West Ham se naladil na svátky výhrou nad United. Souček a spol. jsou už šestí

Aktualizováno 23. 12. 2023 23:09
Fotbalisté West Hamu v 18. kole anglické ligy porazili na svém hřišti 2:0 Manchester United. V základní sestavě domácích opět nechyběli čeští reprezentanti Tomáš Souček s Vladimírem Coufalem, oba odehráli celý zápas.
Tomáš Souček v souboji s Antonym z Manchesteru United.
Tomáš Souček v souboji s Antonym z Manchesteru United. | Foto: Reuters

Liverpool v přímém souboji o první místo remizoval doma 1:1 s vedoucím Arsenalem. Tottenham zdolal 2:1 Everton a posunul se na čtvrtou pozici před Manchester City, který má zápas k dobru. Útočník Dominic Solanke zařídil hattrickem Bournemouthu výhru 3:2 v Nottinghamu.

West Ham částečně odčinil středeční debakl 1:5 s Liverpoolem ve čtvrtfinále Ligového poháru a navázal na poslední ligové kolo proti Wolverhamptonu (3:0). "Kladiváře" dovedly dnes k vítězství stejné ofenzivní opory jako před týdnem, všechny asistence si znovu připsal záložník Paquetá a skórovali Bowen s Kudusem.

Brazilský reprezentant nejprve v 72. minutě chytrým lobem za obranu vyzval k úvodní brance Bowena, jenž je s 11 trefami na děleném třetím místě tabulky střelců Premier League. O šest minut později vyslal Paquetá do brejku Kuduse a ten křižnou střelou podruhé překonal gólmana Onanu. Ghanský křídelník dal v posledních čtyřech soutěžních utkáních stejný počet branek.

Manchester United poprvé od listopadu 1992 neskóroval ve čtyřech soutěžních duelech v řadě. West Ham se posunul na šesté místo o bod před Newcastle a o dva body před osmé "Rudé ďábly".

Arsenal se ujal vedení už ve čtvrté minutě po hlavičce stopera Gabriela. Brazilský reprezentant dal od svého příchodu do Anglie před třemi lety 11 ligových branek, za tu dobu nemá žádný jiný obránce v soutěži lepší bilanci. Po půlhodině srovnal Salah střelou na přední tyč. Egyptský kanonýr se na domácím stadionu Anfield podílel už na 121 brankách (88 gólů, 33 asistencí) a překonal dosavadní klubový rekord Stevena Gerrarda.

Vzájemný zápas Liverpoolu s Arsenalem skončil nerozhodně podruhé za sebou. "Reds" ztrácejí na lídra tabulky nadále jeden bod, alespoň se však vrátili na druhé místo o skóre před Aston Villu.

Tottenham rozhodl dvěma brzkými góly, už v 18. minutě vedl po trefách Richarlisona a Son Hung-mina 2:0. Korejský útočník dal stejně jako Bowen 11. branku v ligové sezoně. V závěru už jen snížil Gomes. Tottenham zvítězil potřetí za sebou, Everton neuspěl po čtyřech výhrách.

Nottingham v premiéře pod novým koučem Nunem hrál už od 24. minuty po Bolyho vyloučení v oslabení. Přesto ho poslal do vedení Elanga a po obratu dokázal znovu vyrovnat v 74. minutě Wood. Bournemouth ale přece jen potvrdil výbornou formu z posledních týdnů, když Solanke ve třetí minutě nastavení dokonal hlavou hattrick.

Anglický útočník je s 12 trefami společně se Salahem druhým nejlepším střelcem soutěže za Haalandem z Manchesteru City (14 branek). Bournemouth vyhrál popáté z posledních šesti utkání a je jedenáctý, Nottingham je sedmnáctý.

Dařilo se nováčkům, shodně třetí vítězství v ligovém ročníku si připsaly Luton i Burnley. Přesto oba týmy zůstávají na sestupových pozicích. Luton zdolal na svém hřišti účastníka Ligy mistrů Newcastle, jediný gól dal v první půli hlavou po rohovém kopu bývalý hráč "Strak" Townsend.

Burnley překvapivě uspělo na hřišti Fulhamu, který v posledních dvou domácích zápasech dominoval 5:0 a v úterý postoupil přes Everton do semifinále Ligového poháru. Duel měla na starost Rebecca Welchová, jež se stala první ženou, která v Premier League řídila zápas jako hlavní rozhodčí.

