Za Slavii se trefili Hušbauer i Železník, Liberec neporazil Štajnerův tým

Aktualizováno 9. 1. 2016 17:07
Na úvod Tipsport ligy se z vítězství radovali fotbalisté Olomouce a Bohemians 1905.
Josef Hušbauer už střílí za Slavii góly.
Josef Hušbauer už střílí za Slavii góly. | Foto: ČTK

Praha  - Fotbalisté Olomouce vyhráli na úvod Tipsport ligy v jediném dnešním souboji prvoligových týmů nad Ostravou po obratu 2:1. Otočit skóre dokázali i Bohemians 1905, kteří porazili druholigové Táborsko stejným poměrem. Zlín pak přehrál druholigovou Opavu 3:2.

Baník neudržel vedení

Baník, který poprvé vedl kouč Vlastimil Petržela, jako by v úvodu nabudily zprávy o příchodu nového majitele a ve třinácté minutě se po individuální akci prosadil Granečný. Jenže po přestávce poslední celek ligové tabulky o náskok přišel.

V 58. minutě nejprve Vašíček po několika odrazech srovnal a stejný hráč pak o osm minut později dorážkou po dalším závaru otočil stav ve prospěch domácí Sigmy.

Druhý olomoucký tým ve vyškovské skupině C remizoval 3:3 s Brnem. Hanáci sice vedli po hodině hry už 3:1, ale Zoubele dvěma penaltami v závěrečných čtyřech minutách zařídil Zbrojovce bod.

"Klokani" otočil ještě do poločasu

Bohemians ve skupině A proti Táborsku stejně jako Olomouc prohrávali, ale ještě do pauzy otočili stav. Nejprve srovnal z úhlu Kolumbijec Mosquera a ve 34. minutě po krásné kombinační akci rozhodl o výhře "Klokanů" další jihoamerický hráč Uruguayec Acosta.

"Máme za sebou deset tréninků za pět prvních pět dní přípravy, ale utkání splnilo účel. Takže spokojenost až na to, že jsme v druhém poločase nedali gól ze čtyř, pěti akcí, kdy jsme šli sami na bránu," řekl novinářům trenér Bohemians Roman Pivarník, kterého potěšili i noví hráči. Za Pražany nastoupili Slovák Peter Čögley, Michal Švec, Václav Prošek a Fin se slovenskými kořeny Tomas Hradecký.

Bohemians přišlo na hřiště na Vyšehrad povzbudit několik stovek fanoušků. "To je fantazie. Někdy taková kulisa není pomalu ani na lize," podotkl Pivarník.

Ligový nováček Zlín porazil Opavu 3:2. Skóre otevřel uzdravený Fantiš, druholigový soupeř sice hned na startu druhé půle srovnal, ale pak proměnil penaltu Bartolomeu a v 83. minutě zvýšil Jordan. O minut později už jen snížil Swiech.

Za Slavii se trefil i Hušbauer

Slávisté v přípravě porazili druholigovou Vlašim 4:0 i díky gólům tří zimních posil Murise Mešanoviče, Josefa Hušbauera a Lukáše Železníka. Všichni tři hráči v Edenu nastoupili za pražský tým poprvé.

Bosňan Mešanovič čekal na premiérovou trefu ve Slavii jen do 16. minuty, kdy zužitkoval dlouhý Bílkův centr. Dvě minuty po pauze zvýšil z penalty bývalý záložník Sparty Hušbauer. Po hodině hry si gólový debut užil také střídající Železník, jenž zakončil akci Zmrhala.

Vlašim s novým trenérem Martinem Haškem ještě v závěru inkasovala počtvrté od dalšího domácího náhradníka Kuchty.

V úvodním dnešním utkání Slavia ještě bez největších posil zvítězila nad třetiligovým Kolínem jednoznačně 5:0. Po dvou brankách dali Senegalec Diop a Voltr, prosadil se i navrátilec z Kazachstánu Vošahlík.

"Vzali jsme to kondičně, hrála dvě mužstva. Nerozdělili jsme to podle kvality, ale podle postů. Jsem spokojený, protože za prvé se nikdo snad nezranil a za druhé jsme zakončili první týden přípravy, kdy to proběhlo bez problému. Samozřejmě jsme chtěli divákům ukázat nové tváře," řekl pro klubovou televizi trenér Slavie Dušan Uhrin mladší.

Dukla smetla Viktorii Žižkov

Další pražský tým Dukla v Berouně deklasoval třetiligový Žižkov 7:1. Dvakrát se trefili Mareš, Manzia i teplický Slovinec Bratanovič, který je v mužstvu kouče Luboše Kozla na testech. Další branku dal Berger, za Viktorii se prosadil jen bývalý útočník Dukly Marek.

Liberec vstoupil do přípravy domácí bezbrankovou remízou s Chrastavou. Za klub z krajského přeboru nastoupil i bývalý fotbalista Slovanu Štajner. Nerozhodný výsledek uhrála také Příbram, zápas na hřišti druholigového Vyšehradu skončil 1:1. Jedinou branku Středočechů dal Bednář.

Fotbalová Tipsport liga:

Skupina A (Vyšehrad):

Bohemians Praha 1905 - MAS Táborsko 2:1 (2:1)

Branky: 21. Mosquera, 34. Acosta - 11. Džafič.

