu, ve kterém potřebovala bodovat. To anglický trenér Roy Hodgson si dovolil šetřit některé hráče, udělal šest změn v sestavě a nechal sedět Rooneyho nebo Kanea. Naproti tomu Vardy nastoupil poprvé na Euru v základní sestavě. Začátek utkání byl vyrovnaný a z obou stran velmi opatrný. Bylo znát, že v sázce je opravdu mnoho.

Postupem času získávalo mužstvo Albionu převahu a po čtvrthodině hry si vypracovalo první větší šanci. Vardy předběhl Škrtela a octl se sám před Kozáčikem, kterého ovšem prostřelil nedokázal. Anglie převyšovala Slováky napáditostí v útočné fázi, to svěřenci kouče Kozáka se do zakončení nedostávali.

Zeď jménem Kozáčik

Hlavním hrdinou první půle byl gólman Kozáčik, který vedle Vardyho šance zlikvidoval také nebezpečnou střelu Lallany. Tomu připravil pozici krajní obránce Clyne, jenž dělal rychlými náběhy po pravém křídle slovenské obraně obrovské potíže. Hendersonovu bombu schytal ještě před přestávkou Ďurica.

"Anglie je obrovský tým, který tady bude bojovat o titul, protože sílu a kvalitu na to mají," uvedl v rozhovoru pro slovenskou televizi záložník Marek Hamšík. "Dneska nám to vychytal Matúš Kozáčik, který chytil tři čtyři jasné šance, takže klobouk dolů," dodal.

Vstup do druhého poločasu už byl pro Slováky trochu veselejší. Smalling chtěl sklepnout slovenský centr hrudí Hartovi, ale nevěděl o Makovi na zádech. Soluňský záložník se dostal mezi Smallinga s Hartem, avšak netrefil míč a odmítl nabídnutou šanci. Ještě v téže minutě zastavil další únik Clynea po pravé straně skvělých zákrokem Kozáčik.

Chtěli jsme bod a máme ho!

Angličané poslali do hry Rooneyho a později také Alliho, jenž se hned nachomýtl ke gólové příležitosti. Hendersonův centr nalezl záložníka Tottenhamu na zadní tyči a již překonaného Kozáčika musel zachraňovat před brankovou čáru Škrtel. V dalších minutách už se hrálo především na útočné polovině Albionu.

"Už nám šlo jenom o výsledek, protože tlak soupeře byl obrovský," prohlásil Hamšík. "V jednu chvíli jsme dokonce při ošetřování Róberta Maka bránili v deseti, ale dali jsme do toho srdce, zvládli jsme to a možná jsme získali bod, který bude mít cenu zlata," přidal.

Slováci bránili v hlubokém bloku, nicméně Anglie už si možnosti ke skórování nevypracovala. Rooneymu se příliš nedařilo, neprosadil se ani další střídající hráč Kane. Sokoli dohrávali v deseti bez Maka, jehož vyřadily křeče, ale zvládli ustát i pětiminutové nastavení a získat potřebný bod. Ten by měl Slovákům pravděpodobně stačit k postupu do osmifinále.

"Čas teprve ukáže, ale udělali jsme pro postup maximum. Remizovali jsme s Anglií na mistrovství Evropy, to je prostě úžasné," prohlásil slovenský kouč Ján Kozák. "Chtěli jsme bod a získali jsme ho. Snad nám bude stačit k postupu, to čekání bude náročnější než tenhle zápas," přidal Kozáčik.

Historický úspěch pro Wales

Fotbalisté Walesu slaví díky vítězství nad Ruskem 3:0 historický úspěch. Při premiérové účasti na evropském šampionátu postoupili do osmifinále z prvního místa skupiny B s šesti body před pětibodovou Anglií, která pouze remizovala 0:0 se Slovenskem. To je s čtyřmi body třetí a rovněž má naději na postup. Walesu přinesly jednoznačné vítězství góly Aarona Ramseyho a Neila Taylora v úvodní dvacetiminutovce, třetí branku přidal v 67. minutě Gareth Bale.

Wales si v úvodním poločase vytvořil drtivou převahu a také ve svém třetím zápase na Euru dal gól jako první. Rusové přišli v 11. minutě o míč ve středu hřiště a Allen vyslal přihrávku za obranu na Ramseyho, který chladnokrevně přehodil vybíhajícího Akinfejeva.

Ve 20. minutě se Wales radoval podruhé. Po ruské ztrátě míče opět následoval rychlý protiútok, na jehož konci se po šťastné teči ocitl před brankou osamocený Taylor. Levý bek byl zřejmě podobně zaskočený jako ruští obránci a jeho první pokus brankář vyrazil, dorážku už ale Taylor poslal do sítě. Velšané se díky jeho premiérové reprezentační trefě jako první tým na turnaji dokázali prosadit dvakrát v úvodním poločase.

Žalostně hrající Rusové si vytvořili prakticky jedinou šanci po hlavičce Dzjuby, kterou vyrazil Hennessey. Jinak první pětačtyřicetiminutovka zcela patřila Walesu, především velice aktivní dvojici jeho největších hvězd Baleovi a Ramseymu.

Bale napodobil Baroše

Obraz hry zůstal i po přestávce stejný. Baleovy pokusy dlouho létaly mimo ruskou branku, v 67. minutě už ale mířil přesně a zblízka poslal šajtlí míč za Akinfejeva. Bale se trefil potřetí za sebou a osamostatnil se na špici tabulky střelců turnaje. Stal se také prvním hráčem po Milanu Barošovi, který dokázal na Euru dát gól ve třech zápasech za sebou. Šňůra českého reprezentanta z ME 2004 však byla ještě o jeden zápas delší.

Šanci prodloužit tu svou ale dostane díky úspěchu velšského výběru i Bale. Naopak neúspěch Rusů znamená, že semifinálová účast z roku 2008 zůstává jediným postupem samostatného ruského týmu ze skupiny velkého turnaje.

Coby vítěze skupiny B nyní Wales v osmifinále čeká třetí tým ze skupiny A, C nebo D, tedy teoreticky i česká reprezentace. Zápas je na programu v sobotu 25. června od 18 hodin.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina B (hráno v St. Etienne):

Slovensko - Anglie 0:0

Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste - Manzano, Del Cerro (všichni Šp.). ŽK: Pečovský - Bertrand. Diváci: 39.051.

Slovensko: Kozáčik - Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan - Mak, Kucka, Hamšík, Pečovský (67. Gyömbér), Weiss (78. Škriniar) - Duda (57. Švento). Trenér: Kozák.

Anglie: Hart - Clyne, Cahill, Smalling, Bertrand - Henderson, Dier, Wilshere (56. Rooney) - Lallana (60. Alli), Vardy, Sturridge (76. Kane). Trenér: Hodgson.

Rusko - Wales 0:3 (0:2)

Branky: 11. Ramsey, 20. Taylor, 67. Bale. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark - Johannesson, Strömbergsson (všichni Švéd.). ŽK: Mamajev - Vokes. Diváci: 28.840.

Rusko: Akinfejev - Smolnikov, V. Berezuckij (46. A. Berezuckij), Ignaševič, Kombarov - Mamajev, Glušakov - Smolov (70. Samedov), Širokov (52. Golovin), Kokorin - Dzjuba. Trenér: Sluckij.

Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Davies - Gunter, Allen (74. Edwards), Ledley (76. King), Ramsey, Taylor - Bale (83. Church), Vokes. Trenér: Coleman.