reklama

Začíná Liga mistryň. Hoďte holkám balón a něco předvedou i líp než chlapi, říká trenér reprezentace

Fotbalistky Slavie se v loňské sezoně dostaly až do čtvrtfinále Ligy mistryň Fotbalistky Slavie se v loňské sezoně dostaly až do čtvrtfinále Ligy mistryň autor: Milan Kammermayer
Evropským fotbalistkám začíná pohárová sezona. České barvy budou v Lize mistryň hájit hráčky Sparty a Slavie. Ta bude obhajovat loňské čtvrtfinále této soutěže. Pro české fotbalistky je to i způsob, jak si spravit náladu po nepovedené evropské kvalifikaci s reprezentací. Právě kouč národního týmu Stanislav Krejčík by jejich postup ocenil nejvíc.

Praha - Diskuze, zda ženy a fotbal jdou k sobě, jsou v posledních dnech po výrocích sparťanských hráčů Lukáše Váchy a Tomáš Koubka více než aktuální. Shodou okolností vyšly právě na týden, kdy začíná fotbalová Liga mistryň, kterou ve středu zahájí sparťanky a slávistky. Druhé jmenované v této soutěži už loni ukázaly, že umí české kopané udělat stejně dobré jméno jako muži.

Koubek s Váchou se omluvili za poznámku o rozhodčí a sporáku. A půjdou trénovat se ženami Koubek s Váchou se omluvili za poznámku o rozhodčí a sporáku. A půjdou trénovat se ženami Čtěte zde

Zatímco Sparta vyráží na půdu poměrně nebezpečného nizozemského Twente, loňské čtvrtfinalistky zahájí pohárovou pouť na kyperském Apollonu, kde budou plnit role papírových favoritek.

A chuť zase něco dokázat je velká. České reprezentantky, kterých je v obou klubech plno, si totiž potřebují spravit chuť po zklamání z neúspěšné kvalifikace na evropský šampionát. V kvalifikační skupině skončily až třetí za Švýcarskem a Itálií.

"Chtěli jsme postoupit a to se nepovedlo, takže kvalifikaci moc pozitivně hodnotit nemůžu. Věděli jsme, že to bude složitý, protože Švýcarky i Italky patřily k favoritkám. Ale věřili jsme, že kdybychom uhráli nějaký solidní výsledek s Itálií, tak že by tam šance byla. Bohužel se projevila kvalita na straně soupeřek," řekl v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz trenér českých reprezentantek Stanislav Krejčík.

I pro něj je důležité, aby oba celky dostaly v LM co nejdál, loňské tažení Slavie se prý promítlo i do národního týmu. "Bylo to znát na sebevědomí hráček, kéž by těchhle zápasů bylo víc a kéž by se to vždycky aspoň jednomu týmu povedlo takhle prolomit a dojít v Lize mistryň dál," uvedl.

Slávistky mají za sebou předzápasový trénink na stadionu v Pafosu. Zápas bude vysílat kyperská televize, o streamu na internetu zatím nevíme, ale určitě se podaří nějaký najít.

Zveřejnil(a) SK Slavia Praha ženy dne 04. Říjen 2016

Problémem je úroveň české ženské ligy, kterou hraje osm klubů a málokterý se může měřit s těmi nejlepšími. "Jen tři týmy, vedle Sparty a Slavie ještě Slovácko, tady mají nějakou úroveň. Ostatní zápasy vyhrávají třeba rozdílem dvou tříd," dodává kouč s tím, že taková střetnutí fotbalistkám nic nedají.

Podmínky pro malé i velké fotbalistky se v České republice zlepšují, svaz se snaží ty mladší zapojovat do akademií, aby hrály po boku chlapců, starším zase pomáhají finančně.

"Pořád to ale nejsou profesionálky. Trénují pětkrát, šestkrát týdně, ale až po škole nebo po práci. Zlepšuje se to, občas už jsou někde i dopolední tréninky, takže se to na jejich muskulatuře a práci s balónem začíná projevovat, ale pořád je to málo. Když se proti vám postaví Švýcarky, které hrají v Německu nebo ve Francii, tak to musí být znát," vysvětluje Krejčík.

