reklama

Začíná fotbalová liga, z tribun mizí policejní dozor

Němečtí fanoušci slaví vítězství nad Polskem. Němečtí fanoušci slaví vítězství nad Polskem. autor: Reuters
Langer: Násilí na fotbale? Budete bez diváků

Praha - Konec přítomnosti policie při fotbalových utkáních má přinést do fotbalu více bezpečnosti. Paradox? Podle ministerstva vnitra, policie i svazu by něco takového mělo pomoci. Věří, že nově podepsaná dohoda vymýtí násilí fanoušků.

Hlavní novinkou se stal fakt, že policie zmizí ze stadionů. Už je to totiž pořadatel, který nese odpovědnost za dění na tribunách.

"To, co děláme, není proti fotbalu," informoval Ivan Langer, ministr vnitra.

V neděli začíná jarní část fotbalové ligy. A právě s tímto dnem se mění pro české kluby mnohé. Musejí se rozloučit s přítomností policie, což se mnohým celkům nelíbí. Od teď na výtržníky vytáhnou najaté bezpečnostní agentury a další pořadatele.

Čtěte také: Policie jako ochranka na fotbale končí

"Opouštíme činnosti, které nemusí policie vykonávat a které nevykonává jinde v Evropě," řekl policejní prezident Oldřich Martinů na tiskové konferenci, po níž dohodu stvrdil podpisem se svazovým předsedou Pavlem Mokrým.

Obě strany chtějí z českých stadionů udělat bezpečné místo pro všechny slušné diváky.

Pomůžou kamerové systémy?

Vsadili jak na prevenci, tak na sankce. Nově by na stadionech měly vzniknout kamerové systémy monitorující situaci v sektorech, kde dochází k problémům.

Poslanecká sněmovna - Langer Ivan Langer Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nezapomíná se ani na tzv. právo "pana domu". Kluby mají možnost nevpustit fanouška na stadion, a to z několika důvodů. Jste opilí? Máte smůlu. Máte u sebe nebezpečné předměty nebo pyrotechniku? Na tribunu se nedostanete. A protestovat můžete marně.

A jestli prevence nepomůže? Policisté budou připraveni k zásahu, pokud by byl zapotřebí. A to obzvláště u utkání předem vyhodnocených jako riziková. "Když ale zasáhne policie, čeká klub sankce," dodal Martinů.

Co to znamená? Jednou z možností je uhrazení vzniklých nákladů. Druhou, mnohem tvrdší variantou připomenul ministr vnitra.

"Kdo toto nebude dodržovat, tak bude potrestán. Bude hrát bez diváků," hrozí Ivan Langer.

A jedním dechem dodává: "Nechci, aby to vyznělo jako hrozba. Chci upozornit na oprávnění, které má ministr. Když získám přesvědčení, že je to třeba, tak to udělám. Udělám vše proto, abych takové darebáky dostal ze stadionu a do vězení."

Důležitá je i informace, že policii k zásahu může přivolat kdokoliv. Ale právě klub jako pořadatel má povinnost tak udělat, když se na stadionu dějí nepřístojnosti. Utkání musí být v takové chvíli přerušeno nebo dokonce předčasně ukončeno.

Policii mají v práci pomáhat přímo na stadionech tzv. spotteři, tedy odborníci na divácké násilí, kteří budou monitorovat situaci na tribunách.

"To, co jsme udělali, je nabídnutá ruka pro bezpečnější fotbal a lepší atmosféru a fandění na stadionech. Je to priorita ministerstva, policie, svazu i klubů," dodal Langer.

reklama