Z ligy padá Olomouc a Znojmo, Sparta překonala bodový rekord

FOTO Sparta si užila oslavy, Slavia se bála sestupu
V posledním kole Sparta porazila Jihlavu 4:1 a mistrovskou sezonu tak zakončila ziskem 79 bodů,...
... tím Letenští pokořili svůj nejlepší výsledek ze sezony 1999/2000.
Jakmile hráči Sparty převzali mistrovský pohár, propukly oslavy naplno.
Radoval se také majitel Sparty Daniel Křetínský.
31. 5. 2014 19:55
Poslední kolo Gambrinus ligy rozhodlo o tom, že nejvyšší českou soutěž opouštějí Znojmo a Olomouc.

Praha - Olomouc a Znojmo. To jsou dva týmy, které letos opouští fotbalovou Gambrinus ligu a padají do Fotbalové národní ligy. Znojemští totiž prohráli v posledním kole s Duklou 0:2 a Sigma pouze remizovala s Libercem 1:1 a v nejvyšší soutěži končí poprvé od roku 1984.

Pražským Bohemians 1905 k záchraně stačila i remíza 0:0 s Plzní a Slavii prohra 0:2 v Ostravě.

"Moje pocity šílené, ale určitě jsme nesestoupili dnešním zápasem. Problém byl v celé sezoně, hlavně na jaře," řekl novinářům olomoucký trenér Ladislav Minář.

"Pod takovým tlakem ještě naši fotbalisté nehráli. Projevilo se to na jejich výkonu, kterého chyběla efektivita v koncovce," uvedl kouč Znojma Leoš Kalvoda.

Mistrovská Sparta doma porazila Jihlavu 4:1 a vytvořila tak nový bodový rekord na 79 bodů. Josef Hušbaer si s 18 góly zajistil korunu pro krále střelců.

V dalších utkáních Jablonec v Brně prohrál 0:1. Příbram doma přestřílela Mladou Boleslav 3:1 a Slovácko padlo doma s Teplicemi 0:2.

Liberec si už v minulém kole zajistil účast v předkole Evropské ligy a na rozdíl od Olomouce hrál už jen o čest. Trenér Slovanu Vavruška udělal několik změn v sestavě, premiéru v lize si odbyli brankář Kolář a záložník Frimmel.

Sigmu vyřadil brankářský novic Kolář

Po čtvrthodině se řítil Navrátil na libereckou branku, Kolář však jeho střelu vykopl. Liberec ukázal větší produktivitu a hned svou první větší možnost proměnil. Coufal v 31. minutě zacentroval z pravé strany a Pavelka se hlavou trefil přesně k tyči. Skóroval ve čtvrtém utkání po sobě.

Sigma si v koncovce počínala hůř. Schulmeisterovu ránu Kolář vyboxoval míč nad branku a pár desítek vteřin ho vychytal podruhé. Hostující kouč Minář ještě do poločasu stáhl ze hry útočníka Depetrise, brzy vystřídal i Navrátila, Sigma ale působila nervózně, jako by ji vidina blížícího se pádu do druhé ligy svázala nohy.

Až po 65 minutách Olomouc dvakrát zahrozila, dobře chytající gólman Kolář si ale s Varadiho stříleným centrem i následnou střelou z úhlu poradil. V 71. minutě už Hanáci vyrovnali. Nákop z přímého kopu tečoval Varadi a míč doskákal za Koláře.

Deset minut před koncem předvedl po rohu další skvělý zákrok Kolář, když vytěsnil Dreksovu hlavičku. Pak spadl po souboji s vyběhnutým domácím gólmanem Chorý, sudí mu ale udělil žlutou kartu. Závěrečný nápor už Olomouc v gól neproměnila.

Baník si po dlouhých měsících mohl zase zahrát utkání bez nervů a strachu ze sestupu a ve hře ani nebyl tak svázaný jako do sestupu stále namočená Slavia. Bazaly si v posledním utkání před výrazným snížením kapacity zařvaly gól už v páté minutě, jenomže Narh nahrál De Azevedovi z jasného autu a branka nemohla platit.