Sám je tak nejraději, když si fotbalistky vykopou zahraniční angažmá, kde je úroveň ženského fotbalu daleko vyšší. "Máme dvě hráčky v Německu v Jeně, další holky třeba v Americe a je na nich vidět rozdíl oproti těm našim, protože pravidelně hrají těžké zápasy."

Do Vršovic přeběhlo ze Sparty sedm hráček

Českému fotbalu momentálně vládnou slávistky. I když se Sparta snaží držet minimálně v těsném závěsu, stejně sešívané hráčky získaly v květnu už třetí titul v řadě. Když se k tomu přidají loňské úspěchy v Lize mistryň, je to lákadlo, kterému v létě neodolalo rovnou sedm hráček Sparty a přestoupilo do vršovického klubu. To tak ještě víc napnulo vztahy mezi dvěma odvěkými rivaly.

Fotbalistky Slavie po remíze v derby obhájily titul Fotbalistky Slavie po remíze v derby obhájily titul Čtěte zde

"Samozřejmě je pravda, že jsme tři roky nevyhráli titul a naše kabina asi neprožívá takovou euforii jako ta slávistická, ale o to víc by měly hráčky toužit po tom to zvrátit. U některých jsme věděli, že je Slavia oslovila, přesto nám garantovaly, že nepůjdou. Mluvili jsme s nimi, vysvětlovali jim to, a ony se v poslední den rozhodly do Slavie odejít. To pro mě bylo obrovské životní zklamání," komentoval situaci manažer sparťanského ženského fotbalu Dušan Žovinec na klubovém webu.

"Do této doby mezi oběma kluby platila nepsaná dohoda, že si nebudeme přetahovat hráčky jen za výchovné. V letošním přestupním termínu ale došlo ke změně v přestupním řádu, kdy hráčky, které nemají zaregistrované profesionální smlouvy, mohou v určitém období využít tzv. volný transfer, kdy není třeba souhlasu mateřského klubu. Ten poté dostane pouze výchovné," dovysvětlil celý problém Žovinec.

Z nenávisti mezi oběma tábory měli strach i reprezentační trenéři a báli se, jak celá pře dopadne, až pozvou hráčky na sraz národního týmu. "Trochu jsme čekali, jak to bude vypadat. Kdyby přišly hráčky, které by mezi sebou ani nebyly schopné komunikovat, byl by to problém. Hned během toho prvního půldne se ale všechny srovnaly a bylo to v pořádku," prozradil Krejčík.

Spartu trápí marodka, Slavia má kompaktní tým

Spartě se každopádně povedlo kádr doplnit a že oproti "sešívaným" zase tolik neztrácí, ukázalo derby, které skončilo nerozhodně 1:1. "Na druhou stranu Spartu trápí řada zranění u klíčových hráček, a co jsem mluvil s klukama z trenérského týmu, měli tam i nějakou virózu. Vůbec si netroufám říct, jak by zápas s Twente mohl dopadnout, ale budou to mít určitě těžší než slávistky na Kypru," prohlásil reprezentační trenér.

Slávistky odčinily debakl senzační remízou. Musím smeknout, zářil trenér Slávistky odčinily debakl senzační remízou. Musím smeknout, zářil trenér Čtěte zde

Slavii oproti tomu věří mnohem víc, mají už s Champions League větší zkušenosti i formu, v domácí soutěži jsou na prvním místě. "Mají kompaktnější tým, zdravotně jsou na tom také lépe, snad to potvrdí," doufá trenér.

Sparťanky budou mít pro úvodní kolo Ligy mistryň zvučené posily, jejich ambasadory se totiž stanou fotbalisté áčka Tomáš Koubek a Lukáš Vácha, kteří tím odčiní své výroky o plotně a sporáku, kam poslali pomezní rozhodčí Lucii Ratajovou. Klub tak chce dát najevo, že muži váží žen i fotbalistek.

"Já myslím, že holky tyhle výroky vezmou sportovně a budou rády, že kluky uvidí. Vůbec by bylo nejlepší, kdyby je tam kluby posílaly častěji, aby kluci viděli, že i holky kopat umějí a když jim hodíte balón, udělají s ním některé věci líp než fotbalisté," dodal Krejčík.

reklama