reklama

Do ligy se valí cizinci. Víte, kolik jich za 10 let přibylo?

Edin Džeko Edin Džeko autor: Reuters
V české fotbalové lize je čím dál více cizinců. Touží se stát novými Džeky a Wilfriedy, ale marně.

Praha - Edin Džeko a Bony Wilfried. Dva hráči, které česká fotbalová liga vykopla do světa a dnes patří Manchesteru City. I to možná pomáhá tomu, že se do Synot ligy hrnou další a další cizinci, kteří možná ve skrytu duše doufají, že si tu vyslouží angažmá v nějakém slavném týmu. Tak to ale není.

Když nebudeme počítat Slováky, běhalo po českých prvoligových trávnících před deseti lety pouhých 14 cizinců. Ve Slavii tehdy bavil diváky Brazilec Ádauto, v Příbrami byl zase Francouz Alexandre Mendy.

Minula dekáda a v základních sestavách českých klubů se to zahraničními fotbalisty jenom hemží. Na soupiskách jich momentálně najdete 74, což dělá průměr téměř pěti hráčů na jeden tým.

"Vnímám to jako správné, aby k nám přicházeli hráči ze zahraničí, aby přišli hráči, kteří zvednou kvalitu, přitáhnou fanoušky, udělají tu ligu zajímavější. Vždy by to ale mělo být podloženo tím, že fotbalista, který přijde, by měl mít nespornou kvalitu. To se bohužel často neděje," upozorňuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz trenér Jiří Plíšek, který do Teplic kdysi přivedl například bosenského Edina Džeka.

Právě Teplice patří dodnes ke klubům, které hojně přijímají zahraniční posily, nyní jich tu hraje celkem osm. A co fotbalista, to jiná národnost. Tedy až na Kapolonga a Litsingiho, kteří oba pocházejí z Konga.

"Prvotní orientace je na české hráče, ovšem záhy do rozhodování vstupuje ekonomika. Dobří čeští hráči bývají pod dlouhodobou smlouvou a kluby je levně prodávat nechtějí," řekl sportovní ředitel FK Teplice Jan Skýpala.

Počet cizinců v lize
Sezona Slováci Ostatní
14/15 45 74
13/14 46 69
12/13 40 55
11/12 34 49
10/11 33 55
09/10 40 61
08/09 41 56
07/08 36 50
06/07 35 24
05/06 34 22
04/05 33 14

Během zimního přestupového období je začala dohánět i Mladá Boleslav, kam v zimě přivedli už devátého cizince, tedy pokud opět Slováka Michala Ďuriše nepočítáme jako zahraničního hráče. V tomto ohledu se rozjela i Sparta nebo Baník.

"Baník například oslavuje příchod obránce Lučiče z Hajduku Split, ale on kopal jen za béčko Hajduku. Takový přístup potom trochu znehodnocuje pohled na hráče z Balkánu," naráží Plíšek na chorvatského obránce Luku Lučiče, který do ostravského klubu v zimě přestoupil.

Důvod podepisování takových fotbalistů je jasný. "Těch klubů, které by měly finance, aby mohly zaplatit hráče, který by měl kvalitu a byl z českých zdrojů, tady je opravdu málo," dodává.

"Každý hráč nemůže být jako Džeko"

Někdejší kouč Teplic nebo Hradce Králové je v českém fotbale považován za odborníka na hráče z Balkánského poloostrova. V Bosně vedl Željezničar i konkurenční FK Sarajevo a do české ligy pak pomohl přivést kromě Edina Džeka i Aidina Mahmutoviče či Admira Ljevakoviče.

"Já si troufám říct, že za mnou je ta kvalita vidět, vždy to byli hráči, kteří se ukázali jako výborní a lize prospěšní. Někdy mám pocit, že si tu někteří lidé myslí, že každý hráč z Balkánu bude nový Džeko, ale tak to není. Je to určitý proces. Pokud si kluby nebudou zjišťovat, jak jsou na tom ti kluci charakterově, jak se vyvíjejí, tak to bude špatně," říká Plíšek.

Kromě Džeka vylétl mezi největší hvězdy světového fotbalu reprezentant Pobřeží slonoviny Bony Wilfried, který letos přestoupil. Málokdo ví, že i u jeho přestupu Plíšek byl ještě coby šéf sparťanského skautingu.

"Bonyho jsme přiváděli poté, co jsme ho sledovali, byl to výsledek podrobného skautingu, to, že to dotáhne jednou až do Manchesteru City, to nikdo nemohl vědět."

Kluby loví hlavně gólové hráče

Prezident Asociace fotbalových agentů Pavel Paska vidí hlavní důvod úspěchu pozdějšího kanonýra Arnhemu či Swansea především v tom, že přestoupil na Letnou velmi mladý. "Bony přišel už jako šestnáctiletý a byl v podstatě Spartou vychovaný.  Hráči, kteří sem teď chodí a jsou kolem 25 let, ti už se nedají vychovat," tvrdí Paska.

Zajímavé také je, že většina klubů přivádí do klubu zahraniční hráče do ofenzivy. Ano, výjimky se najdou jako ve Spartě Costa nebo v Teplicích Nivaldo, nicméně nejvíce cizích jmen najdeme v záloze nebo útoku.

"Kreativních a dobrých ofenzivních hráčů je málo, a když už se u nás nějaký takový najde, tak odchází do zahraničí, takže on je to tak trochu začarovaný kruh. Spíš bych se ale zastavil nad tím, proč takoví hráči nejsou, proč je nevychováváme nebo proč tak brzo odcházejí pryč, ale to by bylo na širší diskusi," povzdychl si Plíšek.

Více o přestupové politice zahraničních hráčů si přečtěte v rozhovoru s agentem Pavlem Paskou ZDE.

reklama