reklama

Z vyvrhelů se stali hrdinové. Slováci si užívají uznání

Radost po výhře nad Slovenskem Radost po výhře nad Slovenskem autor: Sport
Slováci podle médií zvládli premiéru nad očekávání

Praha - Slovensko sice v pondělí vypadlo z bojů o titul na fotbalovém mistrovství světa, přesto se jejich cesta šampionátem v Jižní Africe dá připodobnit k cestě českých hokejistů na letošním MS v Německu.

Slováci byli po dvou utkáních 'zralí' na ručník. Po vyrovnávacím gólu v poslední minutě s podceňovaným Novým Zélandem (1:1) a ostudném výkonu proti Paraguaji (0:2) navíc přilil olej do ohně trenér Vladimír Weiss.

Ten si si svou frustraci vybil na redaktorovi televize Markíza, kterého několikrát sprostě urazil.

Čtěte také:
Slováci vypadli, přesto jsou s MS spokojeni
Zápas Nizozemsko - Slovensko minutu po minutě ZDE
Slováci se drželi. Porazil je Robben a hádka se sudím

Jinak velmi přející slovenští novináři se totiž pustili do ostré kritiky 'svých' fotbalistů. Ti se jim zase odměnili tím, že s nimi odmítli komunikovat.

"Extra výsledek nepřišel. Ani přijít nemohl. Avizovaná hra dopředu s momentem překvapení se nedostavila. Naopak. Objevili se trenérem Weissem už na soustředění v Rakousku avizované problémy s neúčinnou útočnou hrou," psalo Aktuálne.sk po zápase s Paraguají.

Foto: Osmifinále Slovensko - Nizozemsko Foto: Osmifinále Slovensko - Nizozemsko Prohlédněte zde

Servítky si nebrali ani slovenští fanoušci, kteří své mužstvo považovali za nejslabší na turnaji, někteří dokonce po Weissových urážkách na adresu novináře vyzývali trenéra k demisi.

Před posledním zápasem s úřadujícími mistry světa z Itálie tak věřil v postup, který by přiblížilo pouze vítězství, jen málokdo. 

Mnoho vody však neuplynulo a ze slovenských fotbalistů i trenéra Weisse jsou opět hrdinové. Stačily k tomu dva vydařené zápasy proti Itálii (3:2) a Nizozemsku (1:2), tedy dvěma týmům z absolutní světové špičky.

A zde je právě paralela s českými hokejisty. Těm taky hrozila ostuda v podobě historického nepostupu do play-off a především po prohře s Nory se mluvilo o blamáži. Uplynul však necelý týden a z hokejistů se po zisku mistrovského titulu stali hrdinové.

A přestože Slováci v pondělním osmifinále s Nizozemskem vypadli, na Slovensku nyní panuje stejná atmosféra jako před měsícem v Česku.

"Slovenský fotbalový sen skončil v osmifinále." "Odcházíme se ctí." "Weissův tým odjede z Jihoafrické republiky spokojený." To jsou některé z titulků na slovenských serverech.

"Hráčům i trenérovi patří poděkování za důstojnou reprezentaci slovenského fotbalu. Proslavili nás. Dostali jsme se na velmi vysokou úroveň. Na světové fotbalové mapě jsme si našli pevné místo," řekl agentuře SITA Jozef Vengloš, který trénoval Československo na MS v roce 1990 v Itálii. 

Tým kolem kapitána Marka Hamšíka zaujal i zahraniční servery.

"Slovensko musí být při své premiéře na světovém šampionátu se svým vystoupením spokojené," napsala agentura AP. "Slováci nemusejí smutnit, už před zápasem (s Nizozemskem) zdůrazňovali, že překonali očekávání národa," zhodnotila agentura DPA.

"Slovenská pohádková cesta skončila, tým Vladimíra Weisse ale s favoritem sehrál rovnocennou partii," stojí na stránkách FIFA.com.

Za všechny pak zhodnotil účinkování na šampionátu slovenský brankář a hrdina kvalifikace Ján Mucha.

"Byl to krásný šampionát. Musím všem poděkovat, vytvořili jsme fantastickou partu. Myslím si, že jsme neudělali ostudu. Proti Holandsku jsme předvedli kvalitní výkon a chybělo nám jen trochu štěstí."   

Tahounem týmu byl útočník Robert Vittek, který je s 4 brankami nejen nejlepším střelcem turnaje, nejlepším slovenským střelcem v historii MS, ale také nejlepším střelcem samostatné slovenské historie (23 gólů).

"Domů jedeme s krásnými vzpomínkami. Nevím totiž, zda to ještě někdy zažijeme, a proto jsme to brali tak, že poslední dva zápasy mohou být zároveň i posledními zápasy na světové akci," řekl osmadvacetiletý útočník.

Pokud však Slováci budou hrát jako v posledních dvou zápasech, o účast na dalších šampionátech se bát nemusejí. Třeba se dočkají hned v roce 2012, pokud by postoupili na své premiérové mistrovství Evropy. 

reklama