Sešívaní se trápili i v Ostravě

Slavia se z jarní herní křeče nevymanila ani v Ostravě. Domácím zatrnulo snad jen po odraženém míči, do nějž se razantně opřel Necid, ale jeho projektil lesem hráčů neprošel.

Baník se do vyložených šancí také neprokousával. Až minutu před poločasem znovu odvážně vnikl do vápna Narh, ale jeho rána z úhlu měla malou šanci na úspěch a Černý ji vyboxoval.

Partii, která se odehrávala převážně ve středu pole, rozhodla kolmá akce Baníku ze 70. minuty. Střídající Šichor uličkou vyslal do sóla Narha, který balon posunul podél Černého do sítě. Slavia oplatila nebezpečným pokusem Vošahlíka, jeho rána z otočky lízla tyč Šromovy brány.

Namlsaný Narh pak svůj výborný výkon podtrhl druhou brankou, když se znovu po kolmé přihrávce dostal do týla hostující obraně a bombou na bližší tyč nekompromisně zavěsil. Slavia pak už mohla pouze čekat a věřit, že Bohemians s Olomoucí nevyhrají. Třetí gól jí na cestu do Prahy mohl přibalit Kukec, ale Černého neprostřelil. Ostrava tak po odchodu trenéra Komňackého ani v šestém utkání neprohrála.

V Ďolíčku diváci gól neviděli

Ve vyprodaném Ďolíčku poprvé zahrozila v sedmé minutě Plzeň. Hrošovského střelu ze středu šestnáctky však zlikvidoval brankář Berkovec. Na druhé straně zakončil protiútok nepřesným pokusem Lietava a mezi tři tyče se o chvíli později nevešel ani volej Pauscheka.

Bohemians pozorně bránili a spoléhali hlavně na brejky. Viktoria, která v prvním kole deklasovala "Klokany" 5:0, se přes větší držení míče do šancí nedostávala. Dvakrát se ocitl ve slibné pozici Tecl, ale domácí ho vždy na poslední chvíli odzbrojili.

Na začátku druhého poločasu Procházkovu nepovedenou zpětnou přihrávku Kozáčikovi málem potrestal střídající N'Dekre, jenže po plzeňském gólmanovi přehodil i jeho branku. Útočník z Pobřeží slonoviny hru Bohemians oživil, v 59. minutě se dobře uvolnil a vystřelil těsně vedle.

V závěrečné půlhodině hráli domácí s cílem především neinkasovat. Viktoria měla místy velkou převahu. V 83. minutě dostal Kolář zajímavý míč za obranu, ale z úhlu vystřelil nad branku. Bohemians nakonec cennou remízu udrželi a na svém hřišti Plzni potřetí za sebou nepodlehli.

Na Letné fanoušci vtrhli na trávník

Sparta si nechtěla mistrovské oslavy komplikovat a tak rychle rozhodla. Nejprve Jihlava odvrátila míč jen k Váchovi, který střelou z první z 30 metrů mířil přesně k tyči. Chvíli na to Vácha patičkou přiklepl míč Krejčímu, ten pronikl do vápna a prostřelil Hanuše podruhé.

Domácí hráči však stále neměli dost a neustále zaměstnávali obranu hostí. Ta navíc nebyla zrovna nejpevnější, když ve 24. minutě stopeři zcela zapomněli na kanonýra Lafatu, pro kterého nebyl problém po Konateově centru poslat míč do sítě z malého vápna.

Jihlava zápas alespoň zdramatizovala, když se hlavou prosadil Jungr, ale po změně stran už Sparta jasně směřovala za rekordem. V poklidu si hlídala náskok, který navíc ještě zvýšil Kadeřábek, když zblízka dorazil Lafatovu střelu.

