reklama

Xavimu se už stýská, Allegri je na "Starou dámu" hrdý

Hrdina Barcy Suárez ve finále Ligy mistrů skóroval i trpěl Prohlédněte si galerii z finále Ligy mistrů, v němž fotbalisté Barcelony porazili turínský Juventus 3:1. Foto: Reuters
Lepším způsobem se záložník Xavi s Barcelonou rozloučit nemohl. Jako kapitán v sobotu v Berlíně převzal po výhře 3:1 nad Juventusem pohár pro vítěze Ligy mistrů.

Berlín - Lepším způsobem se záložník Xavi s Barcelonou rozloučit nemohl. Jako kapitán v sobotu v Berlíně převzal po výhře 3:1 nad Juventusem pohár pro vítěze Ligy mistrů. Pětatřicetiletý fotbalista navíc nastoupil ke 151. prvnímu utkání v soutěži a stanovil tak nový rekord.

"Odejít takhle je neuvěřitelné. Slovy to snad ani nejde popsat," citovala agentura Reuters Xaviho, který přišel na hřiště v 77. minutě zápasu. "Rozloučit se vítězstvím a ziskem treble je prostě fantastické. Zasloužili jsme si to," připomněl předchozí triumf ve španělské lize a poháru.

Xavi je s Barcelonou srostlý

Xavi přišel do Barcelony v jedenácti letech a za A tým nastupoval 17 let. Získal s ním 25 trofejí včetně osmi mistrovských titulů, další čtyři přidal v Lize mistrů, čímž stejně jako jeho spoluhráči Lionel Messi a Gerard Piqué vyrovnal rekord Clarence Seedorfa.

Bývalý španělský reprezentant, který má na kontě i titul mistra světa z roku 2010 a Evropy z let 2008 a 2012, má namířeno do katarského celku Al Sadd. "Ale už teď se mi trochu stýská, když si uvědomím, že za tenhle tým už nikdy nenastoupím. Ale s kariérou jsou velmi spokojený. A tohle byl skvělý konec," uvedl.

Xavi ocenil spoluhráče i trenéra

Xaviho, který si vzal na památku míč z finále, přiznal, že zápas se mu z lavičky nesledoval nejlépe. "Hodně jsme trpěli, protože hlavně po vyrovnání nás Juventus dostal pod tlak. Bylo to těžké psychicky, ale Leo dokázal vymyslet akci, která rozhodla. Hráli jsme fantasticky a Messi byl zase smrtící," prohlásil.

Vyzdvihl také trenéra a bývalého spoluhráče Luise Enriqueho, který získal treble hned v první sezoně na lavičce Barcelony. "Je to také jeho vítězství, protože na začátku sezony schytal dost kritiky, ale navzdory tomu šel pořád stejnou cestou," uvedl Xavi.

"Doufám, že zůstane, protože si to zaslouží nejen jako trenér, ale i jako člověk. Pro tuhle práci je nejlepší, o tom není pochyb," dodal.

Allegri je na své svěřence z Juventusu pyšný

"Po zápase jsem hráčům poděkoval nejen za skvělou sezonu, ale hlavně za dnešní zápas," uvedl Allegri na webu UEFA. "Odvedli skvělý výkon a nadšení, které ovládlo Turín i celou Itálii, je jejich zásluha. Pro italský fotbal je to dobrá zpráva," řekl sedmačtyřicetiletý kouč.

Juventus sice od čtvrté minuty prohrával, ale po přestávce dokázal vyrovnat a dlouho držel s Barcelonou krok. "Skvělí hráči jsou schopní udeřit i ve chvíli, kdy si soupeř myslí, že má zápas pod kontrolou. Přesně to Barcelona udělala," uvedl Allegri.

"Ale celkově jsme ze zápasu odešli se vztyčenou hlavou a dokázali jsme si, že v Evropě máme místo. Samozřejmě jsme zklamaní z prohry, protože ne každý rok se dostanete do finále Ligy mistrů, ale nemám týmu co vytknout," dodal.

Turínský celek stejně jako Barcelona ve finále usiloval o završení treble, když vyhrál domácí ligu i pohár. "Mohli jsme jim to překazit, ale soupeř byl výborný," poznamenal Allegri.

"Říkal jsem Buffonovi, že mám ze zápasu dobrý pocit, cítil jsem, že můžeme vyhrát. Jenže Barcelona má tři výjimečné útočníky a jakmile jsme udělali chybu, utekli do brejku a potrestali nás."

Juventus podle Allegriho zdaleka neřekl poslední slovo, protože se i nadále může zlepšovat. "Ale nemluvím teď úplně o výsledcích, protože to by znamenalo vyhrát Serii A, pohár a Ligu mistrů," usmál se italský trenér. "Můžeme vylepšit svou hru, posílit a být pravidelně mezi osmi nejlepšími celky v Evropě. To je velmi důležité," prohlásil.

reklama