reklama

Začíná boj o povinných šest bodů. Zastoupí Dočkal Rosického?

Vezme na sebe úkoly Tomáše Rosického Bořek Dočkal? Vezme na sebe úkoly Tomáše Rosického Bořek Dočkal? autor: Reuters
Ve čtvrtek Češi pokračují v kvalifikaci na evropský šampionát proti Kazachstánu a to bez svého kapitána.

Praha - Kvalifikace na evropský fotbalový šampionát v roce 2016 pomalu vrcholí. Češi drží ve skupině postupovou druhou příčku, ale protože je na závěr v říjnu čeká náročný dvojboj s Tureckem a Nizozemskem, potřebují ve čtvrtek proti Kazachstánu a v neděli v Lotyšsku uhrát povinných šest bodů.

Což by se na první pohled nejevilo tak složitě, kdyby národní tým netrápila rozsáhlá marodka v záloze v čele s kapitánem a špílmachrem Tomášem Rosickým.

Kdyby se mělo vybírat nejomílanější téma před reprezentačními srazy, pak je to bezesporu otázka, kdo nahradí čtyřiatřicetiletou hvězdu Arsenalu. Fanoušky to nudí, novinářům se zajídá pořád se na to ptát a hráčům zase odpovídat. Přesto je to fakt, u kterého je potřeba se zastavit chtíc nechtíc.

Kolář je z formy a zraněný

Pod trenérem Pavlem Vrbou chyběl Rosický v základní sestavě celkem čtyřikrát a národní tým z toho vyhrál jen jediné utkání, v kvalifikaci právě proti Kazachstánu. Ke štěstí českých barev byly zbylé neúspěchy pouze v přípravných zápasech. Teď ale přichází veledůležitá část kvalifikace a v ní si reprezentanti nemohou dovolit klopýtnout.

Ze skupiny přímo postupují dva týmy a Češi teď drží druhou pozici s tříbodovým náskokem na Nizozemsko, se kterým ale budou ještě hrát na jeho půdě. Svěřence Dannyho Blinda nyní čeká duel s Islandem, kde tedy určitě někdo z konkurentů českého týmu ztratí. Ten proto potřebuje ideálně dvě zářijové výhry.

"Sice se říká, že každý je nahraditelný, ale u Tomáše to neplatí. Takový fotbalista tady nebyl a možná zase dlouho nebude. Jeho úloha snad ani není potřeba komentovat, je to rozdílový hráč a všechny myšlenky šly vždycky přes něj. A když to třeba nešlo, tak to vzal na sebe, udělal dva tři hráče a hned jsme měli nějaké přečíslení," vyzdvihuje kvality Rosického útočník David Lafata.

Nejčastější variantou B za Rosického byl plzeňský Daniel Kolář, jenže ten v posledních týdnech zrovna neoplývá nejlepší formou, navíc si z odvety kvalifikace play off Evropské ligy odnesl pochroumané rameno a zprvu nebylo jasné ani to, jestli bude moci do utkání nastoupit.

Skalák místo Dočkala na křídle?

Trenér Vrba na předzápasové tiskové konferenci přiznal, že chystá překvapení. Tím by byl určitě liberecký kapitán David Pavelka, kdyby se ve čtvrtek večer objevil na podhrotu právě on. Ten sice má letos ve Slovanu defenzivnější úkoly, ale útočit nezapomněl a má to v krvi ještě z minulých sezon. Trochu však u něj jako u nováčka v reprezentaci chybějí zkušenosti.

Proto se jako nejpravděpodobnější variantou jeví to, že si role Rosického nějak rozdělí Bořek Dočkal s Vladimírem Daridou s tím, že by se na pravý kraj zálohy postavil další nováček mladoboleslavský Jiří Skalák.

"Je pravda, že vzhledem k těm absencím bude asi hodně na mně, abych to v záloze řídil, na druhou stranu, i když tam se mnou nastoupí noví kluci, trenér po nás bude chtít to samé co vždycky, takže některé automatismy tam snad zůstanou," věří Darida.

A na novou roli si troufá i Dočkal. "Postově bych si na to troufl, ve Spartě jsem ve většině zápasů nastupoval spíš ze středové pozice, s tím nemám problém. Nemám ale rád, když se mluví o tom, že někdo někoho nahradí. Můžeme postově, ale fotbalově nahrazovat Tomáše budeme ještě v dalších letech těžko," upozornil novináře.

Za Sivoka naskočí Suchý?

Aby toho pro trenéra Vrbu nebylo málo, během tréninku národního týmu se zranil také stoper Tomáš Sivok, který odehrál čtyři ze šesti kvalifikačních zápasů. Chyběl především v domácím utkání proti Lotyšsku, který Češi nakonec dovedli k remíze 1:1. Je třeba ale dodat, že za inkasovaný gól mohla spíše Dočkalova "překvapivá" rozehrávka standardní situace než absence nynějšího zadáka Bursasporu.

Mužstvo tak doplnil sparťanský Mario Holek. Ze stoperů ještě zbývají Václav Procházka, Tomáš Kalas a Marek Suchý. Z nich bude muset Vrba vybrat základní obranné duo.

"Marek Suchý s námi jezdí dlouho, čeká na šanci a možná se jí dočká. Má odehráno spoustu zápasů v pohárech a svou zkušeností do mužstva patří. A Tomáš Kalas je perspektivní obránce a na tréninku se snaží a dělá vše pro to, aby nastoupil," naznačuje možnosti trenér Vrba.

Reprezentanti budou sázet i na kouzlo plzeňského stadionu, kde chodí tradičně plné tribuny. Naposledy tu fanoušci svými hlasivkami pomohli k výhře na Islandem 2:1. Tentokrát mají diváci ještě zvýšenou motivaci k povzbuzování českého týmu. Během utkání jim totiž partner národního mužstva Pepsi změří hlasitost a pokud překonají 107 decibelů, odmění je plechovkami nápoje zdarma.

Výhra Vrbových mužů by k překonání potřebné hranice jistě pomohla. Utkání české reprezentace proti Kazachstánu každopádně můžete sledovat od 20:45 v naší online reportáži.

reklama