Závěr zápasu však přinesl zbytečné komplikace ze strany fanoušků, kteří se nemohli dočkat mistrovských oslav a šest minut před koncem vtrhli na hrací plochu. Pokusili se proniknout i do sektoru hostí, ale policie jim v tom zabránila. Po urgentní výzvě od hlasatele se přeci jen vrátili za reklamní panely, aby se zápas mohl alespoň symbolicky dohrát. Hned po závěrečném hvizdu však fanoušci hrací plochu na Letné znovu zaplavili.

Pospěch utnul naděje Znojma

Znojmo mohlo udržet první ligu jen za předpokladu, že zvítězí a v jeho prospěch dopadnou i další výsledky. Tlak se odrazil na křečovitém výkonu.

Dukla oproti tomu hrála uvolněně, byla aktivnější. Soupeře přehrávala přesnější souhrou. K vážnějšímu ohrožení brankáře Hrubého se ale dostala až v závěru poločasu zásluhou Pospěcha. Jeho průnik středem obrany brankář Hrubý ve 33. minutě vyrazil.

V samém závěru poločasu potkala dvakrát slabší chvilka znojemského stopera a kapitána týmu Hnaníčka. Ve 38. minutě srazil v pokutovém území pronikajícího Pospěcha, který přesnou střelou k tyči penaltu proměnil. V nastavení se Hnaníček pokusil zastavit po levé straně pronikajícího Černého a Pospěch i při druhé penaltě zvolil střelu do stejného místa po pravé ruce brankáře Hrubého.

Ani po změně stran se hra Znojma nezlepšila. Z výkonu Dukly naopak vyzařovala herní pohoda. V 56. minutě mohl Pospěch přidat třetí gól, brankář Hrubý ale jeho střelu vyrazil nohou. V 72. minutě pro změnu nejlepší střelec Dukly přestřelil branku. V závěru se už Znojmo smířilo s osudem a bylo v útoku zcela neškodné.

Skuhravý se rozloučil porážkou

V utkání, kde šlo především o prestiž, lepší umístění v tabulce a samozřejmě o důstojné rozloučení s ligovým ročníkem, začal lépe Jablonec. Ten si během úvodních minut připsal několik rohových kopů a standardek, ale bez větší šance. Výjimkou byla přízemní střela Kopice, kterou však brankář Doležal bez větších problémů chytil.

Na druhé straně zahrávala Zbrojovka roh a útočník Kroupa hlavičkoval těsně vedle Šebkovy brány.

Šance nepřicházely ani po přestávce, vše končilo pouze u náznaků. Jako v případě Paška, který hledal dlouhým centrem rozběhnutého Kroupu. Tomu chyběl krok k zakončení.

Dlouho se nic zajímavého nedělo, až se na to nemohl dívat domácí trenér Kotal, který postavil v šedesáté deváté minutě k prvnímu ligovému startu Vávru. A byl to právě dvacetiletý útočník juniorského týmu Zbrojovky, jenž o tři minuty později založil gólovou akci. Jeho centr z pravé strany nalezl hlavu Malíka, který poslal míč přesně do Šebkovy brány.

Trenér Skuhravý nemohl být ve své derniéře na jablonecké lavičce s výkonem svého týmu spokojen a s Jabloncem se rozloučil prohrou.

Boleslav v Příbrami zaspala

Na středočeském derby bylo až příliš znát, že ani jednomu z týmů už v lize o nic nejde. Boleslav celý první poločas prospala. Jen Stratil běžel třikrát sám na brankáře Hankiče, ani jednou ho ale nepřekonal.

Příbram přesto snadno získala dvougólový náskok. Poprvé jí pomohla standardní situace, po centru z rohového kopu umístil hlavou míč do sítě Zápotočný. A pak se dočkal i Stratil, když se mu nedařilo z nájezdů, napřáhl k přesné ráně za pokutovým územím.

Po přestávce se hosté přece jen zlepšili, v jejich kabině zřejmě padla slova důrazné domluvy. Šance však nepřicházely. Až v 67. minutě uvolnil Štohanzl pěkným pasem Šultese, ten si prostrčil balon mezi obránci a přehodil vybíhajícího Hrušku. Pro Boleslav to byl první gól po 305 minutách.