Anglická fotbalová liga - 18. kolo:

West Ham - Manchester United 2:0 (72. Bowen, 78. Kudus), Fulham - Burnley 0:2 (47. Odobert, 67. Berge), Luton - Newcastle 1:0 (26. Townsend), Nottingham - Bournemouth 2:3 (46. Elanga, 74. Wood - 50., 57. a 90.+3 Solanke), Tottenham - Everton 2:1 (9. Richarlison, 18. Son Hung-min - 82. Gomes), Liverpool - Arsenal 1:1 (29. Salah - 4. Gabriel).

20. Sheffield United 18 2 3 13 13:44 9

Poznámka: Everton přišel o 10 bodů jako trest za porušení finančních pravidel.

Serie A

Lídr italské fotbalové ligy Inter Milán porazil doma 2:0 Lecce a i po 17. kole udržel čtyřbodový náskok na druhý Juventus Turín, který zvítězil 2:1 na hřišti nováčka Frosinone. Na čtvrté místo se vrátila Boloňa domácí výhrou 1:0 nad Bergamem. Obhájce titulu Neapol podlehla na hřišti AS Řím 0:2 a klesla za svého soupeře na sedmé místo.

Inter ve středu vypadl v osmifinále Italského poháru s Boloňou a připsal si druhou soutěžní porážku v sezoně, dnes ale roli favorita splnil. Skóre otevřel na konci úvodního dějství hlavou Bisseck, jenž dal první gól v Serii A. Pojistku přidal po efektní Arnautovicově asistenci patičkou v 78. minutě Barella. Lecce, které v lize nebodovalo po pěti duelech, navíc dohrávalo bez vyloučeného Bandy.

Juventus poslal brzy do vedení mladíček Yildiz, jenž se prosmýkl s míčem mezi třemi obránci a akci zakončil prudkou ranou na přední tyč. Turecký útočník skóroval při své ligové premiéře v základní sestavě a ve věku 18 let a 233 dní se stal nejmladším zahraničním střelcem v dresu "Staré dámy".

Krátce po změně stran srovnal Báez, v závěru ale střídající Vlahovič usměrnil do sítě těžkou hlavičku po McKennieho centru. Juventus prodloužil sérii neporazitelnosti na 12 utkání. Frosinone čeká na tříbodový zisk čtyři zápasy a je na 14. místě.

Neapol po úterním debaklu s Frosinone 0:4 v osmifinále Italského poháru neuspěla ani v lize. Hosté dohrávali zápas v devíti. V 66. minutě dostal červenou kartu Politano, který nakopl soupeře, jenž ho držel za dres. Za deset minut využil početní výhodu Pellegrini, který se trefil pohotovou střelou z otočky. V 86. minutě kanonýr Osimhen zezadu podkopl El Shaarawyho a obdržel druhou žlutou kartu. V nastavení pak ještě zpečetil výhru AS Lukaku svým osmým gólem v tomto ligovém ročníku.

Desátý FC Turín remizoval doma 1:1 se šestnáctým Udine. Reprezentační obránce David Zima zůstal celý zápas mezi náhradníky "Býků". Do hry se nedostal ani záložník Jakub Jankto z Cagliari, které podlehlo v záchranářském souboji 0:2 Veroně.

Italská fotbalová liga - 17. kolo:

Frosinone - Juventus Turín 1:2 (51. Báez - 12. Yildiz, 81. Vlahovič), Boloňa - Bergamo 1:0 (86. Ferguson), FC Turín - Udine 1:1 (88. Ilič - 81. Zarraga), Verona - Cagliari 2:0 (53. Ngonge, 90. Djurič), Inter Milán - Lecce 2:0 (43. Bisseck, 78. Barella), AS Řím - Neapol 2:0 (76. Pellegrini, 90.+6 Lukaku).

La Liga

Fotbalisté Atlética Madrid v dohrávce 4. kola španělské ligy porazili na svém hřišti 1:0 Sevillu a dvoutýdenní vánoční pauzu stráví na třetím místě tabulky o skóre před Barcelonou. Zápas rozhodl v 47. minutě Marcos Llorente. Domácí udrželi vedení navzdory tomu, že dohrávali od 70. minuty bez vyloučeného Caglara Söyüncüho.

Atlético potvrdilo nejlepší domácí bilanci v soutěži, z deseti utkání před svými fanoušky nevyhrálo pouze v úterý proti Getafe (3:3). I malé madridské derby končili svěřenci kouče Simeoneho v deseti. V roce 2023 dostali v lize osm červených karet, čímž vyrovnali negativní bilanci z minulého roku.