Bohemians - I. poločas: Dočekal - Prošek, Krch, Gajič, Švec - Hradecký - Acosta, Blecha, Jirásek, Mosquera - Mikuš. II. poločas: Fryšták - Čögley, Šmíd, Gajič, Hašek - Jindřišek - Prošek, Čížek, Lulič, Bartek - Akulinin. Trenér: Pivarník.

Skupina C (Vyškov):

SFC Opava - Fastav Zlín 2:3 (0:1)

Branky: 48. Žídek, 84. Swiech - 45. Fantiš, 50. Bartolomeu z pen., 83. Jordan.

Zbrojovka Brno - Sigma Olomouc II. 3:3 (1:2)

Branky: 86. a 88. obě z pen. Zoubele, 6. Brigant - 20. Hladík, 30. Ševčík, 60. Danis.

Brno - I. poločas: Melichárek - Timofejevs, Košťál, P. Buchta, Frelih - Janoščin, Brigant, Vávra, Weber, Čambal - Michal Škoda.II. poločas: Martin Doležal II. - R. Buchta, Jakub Šural, Frelih, Keresteš - Malík, Lacko, Zoubele, Kučera, Lutonský - Přichystal. Trenér: Kotal.

Skupina D (Olomouc):

Sigma Olomouc I. - Baník Ostrava 2:1 (0:1)

Branky: 58. a 66. Vašíček - 13. Granečný.

Olomouc - I. poločas: Reichl - Štěpán, Rode, Rajnoch, Vepřek - Zahradníček, Plšek, Houska, Moulis - Yunis, Chorý. II. poločas: Reichl - Hála, Radakovič, Štěrba, Falta - Petr, Šindelář, Polič, Navrátil - Malec, Vašíček. Trenér: Jílek.

Ostrava: Chmiel - Sukup (46. M. Dostál), Honiš (65. Mešaninov), Kaša, Granečný (46. Čelůstka) - Vengřinek (46. Mondek), Ožvolda (70. Lásik), Foltyn (20. Matěj, 70. Mišák), Helešic (78. Celba) - Szotkowski (46. Mičola), Šašinka (74. De Azevedo). Trenér: Petržela.

Další přípravné zápasy:

Slovan Liberec - Spartak Chrastava 0:0

Liberec - I. poločas: Hladký - Mudra, Hovorka, Pokorný, Sýkora - Pavelka, Machuča - Delarge, Shala, Vůch - Bakoš. II. poločas: Koubek - Coufal, Švejdík, Kusič, Bartošák - Bartl, Bláha, Cal, Jefremov, Sýkora - Rabušic. Trenér: Trpišovský.

FK Jablonec nad Nisou - Sokol Jablonec nad Jizerou 9:0 (2:0)

Branky: 59., 75. a 82. Wágner, 21. Romera, 29. Martin Doležal I., 47. Mihálik, 52. Rossi, 66. Masopust, 86. Breda.

Jablonec n. N - I. poločas: V. Hrubý - Romera (36. Kubista), M. Kysela, Beneš, Karavajev - Hübschmann - Masopust, Pospíšil, Breda - Tecl, Martin Doležal I. II. poločas: V. Hrubý - Kubista, Pernica, Lischka - Masopust, Rossi, Breda, Greguš, Karavajev - Wágner, Mihálik. Trenér: Frťala.

Slavia Praha - FK Kolín 5:0 (2:0)

Branky: 30. a 88. Diop, 40. a 59. Voltr, 82. Vošahlík.

Slavia: Řehák - Holík, Kodr, Frydrych, T. Jablonský - Diop, Štohanzl, Černý, Vošahlík (53. T. Valenta) - Kenija - Voltr (84. Batka). Trenér: Uhrin ml.

Slavia Praha - Graffin Vlašim 4:0 (1:0)

Branky: 16. Mešanovič, 47. Hušbauer z pen., 63. Železník, 85. Kuchta.

Slavia: Berkovec - Mikula, Deli, Bílek, Bořil - Bazal (46. Železník), Piták (83. Vavrouš), Hušbauer, Zmrhal - M. Vukadinovič, Mešanovič (80. Kuchta). Trenér: Uhrin ml.

Dukla Praha - Viktoria Žižkov 7:1 (2:0)

Branky: 11. a 39. Jakub Mareš, 68. a 76. Bratanovič, 80. a 90. Manzia, 85. Berger - 74. Marek.

Dukla - I. poločas: David Tetour - Juroška, Štetina, Smejkal, Preisler - Považanec, Čajič, Koval - Jakub Mareš, Beauguel, Néstor. II. poločas: David Tetour - Juroška, Štetina, Vrzal, Preisler - Bezpalec, Marek Hanousek - Berger, Bratanovič, Bezdička - Manzia. Trenér: Kozel.

Slavoj Vyšehrad - FK Příbram 1:1 (0:0)

Branky: 63. Mysliveček - 67. Bednář.

Příbram - I. poločas: Hruška - Mareš, Hájovský, Dosoudil, Kilián - Hnaníček, Mounir - Pilík, Januška, Brandner - Bednář. II. poločas: Švenger - Krameš, Chaluš, Zápotočný, Divíšek - Hnaníček - Pilík, Moravec, Rezek, Gešnábel - Bednář. Trenér: Tobiáš.