Žádná boleslavská jízda za vyrovnáním však nepřišla. Naopak Příbram po příchodu Danoského z lavičky dominovala. Danoski byl při chuti, troufal si na drzé kousky a po jednom z nich ještě zvýšil náskok Příbrami, když se krásně uvolnil a napálil míč pod břevno.

Teplice vedly na Slovácku už od 7. minuty

Obrana Slovácka nebude na poslední ligové kolo vzpomínat v dobrém, když dávala Teplicím velké množství prostoru a pouštěla soupeře i k samostatným únikům na brankáře Heču.

Už v sedmé minutě domácí nepokryli Litsingiho, který při zakončení nezaváhal a otevřel skóre. Vzápětí šel Litsingi sám na branku, obešel i Heču, ale z úhlu trefil pouze boční síť.

Slovácko mohlo srovnat ve 37. minutě, kdy se k hlavičce dostal Trávník, přehazoval brankáře Slavíka, ale ten stačil míč ještě před brankovou čárou zachytit. Místo srovnání tak přišel brejk na druhé straně, Litsingi si odskočil od obrany na přízemní centr z levé strany a zblízka trefil odkrytou branku. Byl to pro něj čtvrtý gól v posledních čtyřech zápasech.

Ve druhé půli mohl zápas zdramatizovat Lukáš, který po Šumulikovského střele z přímého kopu pálil z otočky, ale Slavík ho vychytal. Na víc už se ale domácí nezmohli. Naopak Jablonský a Chukwuma byli blízko gólu, ale brankáře Heču nepřekonali.

Fotbalová Gambrinus liga - 30. kolo:

Sparta Praha - Vysočina Jihlava 4:1 (3:1)
Branky: 18. Vácha, 21. Krejčí, 24. Lafata, 59. Kadeřábek - 41. Jungr. Rozhodčí: Mikel - Blažej, Pospíšil. Bez karet. Diváci: 16.740.
Sparta:
Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Hybš - Dočkal (75. Bednář), Vácha (71. Mareček), Matějovský - Konaté, Lafata, Krejčí (79. Přikryl). Trenér: Lavička.
Jihlava:
Hanuš - Marek, Tlustý, Šourek, Josl - Masopust, Kučera, Jungr, Karlík, Vaculík (86. Vepřek) - Harba. Trenér: Rada.

Slovan Liberec - Sigma Olomouc 1:1 (1:0)
Branky: 31. Pavelka - 71. Varadi. Rozhodčí: Zelinka - Filípek, Peřina. ŽK: Obročník - Chorý. Diváci: 4797.
Liberec:
O. Kolář - Coufal, Kováč, Rajnoch, Fleišman - Pavelka, M. Jarolím, Obročník, Novotný (81. Kolár) - Frimmel (90. Pimpara) - Delarge (73. Drobílek). Trenér: Vavruška.
Olomouc: Zlámal - Vidlička, Dreksa, Škerle, Javůrek - Pospíšil, Houska - Varadi, Schulmeister (89. Šindelář), Navrátil (55. Chorý) - Depetris (41. Zahradníček). Trenér: Minář.

Bohemians Praha 1905 - Viktoria Plzeň 0:0
Rozhodčí: K. Hrubeš - Jiřík, Hájek. ŽK: R. Hubník (Plzeň). Diváci: 5000 (vyprodáno).
Bohemians: Berkovec - Pauschek, Cseh, E. Brabec, Kalina - Nerad (73. Jeremenko), J. Rada, Krch, Jindřišek - Moravec (90.+1 Kuklys), Lietava (46. N'Dekre). Trenér: Klusáček.
Plzeň: Kozáčik - R. Hubník (66. Končal), Procházka, Limberský, Kovařík - Hořava, Hrošovský - Petržela (61. Wágner), Kolář, Ďuriš - Tecl (86. Štípek). Trenér: Uhrin ml.

