reklama

Wembley před zápasem s Anglií uctilo oběti teroristických útoků

V Německu dostala před fotbalem přednost bezpečnost, Angličané zpívali Marseillaisu Podívejte se, jak páteční teroristický útok v Paříži přímo či nepřímo ovlivnil dění na fotbalových stadionech celé Evropy, a nejen tam. Foto: Reuters
Fotbalisté i diváci na stadionu ve Wembley si před přátelským zápasem mezi fotbalisty Anglie a Francie oběti pátečních teroristických útoků v Paříži, při kterých zahynulo 129 lidí.

Londýn - Před přátelským utkáním mezi fotbalisty Anglie a Francie v londýnském Wembley uctili hráči i fanoušci oběti pátečních teroristických útoků v Paříži, při kterých zahynulo 129 lidí. Mezi oběťmi byla i sestřenice francouzského reprezentanta Lassany Diarry, který přesto do Londýna odcestoval a dostal se i na hřiště, když v 57. minutě vystřídal Yohana Cabayeho.

Květiny i společný zpěv hymny

Už před utkáním byl odkaz na páteční tragické události zřetelný. Velký oblouk, který dominuje stadionu Wembley, byl osvětlen barvami francouzské trikolóry. Hlavnímu vstupu na stadion dominoval nápis "Svoboda, Bratrství, Rovnost" ve francouzštině.

Před zápasem přinesli na hřiště smuteční věnce britský princ William a trenéři obou týmů Roy Hodgson a Didier Deschamps. Obě hymny na hřišti zpívali všichni hráči včetně náhradníků, francouzskou Marseillaisu zpívala i řada anglických fanoušků. Za jednou z branek zvedli diváci obří choreografii s francouzskou vlajkou.

Těsně před výkopem se při minutě ticha hráči obou týmů okolo středového kruhu promíchali, zatímco jindy stojí týmy na opačných stranách.

"Rádi bychom všem Angličanům, kteří dnes byli ve Wembley, poděkovali za jejich respekt. Nehráli jsme dobře, ale dnešní zápas byl spíše o solidaritě. Život musí jít dál," uvedl po zápase francouzský kapitán Hugo Lloris.

"Fotbal je celosvětová hra"

Domácí nastoupili s nejmladší základní sestavou od roku 1959 a byl to právě její nejmladší člen Dele Alli, který otevřel skóre v 39. minutě lehce tečovanou střelou z dálky, na kterou jeho spoluhráč z Tottenhamu Lloris nedosáhl. Na trefu devatenáctiletého záložníka navázal těsně po přestávce Wayne Rooney svým 51. gólem v reprezentačním dresu.

"Byl to těžký večer pro všechny zúčastněné, především pro francouzský tým. Myslím, že oba týmy zápas zvládly velmi dobře a fanoušci byli úžasní," řekl Rooney.

"Celému světu jsme ukázali jednotu. Fotbal je celosvětová hra a jak včera řekl Didier Deschamps, náboženství nebo rasa v ní není důležité. Musíme v těchto těžkých časech držet pospolu," dodal kapitán Anglie.

Přípravná fotbalová utkání:

Skopje: Makedonie - Libanon 0:1 (0:0)

Branka: 47. Umari.

Rostov na Donu: Rusko - Chorvatsko 1:3 (0:1)

Branky: 15. Smolov - 57. Kalinič, 60. Brozovič, 82. Mandžukič.

Baku: Ázerbájdžán - Moldavsko 2:1 (1:1)

Branky: 33. vlastní Carp, 50. Ramazanov - 44. Antoniuk.

Tallinn: Estonsko - Sv. Kryštof a Nevis 3:0 (1:0)

Branky: 29. Antonov, 49. Vasiljev, 57. Puri.

Istanbul: Turecko - Řecko 0:0

Lucemburk: Lucembursko - Portugalsko 0:2 (0:1)

Branky: 31. André, 88. Nani.

Žilina: Slovensko - Island 3:1 (0:1)

Branky: 58. a 61. Mak, 85. Ďuriš - 8. Finnbogason.

Boloňa: Itálie - Rumunsko 2:2 (0:1)

Branky: 55. Marchisio z pen., 66. Gabbiadni - 8. Stancu, 88. Andone.

Vídeň: Rakousko - Švýcarsko 1:2 (1:2)

Branky: 14. Alaba - 9. a 38. Seferovic.

Londýn: Anglie - Francie 2:0 (1:0)

Branky: 39. Alli, 48. Rooney.

reklama