Zbrojovka Brno - Baumit Jablonec 1:0 (0:0)
Branky: 72. Malík. Rozhodčí: Houdek - Kordula, Moláček. ŽK: Malík - Kopic. Diváci: 2862.
FC Zbrojovka Brno: Doležal - Schuster, Košťál, Pernica - Keresteš, Malík, Hyčka, Lutonský (71. Šumbera) - Skalák, Kroupa (90. Markovič), Pašek (69. Vávra). Trenér: Kotal.
FK Baumit Jablonec: Šebek - Rossi, Kysela, Kubista, Novák - Kopic, Čížek, Moulis (66. Třešňák), Fantiš - Hubník (87. Gebert), Doležal. Trenér: Skuhravý.

1. SC Znojmo - Dukla Praha 0:2 (0:2)
Branky: 38. a 45.+1 Pospěch obě z pen. Rozhodčí: L. Kovařík - Nádvorník, Fišer. ŽK: Manzia (Dukla). Diváci: 155 (hráno v Jihlavě).
Znojmo: Hrubý - Hříbek, Hnaníček, Odehnal, Mudra - Helísek, R. Buchta, Lacko (75. Jonov), Cihlář - Reljič (57. Gal Andrezly), Crnkič (63. Kirschner). Trenér: Kalvoda.
Dukla: F. Rada - Božič, Štetina, Jeřábek, Matěj Hanousek - Gedeon, Hlinka (67. Ouedraogo), Marek Hanousek - Juroška (76. Manzia), Pospěch, Černý (88. Hanzel). Trenér: Kozel.

1. FK Příbram - FK Mladá Boleslav 3:1 (2:0)
Branky: 28. Zápotočný, 36. Stratil, 84. Danoski - 67. Šultes. Rozhodčí: M. Paták - Zeman, Ratajová. ŽK: Zeman - Bořil, Nešpor, Magera. Diváci: 2182.
Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Zápotočný, Mišůn - Mareš (71. Volešák), Krbeček, T. Pilík (87. Pleško), Zeman (64. Danoski) - Kraut, Stratil. Trenér: Čuhel.
Mladá Boleslav: Hankič - Bořil, Kúdela (37. Vraštil), Dosoudil, Rosa - Ščuk (64. Fousek), Koreš (46. Šultes) - Zahustel, Magera, Štohanzl - Nešpor. Trenér: K. Jarolím.

1. FC Slovácko - FK Teplice 0:2 (0:2)
Branky: 7. a 40. Litsingi. Rozhodčí: Ardeleanu - Mokrusch, Štěrba. ŽK: Šumulikoski - Vůch, Vondrášek, Krob. Diváci: 4295.
Slovácko: Heča - Kuncl, Mezlík, Trousil (86. Břečka), Reinberk (73. Havlík) - Valenta, Šumulikoski - Petr, Trávník (46. Lukáš), Diviš - Došek. Trenér: Habanec.
Teplice: Slavík - Matula, Hošek, Jablonský, Krob - Ljevakovič (90. Klimpl), Takács - Vondrášek, Vůch, Litsingi (84. Chukwuma) - Salami (68. Fenin). Trenér: Ščasný.

Baník Ostrava - Slavia Praha 2:0 (0:0)
Branky: 70. a 76. Narh. Rozhodčí: Jílek - Urban, Vysloužil. ŽK: Neves, Gecov, Dobrotka. Diváci: 12.357.
Ostrava: Šrom - Frydrych, Baránek, Stronati, Sukup - Greguš, Mensah (61. Šichor) - Štěpán (66. Kukec), Svěrkoš (79. Krmenčík), De Azevedo - Narh. Trenér: Bernady.
Slavia: Černý - Dostál, Škoda, Smejkal, Neves - Hrubý (62. Nitrianský), Gecov, Boudjemaa, Zmrhal (79. Dobrotka) - Necid, Juhar (46. Vošahlík). Trenér: Pastoor.